Ανόρθωση – Αλκή 3-0: Απλή, ωραία και ουσιαστική! (vid)

Νίκη μετά της 20 Ιανουαρίου στο γήπεδο της για την Ανόρθωση

Μια πολύ καλή Ανόρθωση πήρε την νίκη απέναντι στην Αλκή στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Η ομάδα του Γιούργκεν Στρέπελ σκόραρε όλα της τα τέρματα από το πρώτο ημίχρονο και απλοποίησε την κατάσταση. Αξίζει σίγουρα σχολιασμού η κόκκινη του Ουζόχο αλλά και το πώς η Ανόρθωση νίκησε για πρώτη φορά στο «Παπαδόπουλος» μετά από τις 20 Ιανουαρίου. Η Αλκή πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες της εμφανίσεις.

Σκόρερ για την ομάδα της Ανόρθωσης οι Μπεσάτ, Ντούρις και Πράνιτς. Πλέον η Αλκή είναι στους 23 βαθμούς και η Ανόρθωση στους 35.

Α’ ημίχρονο

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως θέλει να είναι η ομάδα που θα έχει τον έλεγχο του αγώνα. Κατάφερε να βρει δίκτυα στην πρώτη φάση που βρήκε η «κυρία» με τον Μπεσάτ. Ο Γάλλος βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Πάρντο για το 1-0. Ο κήπερ της Αλκής προσπάθησε να ανακόψει την φόρα με την οποία ταξίδευε η μπάλα αλλά ήταν αδύνατο γι’ αυτόν. Στο 13ο λεπτό ο Φλόρες έπιασε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Σπόλιαριτς με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Ουζόχο. Στο 18ο λεπτό ο Κυριάκου πάτησε περιοχή από πλάγια θέση και επιχείρησε το σουτ με τον Πάρντο να αποκρούει την μπάλα. Στο 20ο λεπτό η Ανόρθωση σε μια εκπληκτική αντεπίθεση έφτασε πολύ κοντά με τον Ντούρις να αργεί να πλασάρει τον Πάρντο και τον Σπόλιαριτς να απομακρύνει σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπεσάτ έκανε την σέντρα στην περιοχή με τον Ντούρις να βάζει την προβολή από κοντά και να κάνει το 2-0. Κάπου εκεί έγινε και η πιο περίεργη φάση του αγώνα με τον Γιώργο Νικολάου να τρέχει και δείχνει την κόκκινη κάρτα στον Ουζόχο. Όπως είπε στην συνέχεια ο βοηθός του ρεφ της αναμέτρησης ο Νιγηριανός κήπερ της Ανόρθωσης έκανε χειρονομία προς την κερκίδα της Αλκής με αποτέλεσμα να δει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 30ο λεπτό ο Πράνιτς έκανε το 3-0 για την ομάδα του και απλοποίησε την κατάσταση. Ο Κροάτης μπήκε στην περιοχή και με προσποίηση ελευθερώθηκε από τον αμυντικό της Αλκής. Με ένα δυνατό και φαλτσατιστό σουτ νίκησε τον Πάρντο για τρίτη φορά. Η Αλκή απάντησε μια εκπληκτική διπλή ευκαιρία. Κάρλος και Μπελαμειρί σημάδεψαν εις διπλούν το δοκάρι του Δημητρίου και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Κάρλος νίκησε τον Αρτυματά σε μονομαχία αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του νεαρού τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Β’ ημίχρονο

Το Β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την Αλκή να κάνει γρήγορα τις αλλαγές της για να προσπαθήσει να μπει ξανά στον αγώνα. Το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν εξ αρχής δύσκολο να ανατραπεί και έτσι και έγινε. Λιγοστές οι φάσεις και από τις δυο ομάδες με την Ανόρθωση να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να έχει την μπάλα στα πόδια της περισσότερη ώρα. Στο 49ο λεπτό ο Μπαταρά έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά αρκετά μακριά από την εστία του Δημητρίου. Στο 52ο λεπτό και πάλι ο ίδιος προσπάθησε να νικήσει τον Δημητρίου με τον νεαρό τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να τον σταματά ξανά. Αυτές ήταν όλες και όλες οι φάσεις στο δεύτερο μισό. Η Ανόρθωση με μια επαγγελματική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ακόμη μια νίκη και εξασφάλισε πως δεν πρόκειται να μπει σε μπελάδες την φετινή χρονιά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ανόρθωση: Πολύ καλό παιχνίδι από όλη την ομάδα της Ανόρθωσης. Ξεχώρισαν με την παρουσία τους οι Μπεσάτ που σκόραρε και μοίρασε ασίστ. Θετική ήταν η παρουσία και του Πράνιτς που πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα.

Αλκή: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ανόρθωση: -

Αλκή: Δεν ήταν κανείς από την ομάδα της Αλκής στην μέρα του στον σημερινό αγώνα. Όλα λειτούργησαν αρνητικά για την ομάδα του Κώστα Σακκά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ανόρθωση (Γιούργκεν Στρέπελ): Το γνωστό 4-3-3 για τον Ολλανδό τεχνικό της Ανόρθωση με τους Στεφανέλι, Κυριάκου και Ντούρις να είναι μπροστά στην επίθεση. Κοφί, Πράνιτς και Βίκτορ στο χώρο του κέντρου με τους Σίντελφελντ και Αρτυματά κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Παραπλήσιο το σύστημα του Κώστα Σακκά με αυτό του Στρέπελ. Ο Κύπριος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με το καλύτερο δυνατό πλάνο για την μάχη απέναντι στην Ανόρθωση. Του στοίχησε αρκετά η απουσία του Τραιτσέφκσι στον χώρο του κέντρου. Τίποτα δεν πήγε καλά στο πλάνο του Σακκά. Έκανε αλλαγές και προσπάθησε να βάλει την ομάδα του ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά μάταια.