ΑΠΟΕΛ: Φτηνά τη γλύτωσε

Φλέρταραν έντονα με ένα μεγάλο κάζο οι «γαλαζοκίτρινοι»

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Δείχνοντας δυο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ολυμπιακού και να πάρει τη νίκη με 4-2, σε ένα χορταστικό παιχνίδι από πλευράς τερμάτων και…λαθών.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν βλεπόταν στο πρώτο 45λεπτο και φλέρταρε έντονα με ένα μεγάλο κάζο, το οποίο θα ερχόταν εάν δεν βρισκόταν σε καλή βραδιά ο Μπέλετς ή αν ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα τους οι παίκτες του Ολυμπιακού. Γιατί εάν το αποτέλεσμα του ημίχρονου ήταν 0-2 αντί 0-1, πολύ δύσκολα θα ερχόταν η ανατροπή.

Οι επιθέσεις του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά φαρμακερές. Τα πολλά αβίαστα λάθη από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου να ξεθαρρέψει και να έχει περισσότερες αξιώσεις από το παιχνίδι. Το γκολ που σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι στο 15’ μετά από ένα ολέθριο λάθος τους Μάτις «βραχυκύκλωσε» ακόμα περισσότερο την ομάδα του Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν η οποία είχε σοβαρό θέμα στη μεσοαμυντική της λειτουργία. Όποτε έκλεβαν τη μπάλα οι παίκτες του Ολυμπιακού στο πρώτο 45λεπτο «μύριζε» γκολ.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Στο 2ο ημίχρονο μειώθηκαν στο ελάχιστο τα αβίαστα λάθη στις μεταβιβάσεις, οι παίκτες έβαλαν περισσότερη ένταση στο παιχνίδι τους και είχαν πιο καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους. Αυτό επέτρεψε στην ομάδα της Λευκωσίας να επιτεθεί από την αρχή και να πιέσει τον Ολυμπιακό. Σε γενικές γραμμές η ομάδα είχε μια αρκετά καλή λειτουργία στο 2ο ημίχρονο. Η καλή κυκλοφορία που είχαν οι «γαλαζοκίτρινοι» και το γεγονός ότι μειώθηκαν τα «πουλήματα» της μπάλας δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να γίνει επικίνδυνος στην επανάληψη, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο.

Από τον αγώνα κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση του Μούσα Αλ Τάμαρι στην επανάληψη, ο οποίος μοίρασε δυο ασίστ και ταλαιπώρησε αφάνταστα την άμυνα του Ολυμπιακού. Στους διακριθέντες τοποθετείται και ο Σόουζα με ένα γκολ και μια ασίστ όπως και ο Νικόλας Ιωάννου.

Έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Κόρε Ινγκεμπρίγκτσεν στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε. Δυο αγώνες στον πάγκο ο Νορβηγός, δυο τεσσάρες ο ΑΠΟΕΛ όμως τα δύσκολα έπονται. Άλλος ήταν ο βαθμός δυσκολίας με την ΕΝΠ, άλλος ήταν ο σημερινός απέναντι στον πολύ καλό Ολυμπιακό και πολύ μεγαλύτερος θα είναι την Κυριακή κόντρα στην Ανόρθωση.

Αρέσει στον κόσμο ο νέα επιθετική φιλοσοφία της ομάδας όμως θα πρέπει να γίνει δουλειά στο κομμάτι της σταθερότητας και της διάρκειας. Η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου πρέπει να αποτελέσει ένα καλό μάθημα για τους «γαλαζοκίτρινους», έτσι ώστε να μην επαναληφθούν ανάλογα φαινόμενα στα επόμενα παιχνίδια. Γιατί ο αγώνας που ακολουθεί στο «ΠΑΠ» δεν είναι παίξε γέλασε...