«Ψυχοβγαλτικό» διπλό!

Με την «ψυχή στο στόμα» πέρασε η Ανόρθωση από την Πάφο

Με εκτέλεση πέναλτι του Τορνίκε Οκριασβίλι στο 90', η Ανόρθωση πέρασε από την Πάφο, κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 0-1. Ο Λόρια απέκρουσε πέναλτι του Ανγκούλο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Στους 6 βαθμούς η Ανόρθωση, στον 1 οι γηπεδούχοι, παρά την πολύ καλή τους εμφάνιση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στην Πάφο ξεκίνησε, με την Ανόρθωση να έχει την εδαφική υπεροχή, αλλά τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Βα βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Μέρφι, ο οποίος σούταρε άουτ από πλάγια εντός περιοχής. Η ομάδα της Αμμοχώστου απάντησε στις ευκαιρίες στο 22', με σουτ του Σίλντενφελντ εντός περιοχής, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια, είχαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για να προηγηθούν, όμως η Ανόρθωση είχε την τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαργκάσα προχώρησε στην αντίπαλη περιοχή και έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο έφυγε μόλις άουτ. Ως εκ τούτου, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 52', σε παράβαση του Κορέια στον Μέρφι. Η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει εάν υπήρχε παράβαση ή όχι. Ο Ανγκούλο εκτέλεσε το πέναλτι χαμηλά στην γωνία, όμως ο Λόρια απέκρουσε εντυπωσιακά το χτύπημα. Ο Τιμούρ Κετσπάγια ανακάτεψε την τράπουλα, βάζοντας Χριστοφή και Ελουντού στο γήπεδο, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με «δράστη» τον Ράκελς. Η Ανόρθωση απάντησε προσωρινά στις ευκαιρίες με Οκριασβίλι στο 75', αλλά ο Βα έστειλε την μπάλα άουτ στην επόμενη φάση, μετά από μπαλιά του Μπεριγκό. Στο 89', η Ανόρθωση κέρδισε με την σειρά της πέναλτι, σε παράβαση του Ρούντκο στον Μανιά. Και πάλι, δεν ξεκαθάρισε εάν υπήρχε πέναλτι ή όχι. Ο Οκριασβίλι ευστόχησε, δίνοντας μια τεράστια νίκη στην ομάδα του, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Πάφος FC: Ρούντκο, Σάιζ, Κβίντα, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι (68' Ράκελς), Βαλεριάνος, Πανός (80΄ Αουρέλιο), Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Σίλντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ (73' Μανιάς), Οκριασβίλι, Καλτσάς (46' Χριστοφή), Κατσαράβα (58' Ελουντού)

Σκόρερ: 90' Οκριασβίλι

Κίτρινες: Πάντσεον, Σάιζ/ Οκριασβίλι, Λόρια