Ανόρθωση: Το μακρινό 1994 και η δεύτερη ευρωπαϊκή ανατροπή

Η «Μεγάλη Κυρία» έφερε τα πάνω-κάτω για δεύτερη φορά μετά το 1994

Το γκολ που πέτυχε ο Σεκού Σισέ στο 59ο λεπτό της 12ης Ιουλίου απέναντι στη Λάτσι, βοήθησε την Ανόρθωση να φτάσει στην πρώτη ανατροπή της φετινής χρονιάς, με το 2-1 ως σκορ να διατηρείται μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ισπανού τεχνικού. Η νίκη σαφώς και κρίνεται θετική ωστόσο το εκτός έδρας γκολ που πέτυχαν οι Αλβανοί, καθιστά δύσκολη και επικίνδυνη τη ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης.

Η ανατροπή αυτή ήταν μόλις η δεύτερη στην πλούσια ευρωπαϊκή ιστορία της «Μεγάλης Κυρίας», με την πρώτη να γεννά ευχάριστες αναμνήσεις. Απέναντι στη Σούμεν, η Ανόρθωση δεν κατάφερε μόνο να επιστρέψει σε αγώνα ούσα πίσω στο σκορ, αλλά και να επιτύχει την πρώτη πρόκριση στην ιστορία της.

Συγκκεριμένα το μακρινό 1994, η ομάδα της Αμμοχώστου ταξίδεψε στη Βουλγαρία έχοντας στις αποσκευές της την επικράτηση με σκορ 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με γκολ των Χάρη Χαραλάμπους και Σέρμπο Νίκολιτς. Ωστόσο τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν γρήγορα με την έναρξη της δεύτερης αναμέτρησης με την αντίπαλο να προηγείται με 1-0, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και το ημίχρονο. Στην επανάληψη, η ανασύνταξη και τα γκολ των Δημήτρη Ασσιώτη και Σίνισα Γκόγκιτς στο 60ο και 82ο λεπτό, βοήθησαν την Ανόρθωση και να πετύχει δεύτερη νίκη επί της Σούμεν, αλλά και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μάλιστα η «Μεγάλη Κυρία» έφτασε αμέσως μετά πολύ κοντά σε μια ιστορική επικράτηση και πρόκριση επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, ωστόσο η νίκη με 2-0 στην Κύπρο με γκολ των Σίνισα Γκόγκιτς και Πανίκου Πούννα, ανατράπηκε στο «Σαν Μαμές» στις 27 Σεπτεμβρίου 1994 με τους Βάσκους να επικρατούν με 3-0 στο 89ο λεπτό.