Ανόρθωση-ΠΑΕΕΚ 3-1: Με πρωταγωνιστές Μικελτάντζε και Κυριάκου

Οι δύο επιθετικοί της «Μεγάλης Κυρίας» συνδυάστηκαν άψογα σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις

Με ανακάτεμα της τράπουλας προσέγγισε ο Γιούργκεν Στρέπελ τη φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας η οποία πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ο Ολλανδός τεχνικός επιστράτευσε μονάδες όπως ο Νεόφυτος Κυριάκου και ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου, οι οποίοι δεν είχαν επίσημα αγωνιστικά λεπτά, ενώ πειραματίστηκε με την τοποθέτηση τόσο του Έρβιν Κοφί, όσο και του Νικόλα Εγγλέζου στη μεσαία γραμμή και σε σχηματισμό με ανάποδο ρόμβο, έχοντας τον Ζοάο Βίκτορ μπροστά από την αμυντική τετράδα.

Πρωταγωνιστές της φιλικής αναμέτρησης, η οποία έληξε με σκορ 3-1 υπέρ των κυανόλευκων της Αμμοχώστου, ήταν το δίδυμο των Νεόφυτου Κυριάκου και Μπέκα Μικελτάντζε με τον Κύπριο ακραίο επιθετικό να έχει ένα γκολ και δύο ασίστ και τον Γεωργιανό δύο γκολ, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης ο δείκτης του σκορ βρισκόταν ήδη στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται στο να μειώσουν με γκολ του Κιντέλα στο 65ο λεπτό.

Στο ημίχρονο ο Γιούργκεν Στρέπελ επιστράτευσε τον Ρούμπεν Ράγιο, αλλά και τον 16χρονο Κωνσταντίνο Γεωργαλλίδη ο οποίος προπονείται με την πρώτη ομάδα τις τελευταίες ημέρες, προερχόμενος από δοκιμαστικά στην πορτογαλική Μπράγκα.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Σωτηρίου, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Βίκτορ, Κοφί, Εγγλέζου, Κυριάκου, Λαβόρδε, Μικελτάντζε

ΠΑΕΕΚ: Αγριμάκης, Τ.Μάρισιτς, Παναγιώτου, Κιντέλα, Ορφανίδης, Χατζηττοφής, Βασιλείου, Μάρισιτς, Χατζηδημητρίου, Ιωαννίδης, Κουτούνας