Μεγάλη Κυρία Ξαναχτύπα... στον τελικό

13 χρόνια μετά αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ εκτός Ευρώπη η Ανόρθωση διεκδικεί το 11ο κύπελλο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Ραντεβού στον τελικό του κυπέλλου έκλεισε απόψε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε στο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ με 3-1 και σε συνδυασμό με την εντός έδρας νίκη της, στο πρώτο παιχνίδι με 1-0, δείχνει έτοιμη να γευτεί ξανά το νέκταρ κάποιου τροπαίου… μετά από 13 χρόνια!

Το σκορ άνοιξε για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Χουσμπάουερ (25’), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έφεραν το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάρνερ (35’). Τα υπόλοιπα δύο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθαν με κεφαλιές του Κορρέα (47’ και 74’), ο οποίος αναμφίβολα είναι το πρόσωπο του αγώνα. Ο Κύπριος αμυντικός πέρα από τα τέρματα που σκόραρε, για άλλη μια φορά ήταν πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα.

«Κτύπησε» σε καθοριστικά χρονικά σημεία η Ανόρθωση, την ίδια ώρα που ήταν ιδιαίτερα προσεκτική στα μετόπισθεν. Ανούσια η κατοχή της μπάλας από πλευράς γηπεδούχων, στους οποίους στοίχισε η κακή αντίδραση των ποδοσφαιριστών τους στις φάσεις όπου σκόραρε η Κυρία.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχνε το γρήγορο γκολ. Παθητικός ήταν ο ρόλος της Ανόρθωσης στα πρώτα στάδια του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, ήρθε στο 11’, όταν ο Ενσούε έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γκάρνερ σούταρε, όμως η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ρισβάνη.

Η πρώτη τελική στον στόχο ήρθε στο 25’ και άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν.

Συγκεκριμένα, ο Χουσμπάουερ, αφού κουβάλησε τη μπάλα για αρκετά μέτρα, πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Ουζόχο να μην μπορεί να αντιδράσει και να δέχεται το γκολ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο γκολ του Τσέχου, καθώς απείλησαν τον Λόρια με ένα σουτ του Ζαχίντ στον στόχο, αλλά και μια άστοχη προβολή του Κλωναρίδη.

Ωστόσο, ότι δεν κατάφεραν οι προαναφερθέντες ποδοσφαιριστές, το πέτυχε ο Γκάρνερ στο 36’ με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι. Η παράβαση έγινε από τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος μετά από σέντρα του Ζαμπάλα στη περιοχή, βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έμελλε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Κορρέα έπιασε τη κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ευθύνη στο γκολ φέρει ο Ουζόχο που δεν αντέδρασε καθόλου σωστά.

Το 1-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Αρκετά χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι έδειχναν πολύ επηρεασμένοι από το γκολ του Κορρέα, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι της Ανόρθωσης, οι οποίοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη, ήταν ένα άστοχο σουτ του Κορρέα στο 47’, ενώ στο 54’ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ του Βινίσιους, λίγα μέτρα εκτός περιοχής. Έπεσε και μπλόκαρε ο Λόρια.

Στο 61’ σημειώθηκε άλλη μια τελική για τους γηπεδούχους, με άστοχη κεφαλιά του Γκάρνερ.

Η επόμενη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 74’ και ήταν πέρα για πέρα για καθοριστική, καθώς σε εκείνο το σημείο ήρθε το δεύτερο γκολ του Κορρέα, το οποίο έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε το ΑΠΟΕΛ για να προκριθεί στον τελικό.

Highlight: Το γκολ του Κορρέα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το οποίο ήρθε σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ανουάρ (82' Λουντεμό), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46' Μπεν Σαχάρ), Εντονγκαλά (69' Κατσαντώνης), Γκάρνερ (75' Νούχιου).

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορρέα, Καλτσάς, Κορέια (79' Χουσμπάουερ), Κ. Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν (55' Μίχα), Χουσμπάουερ (79' Πηλέας), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (64' Χριστοφή).

Σκόρερ: 36' Γκάρνερ / 25' Χουσμπάουερ, 47' και 74' Κορρέα.

Κίτρινες: 46' Ντε Βινσέντι, 73' Μπεν Σαχάρ, 79' Ζαχίντ / 1' Κορέια, 22' Αρτυματάς, 77' Λόρια.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο.