Τρίγωνα κάλαντα μες στη Λεμεσό! (vid)

Σκόρπισε χαρά και πικρα ενόψει Χριστουγεννων η ομάδα του Κέρκεζ

Μίλησε η ψυχική δύναμη των παικτών της ΑΕΛ, όπου με μια εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει το ματς.

‘Α ημίχρονο:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση. Ωστόσο η τελική προσπάθεια έλειπε.

Στο 15’ ο Χουράδο έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Μπέλετς να απομακρύνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική στο ματς.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 21’ μετά από συνδυασμό Τάμαρι και Μάτιτς είχε μία καλή προϋπόθεση για να μπει μπροστά, ωστόσο την τελευταία στιγμή απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΛ την πάσα του τελευταίου στον χώρο του πέναλτι.

Τα πολλά λάθη των δύο ομάδων και τα δυνατά φάουλ δεν βοήθησαν στο να υπάρξει ρυθμός στο ματς.

Στο 43’ ο Μερκής μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάμαρι έπιασε το σουτ από την μικρή περιοχή με την μπάλα να καταλήγει πολύ πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα ένα βολ πλανέ του Γιάκολιτς κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο:

Μόλις στο 47ο λεπτό η πρώτη τελική για το δεύτερο ημίχρονο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάτιτς ο Μερκής έπιασε την κεφαλιά με τον Βοζίνια να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 51’ ένας όμορφος συνδυασμός του Τάμαρι με τον Σόουζα, είχε αποδέκτη τον Πάβλοβιτς που έκανε το 0-1.

Στο 61’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τεξέιρα έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και κέρδισε τον Μπέλετς σημειώνοντας το 1-1.

Τα επόμενα λεπτά επηρέασαν τον ΑΠΟΕΛ, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή. Η ανατροπή ήρθε στο 78’ με τον Μάε, την χρυσή αλλαγή ως φυσική εξέλιξη.

Στα επόμενα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι…

Διακριθέντες: Από πλευράς ΑΕΛ ο Κυριάκου ήταν πολύ καλός. Εξαιρετικοί οι Μάε και Αβραάμ. Στο αμυντικό κομμάτι πολύ καλός και ο Ράσο. Όσο αφορά τον ΑΠΟΕΛ ο Σόουζα είχε καλή παρουσία αλλά λόγω έλλειψης δημιουργίας φάσεων δεν μπορούμε να αναφέρουμε κάποιων άλλο.

Απογοήτευσαν: Τα δύο άκρα του ΑΠΟΕΛ. Τόσο ο Γιάκολιτς όσο και ο Τάμαρι ήταν πολύ μακριά από τις καλές τους μέρες. Μέτριος και ο Μάτιτς στον χώρο του κέντρου.

Διαιτησία: Σωτηρίου Λούκας