Εξελσιόρ-Ανόρθωση 2-1: Δεύτερη φιλική ήττα επί ολλανδικού εδάφους

Ο Ντούρις πέτυχε το μοναδικό γκολ της «Μεγάλης Κυρίας»

Παρά το γεγονός ότι η συνολική της εικόνα ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίστοιχη της αντίπαλού της, η Ανόρθωση γνώρισε τη δεύτερη της φιλική ήττα στην Ολλανδία και τρίτη συνολικά στα πέντε μέχρι στιγμής φιλικά προετοιμασίας.

Δύο αμυντικές αδράνειες με τον Μπράνκο Βργκοτς να υστερεί δις έφεραν ισάριθμα γκολ για την Εξέλσιορ, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε με τον Μίχαλ Ντούρις, έχοντας την ευκαιρία να φτάσει ακόμα και στο γκολ της ισοφάρισης.

Θετικά μηνύματα έστειλε ο Ρούμπεν Ράγιο ως δεξιός ακραίος επιθετικός αλλά και ο Κωστάκης Αρτυματάς ως ανασταλτικός μέσος, με τον Τιμούρ Κετσπάγια να ζει έντονα τον αγώνα και να βγάζει ακόμη περισσότερα συμπεράσματα τα οποία θα φανούν χρήσιμα σε βάθος χρόνου.

Ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της προσφυγικής ομάδας πραγματοποίησε ο Γιώργος Μανθάτης, ενώ ο Μίχαλ Ντούρις αποχώρησε στο φινάλε της αναμέτρησης και αφού δύο λεπτά πριν είχε αντιμετωπίσει πρόβλημ τραυματισμού.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη τελική προσπάθεια της Ανόρθωσης καταγράφηκε στο 4ο λεπτό με τον Ράγιο να απειλεί ανεπιτυχώς από απόσταση 25 μέτρων και τους Ολλανδούς αμέσως μετά να δημιουργούν τη δική τους προϋπόθεση με άστοχη κεφαλιά του Μορέιρα μέσα από την περιοχή. Στο 10ο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν με τον ίδιο τρόπο ωστόσο ήταν σειρά του Όμαρσον να μην μπορέσει να νικήσει τον Λόρια, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Φόρτες δοκίμασε το πόδι του από μεγάλη απόσταση χωρίς όμως θετικό πρόσημο.

Το πρώτο κόρνερ για την Ανόρθωση καταγράφηκε στο 18ο λεπτό με τον Βργκοτς να μην μπορεί να βάλει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ τρία λεπτά σε αντεπίθεση ο Αρτυματάς δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά με σουτ από 30 μέτρα. Στο 24ο λεπτό ο Ράγιο σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων των Ολλανδών με σουτ από πλάγια θέση, ενώ ο Κοφί αμέσως μετά αστόχησε με πλασέ από πλεονεκτική θέση.

Στο 29ο λεπτό ο Αρτυματάς ακροβολίστηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής ωστόσο δεν μετουσίωσε σε γκολ την πάσα του Κατσαράβα με τους Ολλανδούς κόντρα στη ροή του αγώνα να εκμεταλλεύονται άστοχη απόπειρα του Βργκοτς να απομακρύνει, κάνοντας το 1-0 δια ποδός Βέρχαρ. Μια σέντρα-σουτ του Κατσαράβα στο 38ο λεπτό δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα, όπως και ένα σουτ του Κοφί εκτός περιοχής λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους Μανθάτη και Ντούρις αντί των Οκριασβίλι και Κατσαράβα ξεκίνησε στο δεύτερο 45λεπτο ο Τιμούρ Κετσπάγια, με τον Μορέιρα στο 50ο λεπτό να πλαγιοκοπεί από αριστερά και τον Μαργκάσα να απομακρύνει μπάλα και κίνδυνο. Μια εκτέλεση φάουλ του Ράγιο στο 54ο λεπτό δεν είχε αποδέκτη μέσα στη μεγάλη περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπαλιά του Μανθάτη κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ένα λεπτό αργότερα οι Ολλανδοί έφτασαν σε δεύτερο γκολ με την πρώτη τελική προσπάθεια στην επανάληψη όταν ο Φόρτες ταλαιπώρησε τον Βργκοτς και με άπιαστο πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0. Η απάντηση της «Μεγάλης Κυρίας» ήταν άμεση με τον Ντούρις να κάνει το σουτ από αριστερά και με τη βοήθεια του δοκαριού να μειώνει σε 2-1, 13 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 63ο λεπτό ο Κοφί απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο ο Ντάμεν παραχώρησε κόρνερ με δυσκολία, ενώ δύο εκτελέσεις κόρνερ δια ποδός Εγγλέζου στο 65ο λεπτό δεν έφεραν το γκολ της ισοφάρισης. Ο τελευταίος δοκίμασε να σκοράρει με ευφάνταστο τρόπο στο 73ο λεπτό υποδεχόμενος μπαλιά από αριστερά με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κλείνει την αριστερή του γωνιά και να διατηρεί το προβάδισμα των Ολλανδών.

Δύο λεπτά αργότερα Μανθάτης και Ντούρις συνδυάστηκαν με τον Σλοβάκο να ψάχνει ανεπιτυχώς το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ μια εκτέλεση κόρνερ στο 80ο λεπτό δια ποδός Εγγλέζου κατέληξε στον Ντάμεν. Τρία λεπτά αργότερα ο Στυλιανού σημάδεψε τον Ντούρις ωστόσο ο Σλοβάκος δεν κατάφερε να σκοράρει υπό την πίεση του Φίσερ, μένοντας για λίγο κάτω λόγω τραυματισμού.

Στο 85ο λεπτό ο Φόρτες έψαξε δεύτερο γκολ ξεπερνώντας την αντίσταση του Στυλιανού, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντούρις άφησε τη θέση του στον Χατζηβασίλη μη θέλοντας να ρισκάρει περαιτέρω τραυματισμό. Δύο εκτελέσεις κόρνερ του Εγγλέζου δεν έφεραν το γκολ της ισοφάρισης με την ομάδα της Αμμοχώστου να υποχρεώνεται στην τρίτη της φιλική ήττα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Αρκετά κινητικός και με αρκετή ενέργεια στο παιχνίδι του παρουσιάστηκε ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος συνεχίζει να συνοδεύει την προετοιμασία με θετικό πρόσημο. Ο Ισπανός αγωνίστηκε ως δεξιός ακραίος επιθετικός δοκιμάζοντας το πόδι του όποτε είχε την ευκαιρία ενώ είχε συμμετοχή στην κυκλοφορία της μπάλας πριν το γκολ του 57ου λεπτού.