AEK – ΑΠΟΕΛ 1-0: This is Arena! (vid)

Ντέρμπι με τα όλα του!

Ντέρμπι με τα όλα του σήμερα στο Αρένα με την ΑΕΚ να παίρνει ακόμη μια νίκη απέναντι στο ΑΠΟΕΛ με 1-0. Ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, αρκετά νεύραμ, 9 κίτρινες και 1 κόκκινη. Το ΑΠΟΕΛ είχε το πάνω χέρι καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που χτύπησε κόντρα στην ροή του αγώνα σκοτώνοντας τους «γαλαζοκίτρινους». Ο Ντε Βινσέντι έχασε την φάση της χρονιάς για το ΑΠΟΕΛ για να φέρει το ματς στα ίσα.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Γρήγορος ρυθμός με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και στις δυο περιοχές. Από το 2ο λεπτό είχε αρκετά δύσκολο έργο και ο Τιμόθεος Χριστοφή αφού οι ποδοσφαιριστές του έβαλαν δύσκολα. Αρχικά ο Βούρος έχασε την μπάλα με τον Γιάννου να την κλέβει και να πατά περιοχή. Ο Έλληνοαυστραλός επιθετικός της ΑΕΚ σωριάστηκε στο έδαφος φωνάζοντας για πέναλτι. Σωστός ο Κύπριος ρεφ άφησε την αναμέτρηση να συνεχιστεί. Το ΑΠΟΕΛ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τάμαρι να πέφτει αυτή την φορά με τον διαιτητή και πάλι να είναι σωστός και να αφήνει τον αγώνα να συνεχιστεί. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 6ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Σόουζα να δίνει στον Τάμαρι και αυτό με την σειρά του στον Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός με την πρώτη έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Τόνιο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σουτ του Σάστρε με τον Βάτερμαν να πέφτει χωρίς πρόβλημα και να αποκρούει την μπάλα. Στο 17ο λεπτό είχαμε μια ευκαιρία που θα συζητηθεί αρκετά. Ο Τάμαρι έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι. Το χτύπημα ήταν πάνω στο γόνατο και υπήρχε ανατροπή. Λάθος απόφαση από τον διαιτητή της αναμέτρησης που έπρεπε να δείξει την άσπρη βούλα. Στο 25ο λεπτό ο Καρλάο έκανε την κεφαλιά στο κόρνερ του Ντε Βινσέντι με την μπάλα να περνά αρκετά έξω από την εστία του Τόνιο. Στο 40ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ απευθείας με τον Τόνιο να αποκρούει την μπάλα με σχετική ευκολία και να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Λίγο πριν την εκπνοή του 45λέπτου ο Ντε Βινσέντι και πάλι έπιασε ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι του Τόνιο.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν όρεξη να επιτεθούν. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με ένα καλό σουτ από τον Τρισκόφσκι. Ο Καρλάο έβαλε την πλάτη του και δεν επέτρεψε στην μπάλα να πάει προς τα δίκτυα. Στο 48ο λεπτό ο Νατέλ βγήκε στην αντεπίθεση για τους «γαλαζοκίτρινους» κάνοντας το σουτ με τον Τόνιο να απομακρύνει την μπάλα. Στο 50ο λεπτό ο Γιάκολις έκανε την σέντρα και τον Νατέλ να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την λίγο δίπλα από την εστία της ΑΕΚ. Το ΑΠΟΕΛ που επέμενε βρήκε εκ νέου καλή στιγμή με τον Τάμαρι το επόμενο λεπτό. Ο Ιορδανός έκανε το σουτ με τον Τόνιονα αποκρούει την μπάλα χωρίς πρόβλημα. Στο 52ο λεπτό ο Νατέλ και πάλι μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ με τον Τόνιο να τον σταματάει και πάλι. Στο 60ο λεπτό ο Ακοράν έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στο χώρο του κέντρου αντικρίζοντας έτσι την κόκκινη κάρτα. Στο 66ο λεπτό κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Γκαρσία έκανε το φάουλ με την απομάκρυνση να μην ήταν η κατάλληλη δυνατή από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Ο Μικέλ με δυνατό πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 72ο λεπτό ο Βιντιγκάλ με το που πάτησε στο γήπεδο έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Τόνιο. Στο 79ο και πάλι ο Βιντιγκάλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Τόνιο να εκτινάσσεται και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 86ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι έκανε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Τόνιο. Η φάση που ίσως να άλλαζε τα πάντα έγινε στο 96ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι να σημαδεύει το δοκάρι και να χάνει μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του για να φέρει το ματς στα ίσα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς ΑΠΟΕΛ έκανε το Ντε Βινσέντι που ήταν ηγέτης του ΑΠΟΕΛ. Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Σόουζα στο χώρο του κέντρου. Αμυντική λειτουργία για σεμινάριο από την ΑΕΚ. Παίχτης του αγώνα για την ομάδα του Ιδιάκεθ ο Μικέλ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πίσω από τον καλό τους εαυτό οι Τάμαρι και Τρισκόφκσι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Διαχειρίστηκε άψογα τον αγώνα. Σωστή αμυντική λειτουργία καθ΄όλη την διάρκεια του παιχνιδιού χτυπώντας σαν κόμπρα σε μια φάση και σκοτώνοντας το ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι που σίγουρα δικαιούταν κάτι περισσότερο. Έβαλε αρκετή πίεση στην ΑΕΚ ελέγχοντας τον αγώνα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Δύσκολο παιχνίδι για τον Τιμόθεο Χριστοφή. Σε γενικές γραμμές ήταν πάρα πολύ καλός αλλά χάνοντας μια πολύ σημαντική φάση στο πρώτο ημίχρονο με παράβαση πάνω στον Τάμαρι που έπρεπε να δοθεί πέναλτι.