ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 0-0: Δεν (Χ)άρηκε κανείς (vid)

Έμειναν στην λευκή ισοπαλία οι δυο ομάδες

Χωρίς νικητή άλλο ένα ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ που έμειναν ισόπαλες στο 0-0 αυτή την φορά. Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν αρκετά ποιοτικό οι δυο ομάδες αναλώθηκαν στα πολλά λάθη αλληλοεξουδετερώνοντας η μια την άλλη. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλέον έπεσαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα δυο βαθμούς κάτω από τον Απόλλωνα με την ΑΕΚ να μειώνει στους δυο την διαφορά από την 3η ΑΕΛ. Πλέον σε έξι αναμετρήσεις μεταξύ τους την φετινή χρονιά έχουμε πέντε ισοπαλίες και μια νίκη για την ΑΕΚ.

Α’ ημίχρονο

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι με πιο πολλές επιθετικές διαθέσεις θέλοντας έτσι να βάλει πίεση στην ΑΕΚ και να δημιουργήσει προβλήματα. Η ΑΕΚ λεπτό με λεπτό κατάφερε να βρει την λύση κυκλοφορόντας την μπάλα για να ανέβει και να κερδίσει μερικά μέτρα στο γήπεδο. Πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΚ στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό όταν ο Ακίνο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του αναγκάζοντας τον Ρομό να διώξει με τα ακροδάχτυλα εκ νέου σε κόρνερ. Το ΑΠΟΕΛ που αρκέστηκε και πάλι για ένα ημίχρονο από τις προσωπικές ενέργειες των ποδοσφαιριστών του βρήκε την πρώτη του καλή προϋπόθεση όταν ο Τάμαρι τα έβαλε με όλη την άμυνα της ΑΕΚ. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε το γύρισμα στην περιοχή βρίσκοντας τον Νατέλ, ωστόσο το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν αδύναμο. Στο 43ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο τέρμα με τον Μοίσοφ αλλά η κεφαλιά του χτύπησε δοκάρι και στην συνέχει ελεύθερο για τον Ρομό. Σε γενικές γραμμές ένα σχετικά καλό πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό χωρίς όμως την μεγάλη φάση.

Β ‘ ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Τα αρκετά λάθη και από τις δυο ομάδες δεν επέτρεψαν να δούμε θέαμα στον αγώνα. Μέσα σε ένα δίλεπτο το ΑΠΟΕΛ φλέρταρε έντονα με το τέρμα αλλά οι λάθος μεταβιβάσεις στην τελική πάσα του κόστισαν. Αρχικά ο Τάμαρι βγήκε τετ α τετ με τον Τόνιο σε λάθος στο χώρο του κέντρου. Η πάσα του όμως προς τον ελεύθερο Βιντιγκάλ δεν ήταν καλή. Στην συνέχεια και ένα λεπτό αργότερα ο Καζού βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ έχοντας όλο τον χρόνο και τον χώρο για να πλασάρει τον Τόνιο. Προτίμησε την παράλληλη πάσα χωρίς να βρει συμπαίκτη του και έτσι χάθηκε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ έβαλε πίεση και έψαξε το τέρμα χωρίς όμως ποτέ να έρθει αυτό και απώλεσε ακόμη δυο πόντους στην μάχη που κάνει για τον τίτλο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Αλάνθαστος για ακόμη μια φορά στα αμυντικά του καθήκοντα ο Βούρος δείχνοντας για ακόμη μια φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα. Το ΑΠΟΕΛ είχε και τις καλές εκλάμψεις του Τάμαρι που δημιούργησε αρκετούς κινδύνους.

ΑΕΚ: Σταθερή αξία στο χώρο του κέντρου Λαρένα και Σάστρε κράτησαν αρκετά καλά τις ισορροπίες.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Όσο καλός ήταν με την μπάλα στο πόδια και τις προσωπικές του εμπνεύσεις άλλο τόσο κακός ήταν στην τελική πάσα.

ΑΕΚ: Πάρα πολύ πίσω από τον καλό του εαυτό ήταν ο Φλοριάν Τολεμές. Ο Γάλλος φορ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Επανέφερε το 3-5-2 για την ομάδα του ο Πάολο Τραμετσάνι. Με τριάδα πίσω στην άμυνα με Καρλάο, Βούρο, Ιωάννου και στα άκρα τους Καζού και Γιάκολις. Στο κέντρο οι Γκέντζογλου και Σόουζα με τους Τάμαρι, Ζαχίντ και Νατέλ να είναι οι προωθημένοι.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): 3-4-3 για την ΑΕΚ. Καταλά, Μοίσοφ, Γκαρσία τριάδα. Αριστερά Χέφελ, δεξιά Ιγκόρ και Σάστρε, Λαρένα στο κέντρο. Στην κορυφή ο Φλοριάν με τους Ακίνο και Γιάννου στο πλαι του. Είχε αρκετά παράπονα από την ομάδα του κατά την διάρκεια του παιχνιδιού που δεν παρουσιάστηκε και καθώς πρέπει.