ΑΠΟΕΛ: Πατάει γκάζι στην επανάληψη

Πάνω από το 70% των τερμάτων των «γαλαζοκιτρίνων» σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 57 γκολ σε 29 αγώνες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» σκοράρουν κατά μέσο όρο 1.97 γκολ ανά παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα 40 από τα 57 γκολ που πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ μέχρι τώρα στο φετινό πρωτάθλημα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό μεταφράζεται σε ποσοστό που φτάνει 70,2 %. Το πιο παραγωγικό τέταρτο των «γαλαζοκιτρίνων» είναι με διαφορά το 75-90, διάστημα στο οποίο σημείωσαν 15 γκολ. Σε αυτό το τέταρτο ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε σχεδόν όσα γκολ σημείωσε στα πρώτα ημίχρονα (17) των αγώνων.

Τα πιο πάνω νούμερα δείχνουν ότι η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι φορτσάρει στην επανάληψη και έτσι καταφέρνει να βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα. Δείχνουν επίσης ότι ο ΑΠΟΕΛ διαθέτει χαρακτήρα και αντοχές και δεν παρατάει σε καμία περίπτωση τα παιχνίδια, ειδικά αυτά που πάνε να στραβώσουν. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η ομάδα της Λευκωσίας μετρά τέσσερις νίκες με ανατροπή του σκορ στο φετινό πρωτάθλημα.