ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 2-2: Ματσάρα από τις λίγες και όλα ίσα (vid)

Έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας οι γαλαζοκίτρινοι με Μπέζιακ

Τέλος σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο ΓΣΠ. Ένα ντέρμπι με τα όλα του μας έδωσε τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να προηγείται 0-2 και το ΑΠΟΕΛ να κάνει το 2-2 μέσα σε 3 λεπτά. Απίστευτο πάθος και από τις δυο ομάδες που κυνήγησαν την νίκη μέχρι το τέλος. Σκόρερ για την ΑΕΚ ο Τρισκόφκσι και τα δυο τέρματα με τον Μπέζιακ να απαντά από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δυο ομάδες βρήκαν τις καλές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και κυκλοφορούσε την μπάλα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε φτιάχνοντας τις δικές της καλές ευκαιρίες. Ένα ντέρμπι που οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων είχαν ένταση και πάθος μέσα στις φάσεις τους. Η ΑΕΚ βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία με την σέντρα του Λαρένα να περνά δίπλα από την εστία του Βάτερμαν. Στο 31ο λεπτό ο Βιντιγκάλ σκόραρε ωστόσο ο βοηθός διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε τον Πορτογάλο σε θέση οφ σαιτ. Λανθασμένη ήταν η απόφαση του μετά τη επαναληπτική προβολή. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές με τον Νατέλ να χάνει την πιο κραγβαλαία ευκαιρία για το πρώτο ημίχρονο. Έγινε η κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ με τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο. Λιγοστές ήταν η καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο χώρο του κέντρου αλλά να προσέχουν και τα μετόπισθεν τους.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να έχει περισσότερη διάθεση σε σχέση με το πρώτο για να επιτεθεί. Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα και έλεγχε τον αγώνα μέχρι ο Τρισκόφκσι να βάλει φωτιά στην αναμέτρηση. Μια εκπληκτική μπαλιά στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τον Σκοπιανό να πλασάρει τον Βάτερμαν γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Τραμετσάνι να πραγματοποιεί αλλαγές θέλοντας να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του. Έτσι την πάτησε και σε μια φαρμακερή αντεπίθεση ο Φακούντο έδωσε στον Τρισκόφκσι και αυτός προ κενής εστίας έκανε το 0-2. Η αντίδραση από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση. Εφραίμ και Μπάλογκ πέρασαν στον αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Μπέζιακ. Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ μέσα σε 3 λεπτά σκόραρε δυο τέρματα βάζοντας το ΑΠΟΕΛ ξανά στο παιχνίδι. Αρχικά με κεφαλιά μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ έκανε το 1-2. Λίγα λεπτά αργότερα ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπέζιακ να πιάνει ξανά την καρφοτή κεφαλιά και να κάνει το 2-2 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα σε 3 λεπτά και να γλυτώσει ξανά από το κάζο. Από την άλλη μια μυαλωμένη ΑΕΚ για 83 λεπτά έχασε το τρίποντο. Πολύ καλή η παρουσία και από τις δυο ομάδες.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Ο Μπέζιακ με διαφορά αφού με το που μπήκε στο παιχνίδι κατάφερε να εγκλιματιστεί και να σκοράρει δυο τέρματα. Καλό παιχνίδι έκανε και ο Σόουζα που ήταν μέσα σε αρκετές φάσεις.

ΑΕΚ: Ο Τρισκόφκσι έδειξε για ακόμη μια φορά την κλάση του. Σκόραρε δις για την ομάδα του σε μια άκρος επαγγελματική εμφάνιση

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Κακό παιχνίδι από Γκέντζογλου και Βιντιγκάλ που θέλουν ακόμη δουλειά για να μπορούν να μπουν στο πετσί της ομάδας

ΑΕΚ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με το γνωστό 3-5-2 το ΑΠΟΕΛ του Πάολο Τραμετσάνι. Ο Ιταλός έκανε αρκετές αλλαγες στα πρόσωπα αφού την θέση του τραυματία της τελευταίας στιγμής Ενσούε πήρε ο Γιάκολιτς. Από εκεί και πέρα έκπληξη θεωρείται η μη χρησιμοποίηση των Μοραίς και Ζαχίντ που έμειναν στον πάγκο με τους Γκέντζογλου και Βιντιγκάλ να παίρνουν θέση βασικού. Αρκετά λάθη από τον Ιταλό που έδωσε φανέλα βασικού σε αρκετά νέα πρόσωπα. Άργησε να κάνει τις αλλαγές του που τελικά αποδείχτηκαν χρυσές.

Δόξα (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Πέραν των ποδοσφαιριστών που είχε εκτός ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ ήρθαν να προστεθούν και αυτοί της τελευταίας στιγμής. Ακοράν και Μοίσοφ έμειναν εκτός αποστολής για την ΑΕΚ για ενοχλήσεις που είχαν. Με 3-4-3 για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ισπανός τεχνικός χρησιμοποίησε τον Τρουγιόλς στην θέση του τραυματία Μοίσοφ. Μια άκρος επαγγελματική εμφάνιση από την ομάδα του Ιδιάκεθ. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία που άντεξε για 83 λεπτά όταν ο Μπέζιακ σκόραρε το πρώτο τέρμα για το ΑΠΟΕΛ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Όχι και τόσο καλή εμφάνιση από τον Λούκα Σωτηρίου. Έχασε ακρετές φάσεις με αποκορύφωμα την λάθος απόφαση στο τέρμα που πέτυχε ο Βιντιγκάλ όπου τον χρέωσε με οφ σαιτ.