Αλκή Ορόκλινη - ΑΠΟΕΛ 2-4: Πήγε να την «πατήσει» αλλά το έσωσε (vid)

Μέγας Αλ-Τάμαρι τον αδηγεί

Δραματική νίκη απέναντι στην ομάδα της Αλκής με 4-2 πήρε το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Τραμετσάνι απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Σακκά πήρε ένα δύσκολο αλλά συνάμα σημαντικό τρίποντο και πάει με νίκη στο ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια. Πρώτη νίκη και για τον Τραμετσάνι στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων» που προβλημάτισαν με την απόδοση τους μετά το τέρμα της μείωσης του σκορ από τον Σταύρου.

Α' ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που δεν κύλισε καλά για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ με τους «γαλαζοκίτρινους» να κρατούν την μπάλα αλλά για ακόμη μια φορά να υστερούν στο επιθετικό κομμάτι. Τίποτα το αξιόλογο με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς από την μια άμυνα στην άλλη. Η ομάδα του Τραμετσάνι είχε τον έλεγχο της μπάλας και την κατοχή αλλά ως συνήθως έτσι και σήμερα ήταν ανούσια. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που ζώσει τον ΑΠΟΕΛ στα παιχνίδια του πρωταθλήματος έδρασε και πάλι. Απίστευτο σλάλομ από τον Μούσα Αλ Τάμαρι με μια ενέργεια που λίγοι μπορούν να κάνουν πέρασε ολόκληρη την άμυνα της Αλκής με τον τερματοφύλακα της «αθάνατης» να του λέει όχι. Για καλή του τύχη η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του όπου από κοντά έκανε το 0-1. Η ομάδα της Αλκής στάθηκε πάρα πολύ καλά στο πρώτο μέρος. Είχε με την σειρά της μερικά καλά διαστήματα όπου κράτησε τη μπάλα και προσπάθησε αν μη τι άλλο να δημιουργήσει. Με αυτή την μαγική φάση που μας χάρισε ο Τάμαρι έκλεισε το πρώτο μέρος με τον ΑΠΟΕΛ να είναι μπροστά στο σκορ. Με σιγουριά μπορούμε να πούμε ότι είναι από τα highlight της χρονιάς.

B' ημίχρονο

Συναρπαστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο στο «Αμμόχωστος επιστροφή». Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων μόλις στο 48’λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρέζα και φάνηκε πως θα απλοποιήσει τα πράγματα. Η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη με την «αθάνατη» να κάνει ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Από το 56’ λεπτό όταν και ο Σταύρου έκανε το 1-2 με πέναλτι άλλαξαν τα πάντα. Οι ποδοσφαιριστές του Σακκά κυριάρχησαν στο γήπεδο σε αντίθεση με τους «γαλαζοκίτρινους» που τα είχαν χαμένα. Η συνεχείς πίεση της Αλκής έφερε αποτέλεσμα και με ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τους Μπελαμεϊρί και Κάρλος ήρθε το πολυπόθητο τέρμα που έβαλε φωτιά στον αγώνα. Ασυνεννοησία μεταξύ Μερκή και Ρομό με τον κήπερ του ΑΠΟΕΛ να αφήνει την μπάλα να κυλά στην ανυπεράσπιστη εστία του. Ο Μπελαμεϊρί χωρίς χρονοτριβή με απλό άγγιγμα της μπάλας της έστειλε στα δίκτυα κάνοντας το 2-2. Μπορούμε να πούμε πως αν η τύχη ήταν με το μέρος της Αλκής θα μπορούσε να φύγει και με την νίκη. Αλλά επειδή η μπάλα τιμωρεί το είδαμε να γίνεται σε ακόμη ένα παιχνίδι. Αλ-Τάμαρι και Νατέλ συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή με τον νεαρό επιθετικό του ΑΠΟΕΛ να ανατρέπεται στην περιοχή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αμέσως και σωστά την άσπρη βούλα με τον αρχηγό του ο ΑΠΟΕΛ έκανε το 2-3 και ουσιαστικά σκότωσε τις ελπίδες των ποδοσφαιριστών της Αλκής .Ο Αλ Τάμαρι με ακόμη μια προσωπική του ενέργεια από το κέντρο του γηπέδου πέρασε στον Νατέλ ο οποίος από κοντά έκανε το 2-3 και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα του ΑΠΟΕΛ. Σε γενικές γραμμές είδαμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να θέλουν να πάρουν την νίκη. Δεν μπορούμε να μην δώσουμε τα εύσημα στην ομάδα της Αλκής όπου έπαιξε στα ίσα τον ΑΠΟΕΛ και στο τέλος της ημέρας μπορεί να νιώθει και αδικημένη από το αποτέλεσμα. Από την άλλη οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν μια πολύ δύσκολη αλλά και σημαντική νίκη που θα δώσει ψυχολογία στη συνέχεια.

Κοουτσάρισμα:

Αλκή (Σακκάς): Ο τεχνικός της Αλκής έστησε την ομάδα του πολύ καλά ειδικά στο πρώτο μέρος όπου αμυντικά ήταν εξαιρετική. Οι γραμμές της ομάδας ήταν πολύ κοντινές και αρκετά συμπαγείς. Αν του έβγαινε και το πλάνο όσο αφορά τις αντεπιθέσεις θα μιλούσαμε για άλλη Αλκή στον αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του σήμερα σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα. Οι οδηγίες που έδωσε στον Μοράϊς και τον Σόουζα για να γίνουν πιο επιθετικοί δεν απέφερε καρπούς. Είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αφού οι τρεις ποδοσφαιριστές στο κέντρο έλεγχαν ολόκληρο το παιχνίδι αλλά για ακόμη μια φορά δεν άρεσε επιθετικά.

Διακριθέντες:

Αλκή: Πολυτιμότερος ο Αντρέας Σταύρου. Ο Κύπριος εξτρέμ της αθάνατης είχε ηγετικά χαρακτηριστικά στον σημερινό αγώνα. Προσπάθησε να πάρει την ομάδα του στους ώμους του και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Πίστεψε ότι μπορεί να έχει βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι και ήταν ο καλύτερος από την ομάδα του.

ΑΠΟΕΛ: Δεν χρειάζεται να το αναφέρουμε για ποιος ήταν αυτός που ξεχώρισε από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Ο Μούσα Αλ-Τάμαρι ήταν χάρμα οφθαλμού για ακόμη ένα αγώνα. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε μια μαγική κούρσα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου έκανε το 0-1. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε και το φάουλ όπου ο Ρέζα σκόραρε.

Απογοήτευσαν:

Αλκή: O 34χρονος κεντρικός αμυντικός της Αλκής, Σερφά, με τις εμπειρίες του μπορούσε να δώσει περισσότερες λύσεις στην άμυνα της «αθάνατης» και να κρατήσει περισσότερο δεμένη την άμυνα.

ΑΠΟΕΛ: Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Γκάγιας Ζαχίντ ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του στο δημιουργικό κομμάτι με αποτέλεσμα να γίνει γρήγορα αλλαγή.

Διαιτησία:

O διαιτητής της αναμέτρησης είχε ένα δύσκολο αγώνα να αντιμετωπίσει. Η μπάλα ανεβοκατέβαινε συνεχώς. Ένας αγώνας γεμάτος ένταση και πάθος από τις δυο ομάδες ο κύριος Νικολάου έδωσε δυο πέναλτι. Χωρίς το μεγάλο λάθος, θα μπορούσε να καταλογίσει πέναλτι στην Αλκή σε μια φάση στο Β’ μέρος όταν ο Σταύρου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Καρλάο.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Παναγή, Χαραλάμπους, Σερφά, Καντάτσια, Κάρλος(78'Βασιλείου), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Ακόστα, Φλόρες.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ρομό, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Αρτυματάς(75' Ντε Βινσέντι), Σόουζα(81' Ντελατόρε), Τάμαρι, Ζαχίντ(62' Νατέλ), Ρέζα.

Σκόρερ: 54' Σταύρου, 77'Μπελαμεϊρί 45' Τάμαρι, 48' Ρέζα, 90' Μοράϊς, 95' Νατέλ

Κίτρινες: Σταύρου, Μαρτίνος, Χαράντ, Παναγή Καρλάο, Μερκής, Ντελατόρε