ΑΠΟΕΛ - Χάποελ Μπερ Σέβα 3-1: Θρυλική πρόκριση με κατάθεση ψυχής

Και τώρα βλέπει Αστάνα

Ένα παθιασμένο ΑΠΟΕΛ που βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και με νίκη 3-1 πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο δεύτερο όμως αφού μείωσε τα λάθη έφθασε στην ανατροπή. Το τέρμα του Καζού αλλά και τα δυο του Σόουζα έκαναν τη διαφορά. Ο κόσμος έσπρωξε τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ όταν όλα έμοιαζαν σκούρα. Πανάξια πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Απ’ την αρχή ο αγώνας ξεκίνησε με... διακοπή. Οι φίλοι της Χάποελ Μπερ Σέβα έριξαν 5 φωτοβολίδες στο γήπεδο και αναγκαστικά υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή. Στο 5’ ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι. Οι παίκτες ήταν κάπως μουδιασμένοι, όμως στο 10’ ο Ντε Βινσέντι κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Το εκτέλεσε ο ίδιος, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ’ την εστία του Γκόρες. Στο 16’ οι «Γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν πολύ όμορφα στην αντεπίθεση, ο Ζαχίντ, έδωσε στον Σάλαϊ που πάτησε τη μπάλα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, νίκησε τον τερματοφύλακα όμως αμυντικός της Μπερ Σέβα έσωσε στην γραμμή. Η απάντηση των Ισραηλινών ήρθε με τέρμα στο επόμενο λεπτό. Ο Οχαγιόν έφυγε από αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, και ο Μπασάτ με προβολή έγραψε το 0-1. Αποτέλεσμα κόντρα στην ροή του αγώνα. Στο 31’ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ντέβι ήταν σε τετ α τετ και προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση με τον Γκόρες να του λέει όχι. Δίπλα περίμεναν μόνοι οι Σάλαϊ και Ζαχίντ. Στο 43’ ο Αργεντινός έδωσε μια μαγική πάσα στον Ταάμαρι, που δεν πρόλαβε τον Γκόρες για χιλιοστά και χάθηκε μεγάλη στιγμή.

Β’ ημίχρονο

Με τετ α τετ για την Μπερ Σέβα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Βάτερμαν όμως να αντιδρά σωστά και να λέει όχι. Στο 48’ έγινε μια μπαλιά στον Ζαχίντ που έφυγε πίσω απ’ την άμυνα, όμως ο Ογκού ήταν πολύ πιο δυνατός και κέρδισε τη μάχη. Στο επόμενο λεπτό ο Οχαγιόν έκανε ένα δυνατό σουτ, με τον Καρλάο να πέφτει με το κεφάλι και με αυτοθυσία να λέει όχι. Στο 52’ ο Καζού έκανε ωραίο γύρισμα με τον Σάλαϊ να κλέβει τη μπουκιά απ’ το στόμα του Σόουζα που περίμενε μόνος να σκοράρει και να χάνει τεράστια φάση. Η δικαίωση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 64’ με τον πιο ανέλπιστο τρόπο. Ο Καζού μετά από κόρνερ πήρε τις κόντρες και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 76’ Μαμάν, δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Βάτερμαν ήταν στη σωστή θέση. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε με τέρμα στο 79’. Ο Αλ Τάαμαρι με το πείσμα του έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα των Ισραηλινών, έκανε και το σουτ, ο Γκόρες του είπε όχι σε πρώτο χρόνο, με τον Σόουζα να έρχεται από πίσω και με πλασέ να γράφει το 2-1. Και ενώ οι Ισραηλινοί πίεζαν και έχασαν δυο καλές στιγμές με τους Μαμάν και Μπασάτ, ο Καζού έφυγε σφαίρα στην αντεπίθεση, έδωσε στον Σόουζα που έγραψε το 3-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά πιο μυαλωμένο και δουλεμένο από προηγούμενους αγώνες. Κινήσεις και πάσες σε μικρές αποστάσεις, με τους Ζαχίντ και Σάλαϊ να κοντεύουν τον Ντε Βινσέντι ώστε να του δώσουν βοήθειες. Ήταν φανερή η έλλειψη επιθετικού κορυφής. Το τέρμα ήρθε σε ανύποπτο χρόνο και αποσυντόνισε την ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν και όταν ήρθε το πρώτο τέρμα η ομάδα είχε πλέον τον έλεγχο

Χάποελ Μπερ Σέβα (Μπάκχαρ): Ταχύτητα και δύναμη ήταν τα δυο στοιχεία που ξεχώριζαν στο παιχνίδι των Ισραηλινών. Ήταν επικίνδυνοι όταν έβγαιναν μπροστά. Ένα σωστό τελείωμα ήταν αρκετά για το τέρμα τους στο πρώτο ημίχρονο καθώς κατά τ’ άλλα δεν απειλήθηκε ο Βάτερμαν. Στο δεύτερο ημίχρονο και αφού οι «Γαλαζοκίτρινοι» περιόρισαν τα λάθη τους ήταν δύσκολο για την Μπερ Σέβα να αντιδράσει

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Σόουζα.... αυτός ο Σόουζα. Κατάθεσε για ακόμη μια φορά ψυχή στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχε 4-5 λάθη, όμως στο δεύτερο ήταν άψογος. Άξιζε τα δυο τέρματα. Θετικός ο Καζού με τέρμα και ασίστ.

Χάποελ Μπερ Σέβα: Ο Όγκου κέρδισε πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου. Έβαλε δύναμη στο παιχνίδι του και έσπασε την συγκέντρωση των ποδοσφαιριστών του Μπαλταζάρ πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Ο Ζαχίντ δεν ήταν στην μέρα του. Δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα. Ο Πακιστανός ξέρει πολλά καντάρια μπάλας και οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ περιμένουν πολλά από αυτόν

Χάποελ Μπερ Σέβα: Ο Σέιμαν έχασε αρκετές φορές τον Αλ Ταάμαρι και ήταν μάλλον ο ποδοσφαιριστής που υστέρησε.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Καζού, Καρλάο, Βούρος, Νσούε, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σάλαϊ, Αλ Ταάμαρι, Ντε Βινσέντι

Χάποελ Μπερ Σέβα (Μπακχάρ): Γκόρες, Μπιτόν, Τάχα, Καμπχα, Οχαγιόν, Σέιμαν, Εζρά, Όγκου, Εϊνμπιντερ, Νγουακαέμε, Μπασάτ

Σκόρερς: Καζού (64'), Σόουζα (79', 93') / Μπασάτ (18')

Κίτρινες Κάρτες: Ντε Βινσέντι, Ιωάννου  / Σέιμαν, Εϊνμπιντερ, Μπιτόν, Τάχαν,  Σαχάρ, Μαμάν, Ογκού, Εϊνμπιντερ

Κόκκινες Κάρτες: - / -