Ανόρθωση – Ερμής 3-2: Χαλαρά η «κυρία», έστειλε και μαθηματικά τον Ερμή στην Β’ κατηγορία! (vid)

Υποβιβάστηκε ο Ερμής!

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 τον Ερμή και τον έστειλε και μαθηματικά στην δεύτερη κατηγορία. Σε ένα παιχνίδι όπου υπήρξαν αρκετές καλές στιγμές και για τις δυο ομάδες ο Ερμής κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ντε Μέλο. Η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση και γύρισε το παιχνίδι σκοράροντας 3 τέρματα με τους Στεφανέλλι, Σίντελφενλτν και Ντούρις. Ο Ερμής κατάφερε να μειώσει στο σκορ με πέναλτι του Μπουλά. Οι «φεροπόδαροι» υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην δεύτερη κατηγορία, ενώ το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από τα δυο σοβαρά λάθη του διαιτητή στα δυο πέναλτι που υπέδειξε ένα για κάθε ομάδα.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι από την φύση του δεν ήταν και το κατάλληλο για θέαμα. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο χωρίς το άγχος και την πίεση αλλά ούτε αυτό τους βοήθησε να αποδώσουν καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο. Στην πρώτη μεγάλη φάση που είχαμε στο παιχνίδι ήρθε και το πρώτο τέρμα για τον Ερμή. Οι «φτεροπόδαροι» κέρδισαν ένα φάουλ πλάγια από την εστία της Ανόρθωσης με τον Ντε Μέλο να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά να νικά τον Δημητρίου για το 1-0. Το τέρμα που πέτυχε ο Ερμής του έδωσε ώθηση. Δυο λεπτά αργότερα ο Κατσιατής με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Δημητρίου για δεύτερη φορά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του νεαρού τερματοφύλακα της Ανόρθωσης. Ο Ερμής που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα μετά και το τέρμα που πέτυχε έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα. Αρχικά ο Πηλέας έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Φυλακτού να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τον Δημητρίου να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση. Στην συνέχεια ο Ντε Μέλο έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου. Η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσα στο 36ο λεπτό.Ο Μπεσάτ από την αριστερή πλευρά έκανε την σέντρα με τον Αργεντινό να πιάνει μια όμορφη κεφαλιά και να νικάει τον Φιρινίδη για νε φέρει το ματς στα ίσα. Στο 40ο λεπτό ο Δημητρίου έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Φιρινίδη να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Φιρινίδης έκανε την απόκρουση πριν ο Στεφανέλλι σκοράρει από την σέντρα του Ντούρις.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ανόρθωση να έχει αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Στρέπελ μπήκε στο ημίχρονο με μοναδικό σκοπό να πάρει γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει την νίκη. Στο 49ο λεπτό είχαμε την πρώτη φάση για την Ανόρθωση με τον Σίνλελφεντ να κάνει την κεφαλιά και τον Φιρινίδη να διώχνει δύσκολα την μπάλα. Στο 52ο λεπτό ο Ιωάννου βρήκε με μια εξαιρετική κάθετη πάσα τον Στεφανέλλι με τον άσσο της Ανόρθωσης να προσπαθεί να ψηλοκρεμάσει τον τερματοφύλακα του Ερμή, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αμέσως στο επόμενο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε φάουλ πλάγια από την περιοχή του Ερμή. Ο Πράνιτς με συστημένη σέντρα βρήκε τον Σίντελφεντ όπου με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Φιρινίδη για το 2-1. Στο 72ο λεπτό λανθασμένα ο Ψευδιώτης έδωσε πέναλτι σε χέρι του Ψάλτη αφού ο αμυντικός του Ερμή είχε καλυμμένο το χέρι του. Ο Ντούρις ανέλαβε την εκτέλεση και από τα έντεκα βήματα έγραψε το 3-1. Ο Ερμής προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 82ο λεπτό. Και πάλι λανθασμένα ο διαιτητής της αναμέτρησης είδε παράβαση πάνω στον Μπουλά από τον Μπεσάτ καταλογίζοντας το πέναλτι υπέρ του. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ανόρθωση: Καλό παιχνίδι από τον Στεφανέλλι που ήταν μέσα σε όλες τις επιθετικές προσπάθειες της Ανόρθωσης. Εξαιρετικός και ο Ιωάννου, με τον μικρό να δείχνει ότι έχει μέλλον

Ερμής: Καλό παιχνίδι από πλευράς Ερμή έκανε ο Μπουλά που έβαλε αρκετές φορές δυσκολίες στην άμυνα της Ανόρθωσης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ανόρθωση: -

Ερμής: Κακό παιχνίδι έκανε ο Ντίτακ όπου ήταν στην σκιά του καλού του εαυτού για ακόμη ένα αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ανόρθωση (Γιούργκεν Στρέπελ): 4-4-3 για την Ανόρθωση με τους Βίκτορ, Πράνιτς και Ιωάννου να είναι στο χώρου κέντρου. Τριάδα στην επίθεση οι Μπουφ, Στεφανέλι και Ντούρις. Τετράδα στην άμυνα με τους Κοφί, Μπεσάτ, Στρούνα και Σίντελφεντ

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): 4-2-3-1 για τον Ερμή του Δασκαλάκη. Λαγός και Φυλακοτύ ως αμυντικοί μέσοι με τον Ντίτακ σε ελεύθερο ρόλο στον χώρο του κέντρου. Κατσιατής και Ντε Μέλο στα δυο άκρα με μοναδικό προωθημένο τον Μπουλά

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Αρκετά λάθη από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Αρχικά στο πέναλτι που υπέδειξε στην Ανόρθωση, δεν υπήρχε καν χέρι. Ο ποδοσφαιριστής του Ερμή είχε καλυμμένο το χέρι με το σώμα και λανθασμένα δέχτηκε την παράβαση. Στην συνέχεια ο Μπουλά έπεσε πολύ εύκολα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μπεσάτ με τον Κώστα Ψευδιώτη να δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα.