Ανόρθωση – Πάφος 1-1: Αποστολή «παραμονής» εξετελέσθη (vid)

Η Παφιακή ομάδα εξασφάλισε την μαθηματική παραμονή της στην Α΄ κατηγορία

Στην Α΄ κατηγορία ενόψει της επόμενης περιόδου θα βρίσκεται η Πάφος η οποία πέτυχε τον στόχο της που ήταν το βαθμολογικό όφελος στο σημερινό παιχνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Παφιακή ομάδα εξήλθει ισόπαλη 1-1 κόντρα στην Ανόρθωση και πλέον, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε, απέχει έξι βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Το σκορ άνοιξε η Κυρία στο 26ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νέμετς στο 44΄ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Ανοιχτό παιχνίδι με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις είχαμε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Στο 6ο λεπτό, είχαμε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Νέμετς, εντός περιοχής, το οποίο όμως έφυγε πάνω από την εστία. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους. Ο Ράγιος πήρε με την μπάλα εκτός περιοχής και δοκίμασε το πόδι, όμως η προσππαθειά του έφυγε πολύ εκτός εστίας. Στο 14΄ ο Σίντεφελντ πήρε την δυνατή κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 21ο λεπτό η Ανόρθωση βρήκε τεράστια φάση όταν, έπειτα από σέντρα στην μικρή περιοχή, ο Ντούρις πήρε την δυνατή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Πέτρου να εκτιναχθεί και να διώξει σε μια εξαιρετική και άμεση αντίδραση. Τρία λεπτά αργότερα ο Ανγκούλο έκλεψε και έδωσε στον Ράκελς που μπήκε από πλάγια θέση εντός περιοχής και έκανε το σουτ για να μαζέψει χαμηλά και εύκολα ο Δημητρίου. Στο 26΄, τη δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράγιος έδιωξε με την γροθιές και στο κέντρο της εστίας ο Πέτρου. Στο 29ο λεπτό η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς πήρε προβάδισμα στο σκορ. Όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή, δεν υπήρξε οποιονδήποτε φάουλ στον Στεφανέλι. Στο 35΄ ο Νέμετς υποδέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής, γύρισε και σούταρε ψηλά. Δυο λεπτά αργότερα ο Κοφί εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντούρις έκανε την καρφωτή κεφαλιά, όμως για ακόμη μια φορά ο Πέτρου έσωσε. Ένα λεπτό πριν την λήξη του Α΄ μέρους η Πάφος βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Νέμετς εκτέλεσε εκπληκτικά το φάουλ για να περάσει την μπάλα πάνω από τοίχος και να την στείλει ψηλά στα δίκτυα της γωνίας της εστίας του Δημητρίου.

Β΄ Ημίχρονο: Η πρώτη που δοκίμασε να απειλήσει στην επανάληψη ήταν η Πάφος, ωστόσο το συρτό σουτ του Ανγκούλο στο 52΄, μάζεψε ο Δημητρίου. Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε δυο λεπτά αργότερα. Ο Κοφί εκτέλεσε απευθείας το φάουλ , όμως το ευθύβολο σουτ του αποκρούστηκε με τις γροθιές από τον Πέτρου. Στο 58΄ ο Ράγιος σύγκλινε εκτός περιοχής και έκανε το σουτ όμως η μπάλα του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 63ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ράσιτς πήρε την κεφαλιά και στην συνέχεια ο Μπαγκάρντ έκανε την κοντινή προβολή πριν αυτή χτυπήσει στο στήθος του Πράνιτς και φύγει εκτός. Στο 77΄ ένα μακρινό σουτ του Ράγιος, έφυγε χαμηλά εκτός εστίας. Στο 85΄ είχαμε ακόμη ένα σουτ από τον Ράγιος που εκτέλεσε με την μία εκτός περιοχής για να στείλει την μπάλα πολύ ψηλά από την εστία. Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 91΄ο Ζαχαρίου εκτέλεσε το φαλτσαριστό πλασέ με την μία από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δημητρίου.

Κοουτσάρισμα:

Στρέπελ (Ανόρθωση): Με πολλές απουσίες και χωρίς βαθμολογικό όφελος κατέβηκε στην σημερινό αγώνα η Κυρία, δείγμα αυτού το γεγονός ότι στο πάγκο βρίσκονταν μόνο τρεις ποδοσφαιριστές, μεταξύ των οποίων ένας τερματοφύλακας και ένας νεαρός. Είχε την υπεροχή στο περισσότερο διάστημα του αγώνα και έφτιαξε φάσεις για να σκοράρει, όμως το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Κόπιτς (Πάφος): Δεν μπήκε και τόσο καλά στο παιχνίδι, κοιτάζοντας πρώτα να διαφυλάξει το ισόπαλο αποτέλεσμα. Μπορεί να μην ικανοποίησε αρκετά με την εικόνα της όμως κατάφερε να πάρει το ζητούμενο.

Διακριθέντες:

Ανόρθωση: Αρκετά καλή παρουσία είχε στο σημερινό παιχνίδι ο Κοφί ο οποίος ανέβηκε πολλές φορές στο γήπεδο και έφερε σέντρες στην περιοχή.

Πάφος: Πάρα πολύ καλή απόδοση για την τερματοφύλακα της ομάδας. Ο Πέτρου δήλωσε παρών σε πολλές περιπτώσεις σώζοντας την ομάδα του αρκετές πολύ καλές αποκρούσεις του.

Απογοητεύσαντες: Στεφανέλι για τους γηπεδούχους και Ράκελς για τους φιλοξενούμενους δεν ήταν ανάμεσα σε αυτούς που έθελξαν με την απόδοσή τους.

Διαιτησία: Αρκετή δουλειά είχε στο σημερινό παιχνίδι ο Λούκας Σωτηρίου που υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Λανθασμένη η υπόδειξη πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε στο σκορ η Ανόρθωση, όπως επίσης και το φάουλ με το οποίο ισοφάρισε η Πάφος. Πολλές περιπτώσεις έδωσε λανθασμένα φάουλ, ενώ και στο τομέα των κίτρινων καρτών θα μπορούσε να δείξει περισσότερες.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Σίντεφελντ, Μπεσσάτ, Ράγιος (Γεωργιάδης 89΄), Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς, Παναγιώτου (Οικονομίδης 60΄), Ιωάννου, Στεφανέλι.

Πάφος (Κόπιτς): Πέτρου, Σιρόκ, Μπαγκάρντ, Χολτ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν (Ράσιτς 46΄), Κουλς, Ανγκούλο (Λουλίνια 83΄), Νέμετς, Ράκελς (Ζαχαρίου 62΄).

Σκόρερ: Πράνιτς (28΄) / Νέμετς (44΄)

Κίτρινες κάρτες: - / Ζίβουλιτς, Ράσιτς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου