ΑΠΟΕΛ – Δόξα 2-1: Υπάρχει θέληση, χρειάζεται δουλειά

Πρώτο τέρμα του Σάβιτς με τα γαλαζοκίτρινα

Φιλική νίκη του ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Δόξα με 2-1. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την νίκη στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα αφού γύρισαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους δυο προπονητές για να δουν σε πιο σημείο βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές τους. Ο Πάολο Τραμετσάνι είδε και έβγαλε τα συμπεράσματά του μια εβδομάδα πριν το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αν και πήραν την νίκη δεν έθελξαν με την παρουσία τους αφού πέραν από μερικές ατομικές προσπάθειες του Τάμαρι ήταν επιθετικά ακίνδυνοι. Από την πλευρά της Δόξας τα μηνύματα ήταν άκρος ενθαρρυντικά αφού είχε μια πολύ καλή παρουσία ειδικά στο πρώτο μέρος.

Όπως και να έχει, γι’ αυτό τον λόγο γίνονται τα φιλικά. Σε επίσημο παιχνίδι τα πράγματα είναι διαφορετικά και σίγουρα οι πρωταθλητές μας θα παρουσιαστούν καλύτεροι.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν για ξεμούδιασμα. Οι δυο ομάδες έδειχναν «βαρετές» αφού η προετοιμασία για την χρονιά είναι σε εξέλιξη. Η Δόξα ήταν η ομάδα που έδειξε καλύτερα στοιχεία αφού βρήκε μερικές καλές ευκαιρίες με τον Καρλάο που έδειξε πως θα είναι η μεγάλη δύναμη του Χατζηλούκα για φέτος. Στο 6ο λεπτό είχαμε το πρώτο σουτ από απόσταση για την Δόξα με τον Καρλάο. Ο Βραζιλιάνος έκλεψε την μπάλα από τον Σόουζα στο χώρο του κέντρου και δοκίμασε την τύχη του με την μπάλα να βγαίνει έξω. Καμία ανησυχία για τον Μπέλετς. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στο 9ο λεπτό με τον Χαλένιους που βγήκε φάτσα με τον Γκρέμπσλ. Ο τερματοφύλακας της Δόξας όμως απέκρουσε την μπάλα και έδιωξε τον κίνδυνο. Στο 11ο λεπτό ο Καρλάο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ ωστόσο το πλασέ του πήγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς. Στο 15ο λεπτό είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Οι ποδοσφαιριστές του Χατζηλούκα άλλαξαν όμορφα την μπάλα με τελικό αποδέχτη τον Βραζιλιάνο με το πλασέ του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» απάντησαν εκ νέου με τον Νικόλα Ιωάννου να περνά τέσσερις αμυντικούς της Δόξας και να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Κέρδος ένα κόρνερ για την ομάδα του μετά από παρέμβαση του Μουκτάρη. Το ΑΠΟΕΛ που ανέβασε λίγο στροφές βρήκε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Πάβλοβιτς. Ο Σέρβος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία της Δόξας. Στο 26ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στο τέρμα και πάλι με τον Πάβλοβιτς. Ο Μιχαΐλοβιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Σέρβο να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Γκρέμπσλ. Στην τελευταία ουσιαστικά καλή φάση του ημιχρόνου ο Μιχαΐλοβιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δυο ομάδες έδειχναν σημάδια κακού ρυθμού και κόπωσης από την προετοιμασία με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές και τον ρυθμό χαμηλό.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο και να φτάνει κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Ο Πάβλοβιτς βρήκε τον χώρο και έκανε το δυνατό σουτ με τον Γκρέμπσλ να διώχνει την μπάλα με υπερένταση σε κόρνερ. Γενικά οι ομάδες πρόσφεραν περισσότερο θέαμα και ήταν πιο ουσιαστικές. Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπραμπίγια με υποδειγματικό πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι ποδοσφαιριστές του Χατζηλούκα άλλαξαν όμορφα την μπάλα με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει μέσα από την περιοχή τον ανήμπορο να αντιδράσει Μπέλετς. Μετά την επίτευξη του τέρματος από την Δόξα είχαμε εννιά αλλαγές το προσφυγικό σωματείο. Πάτησαν χορτάρι οι Σωκράτους, Χατζηκωνσταντή, Βαλέντε, Παρασκευά, Βαλεντίνας, Φασουλιώτης, Χαραλάμπους, Χριστοφή και Μπά στην θέση των Γκρεμπσλ, Μουκτάρη, Παπαφώτη, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραιτσέφκσι, Μιντίκκη και Μπραμπίγια. Στο 67ο λεπτό ο Χαλένιους προσπάθησε να νικήσει τον Παρασκευά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Κύπριο τερματοφύλακα να αποκρούει την μπάλα. Στο 71ο λεπτό και με την πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Τάμαρι σημάδεψε το δοκάρι της Δόξας. Ο νεαρός άσσος του ΑΠΟΕΛ έκανε τις προσποιήσεις περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του με το δοκάρι να στέκεται σύμμαχος της Δόξας. Στο 89ο λεπτό ο Τάμαρι έκανε εκ νέου την επέλαση με τον Μπα να τον σταματά έξω από την περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Ήταν καλύτερο σε γενικές γραμμές το δεύτερο ημίχρονο με τις ομάδες να είναι πιο ουσιαστικές. Η Δόξα να σκοράρει στην πρώτη φάση που βρήκε και το ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερο και να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες. Οι προπονητές των δυο ομάδων έδωσαν χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στην διάθεσή τους.

Γ’ ημίχρονο

Το τρίτο και τελευταίο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά «γαλαζοκίτρινο». Οι ποδοσφαιριστές του Πάολο Τραμετσάνι έκλεισαν την Δόξα στο δικό της μισό καταφέρνοντας στο τέλος να πάρουν την νίκη με 2-1. Αρχικά στο 116ο λεπτό ο Μακρής πάτησε περιοχή γυρίζοντας την μπάλα με τον Σάβιτς να βάζει την προβολή από κοντά. Δυο λεπτά αργότερα και στο 118ο λεπτό ο Μπέζιακ με ένα όμορφο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Παρασκευά σκοράροντας ένα πολύ όμορφο τέρμα, γυρίζοντας το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που και οι δυο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές αλλά ήταν και μια πρώτης τάξεως ευκαιρία και για τους δυο προπονητές να δουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Ο Ιταλός τεχνικός παρέταξε την ομάδα του ίσως με την ενδεκάδα που έχει στο μυαλό για τα Ευρωπαϊκά παιχνίδια. Με αλλαγές όμως αφού οι ποδοσφαιριστές όπως ο Τάμαρι και ο Άλεφ έμειναν στον πάγκο. Από εκεί και πέρα έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές κατά την διάρκεια του αγώνα. Προβλημάτισε η εικόνα του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο που φάνηκε να έχει κενά στην μετάβαση της μπάλας από το κέντρο στην επίθεση. Οι Χαλένιους και Πάβλοβιτς έδειξαν πως χρειάζονται ακόμη χρόνο προσαρμογής.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Ο τεχνικός της Δόξας από την μεριά του είχε την ευκαιρία και αυτός να δει όλους τους ποδοσφαιριστές του. Είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες φάσεις.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Καλό παιχνίδι έκανε με από την πλευρά του Νικόλας Ιωάννου που είχε αρκετά καλά ανεβάσματα και βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι. Θετική ήταν και η παρουσία του Μιχαΐλοβιτς στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Τάμαρι με το που μπήκε μέσα άλλαξε την εικόνα του ΑΠΟΕΛ.

Δόξα: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Καρλάο που ήταν ότι καλύτερο υπήρχε στο γήπεδο στον πρώτο ημίχρονο και έδειξε πως θα είναι σημαντικό κομμάτι για την φετινή Δόξα. Στα θετικά και το τέρμα του Μπραμπίγια που σκόραρε στην μοναδική ευκαιρία που του δόθηκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΠΟΕΛ: Δεν ήταν σε καλή φόρμα οι δυο επιθετικοί του ΑΠΟΕΛ. Οι Χαλένιους και Πάβλοβιτς έδειξαν πως χρειάζονται χρόνο ακόμη για να μπουν στην ομάδα. Ήταν ακίνδυνοι επιθετικά χαραμίζοντας μερικές καλές στιγμές για το ΑΠΟΕΛ.