Η Δόξα με το... μάτι της Ανόρθωσης

Στοιχεία και αριθμοί ενόψει τελευταίας αγωνιστικής

Αριθμούς και στοιχεία που έχουν να κάνουν με τον προσεχή της αντίπαλο ανέβασε στην επίσημη ιστοσελίδα της η Ανόρθωση.

Αναλυτικά:

Ολοκληρώνεται σε… δόσεις η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος, με την 26η αγωνιστική να βρίσκει την ομάδα μας να υποδέχεται τη Δόξα σε ένα ματς με κάποια ιστορικότητα όπως θα αναλύσουμε. Μέσα από αριθμούς και στοιχεία, θα επιχειρήσουμε να σας βάλουμε στο κλίμα του αγώνα.

Τα σενάρια εξάδας και η βαθμολογία

Μετά την 25η αγωνιστική, ξεκαθάρισε για την ομάδα μας η θέση που θα τερματίσουμε στην κανονική περίοδο και αυτή είναι η τέταρτη. Ως εκ τούτου το πρόγραμμά μας για τη β’ φάση έχει ως εξής:

10 4-5

Από την άλλη η Δόξα διεκδικεί την είσοδό της στην εξάδα και για να έχει ελπίδες πρέπει ο Ολυμπιακός να μην κερδίσει την ΑΕΚ(19/2, 19:00). Οι Κατωκοπίτες χρειάζονται νίκη εκτός και αν ηττηθεί ο Ολυμπιακός και δεν κερδίσουν ΑΠΟΕΛ, οπότε θα τους αρκεί και η ισοπαλία.

Ο Τιμούρ τα κάνει 100

Ένα από τα ιστορικά της αναμέτρησης, είναι το γεγονός πως ο Τιμούρ Κετσπάγια θα κοουτσάρει την ομάδα μας για 100 παιχνίδι εντός έδρας. Τα 99 έγιναν στο «Α. Παπαδόπουλος» και ένα λόγω τιμωρίας στο «Δασάκι». Σε αυτά τα 99 ματς μετρά 74 νίκες, 18 ισοπαλίες και εφτά ήττες. Σε περίπτωση επικράτησής μας δηλαδή, θα κλείσει την πρώτη 100αδα αγώνων με ποσοστό νικών 75%! Για φέτος θα είναι η δέκατη σε 13 αγώνες.

Γκολ

Επιστροφή στα γκολ μετά από δυο αγώνες έφερε η έξοδος στο «Τάσος Μάρκου», με τον Οκριασβίλι να σκοράρει δις. Συνολικά σκοράραμε 36 φορές ως τώρα, τέταρτη επίθεση, ενώ δεχθήκαμε 21 γκολ, δεύτερη καλύτερη άμυνα.

Ανάποδα σερί

Στα οκτώ παιχνίδια έφτασε το αήττητο σερί της ομάδας μας, ενώ η Δόξα είναι σε ανάποδη πορεία αφού κέρδισε μόλις ένα παιχνίδι από τα τελευταία εφτά που έδωσε. Για αυτό και ενώ διατηρούσε την έκτη θέση για μεγάλο κομμάτι της σεζόν πλέον θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων για να την πάρει.

Τι έγινε στον πρώτο γύρο

Δεν έχουμε και τις καλύτερες αναμνήσεις από την επίσκεψή μας στο «Μακάρειο» για τη 13η αγωνιστική, καθώς δεχθήκαμε την ήττα με 2-1. Το γκολ μας σημείωσε ο Μιχάλης Μανιάς.

Δείτε τις φάσεις:

Προϊστορία

Με μια και μοναδική εξαίρεση, η Ανόρθωση επικρατεί της Δόξας όταν τη φιλοξενεί για την πρώτη κατηγορία. Συνολικά 16 φορές αγωνιστήκαμε με την ομάδα της Κατωκοπιάς για την κανονική περίοδο και κερδίσαμε τις 15. Η εξαίρεση αφορά στην αγωνιστική περίοδο 2013-14 όταν και χάσαμε με 2-1.