Άγιαξ – ΑΠΟΕΛ 2-0: Πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του «Αίαντα» (vid)

Δεν τα κατάφεραν οι πρωταθλητές μας

Το πάλεψε μέχρι το 80ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ μέσα στην Ολλανδία αλλά τελικά δεν τα κατάφερε χάνοντας από τον Άγιαξ με 2-0.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στάθηκαν πολύ καλά καθ’ολη την διάρκεια του αγώνα αλλά η αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ στο 43ο λεπτό έβαλε τον Άγιαξ σε θέση οδηγού. Από εκεί και πέρα ο Άγιαξ ήταν η ομάδα που κράτησε την μπάλα, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα από τον Τάντιτς στο 80ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές μας στάθηκαν στο ύψος τους απέναντι στον υπέρογκο Άγιαξ, αλλά η ανωτερότητά των Ολλανδών μίλησε στο γήπεδο με το οδοιπορικό να συνεχίζεται στο Γιουρόπα Λιγκ.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο πολύ φτωχό σε φάσεις με τον Άγιαξ να σκοράρει στην δεύτερη ουσιαστική φάση του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου. Το ΑΠΟΕΛ από την μεριά του κρατούσε πολύ καλά αμυντικά χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από τους ποδοσφαιριστές του «Αιάντα». Μια αδυναμία λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου έβαλε τον Άγιαξ μπροστά στο σκορ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα. Ο Γιάκολις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή κάνοντας το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Ονάνα. Στο 34ο λεπτό ο Ζίγιεκ εκτέλεσε απευθείας την μπάλα στο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Μπέλετς να απομακρύνει με γροθιές σε κόρνερ. Στο 41ο λεπτό ο Νέρες έκανε την σέντρα από τα δεξιά με τον Τάντιτς να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς που ήταν μερικά βήματα πίσω. Μια αδυναμία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετή για τον Άγιαξ για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 43ο λεπτό ο Ζίγιεκ εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Άλβαρεζ να κάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος και να γράφει το 1-0 για την ομάδα του. Στην φάση όπου σκόραρε ο Άγιαξ η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ δεν λειτούργησε καθόλου καλά με αποτέλεσμα ο Άγιαξ να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του αποτέλεσμα.

Β’ ημίχρονο

Ένα πολύ διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο εκτυλίχτηκε στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα. Με το καλημέρα της επανάληψης ο Άγιαξ κατάφερε να σκοράρει με τον Χούντελαρι ωστόσο το VAR έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στους «γαλαζοκίτρινους». Ο Τάντιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον επιθετικό του Άγιαξ να κάνει το κεφάλι και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Ο Γερμανός διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στον Ζοαοζίνιο σταματώντας την φάση εκεί. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη φάση του αγώνα με τον Πάβλοβιτς στο 54ο λεπτό. Ο Σέρβος επιθετικός του ΑΠΟΕΛ ωστόσο ήταν σε θέση οφ σάιντ. Στο 57ο λεπτό ο Ζίγιεκ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή κάνοντας το σουτ με τον Μπέλετς να απομακρύνει σε κόρνερ δύσκολα. Στο 64ο λεπτό ο Μπέλετς και πάλι με αρκετή δυσκολία απομάκρυνε την μπάλα σε σουτ του Χούντελαρ έξω από την περιοχή. Όλα τελείωσαν όταν στο 80ο λεπτό ο Τάντιτς κατέβασε την μπάλα με εκπληκτικό τρόπο μπροστά από τον Μιχαήλοβιτς μέσα στη περιοχή. Ο αρχηγός του Άγιαξ έκανε το δυνατό σουτ με την πρώτη νικώντας τον Μπέλετς για το 2-0. Ο Χαλένιους στο 88ο λεπτό βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή αλλά ο Βέλτμαν τον έκλεισε σε χρόνο ρεκόρ.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να λυγίζει τον μεγάλο Άγιαξ και έτσι συνεχίζει την πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Άγιαξ (Έρικ Ντε Χάαγκ): 4-2-3-1 για το Άγιαξ και τον Έρικ Ντε Χάαγκ που έκανε αλλαγές σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Ονάνα κάτω από τα δοκάρια. Ντεστ στα δεξιά της άμυνας με τον Ταγκλιαφίκο να είναι στα αριστερά. Βέλτμαν και Μαρτίνες δίδυμο στην άμυνα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Από την άλλη ο Ντολ έκανε μια αλλαγή σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα. Ο Μπέλετς είναι κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα ο Μιχαήλοβιτς και αριστερά ο Ζοαοζίνιο. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ιωάννου και Μερκής. Οι Σόουζα και Μάτιτς στα ανασταλτικά με τους Τάμαρι και Γιάκολις στα δυο άκρα της επίθεσης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Άγιαξ: Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Άγιαξ έκανε ο Άλβαρεζ που σκόραρε μάλιστα. Ήταν ποδοσφαιριστής που κρατούσε πολύ την μπάλα στα πόδια του έκοβε και δημιουργούσε. Ο Ζίγιεκ ήταν και πάλι ο κινητήριος μοχλός της ομάδα του Άγιαξ όπου περνούσαν όλες οι μπάλες από τα πόδια του.

ΑΠΟΕΛ: Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μπέλετς που αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του αρκετές φορές. Σταθερός σε όλες του τις επεμβάσεις.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Άγιαξ: -

ΑΠΟΕΛ: Δεν ήταν καθόλου καλός ο Τάμαρι. Το αμυντικό πλάνο του ΑΠΟΕΛ ήταν τέτοιο που δεν επέτρεπε σε αρκετές επιθέσεις με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτείται σωστά ο Ιορδανός.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Σωστός σε όλες του τις αποφάσεις ο Γερμανός διαιτητής, κράτησε πολύ καλά τον ρυθμό του αγώνα σε ένα δύσκολο παιχνίδι.