Ανόρθωση: Οι φευγάτοι στ’ αριστερά και ο παραγκωνισμός του Λαβόρδε

Ανομοιομορφία καταγράφεται στο χρόνο συμμετοχής όσων φεύγουν και όσων μένουν

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να σώσει στο φινάλε του πρώτου γύρου των playoffs η Ανόρθωση, η οποία αν και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μίχαλ Ντούρις, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα με δύο γκολ πίσω στο σκορ. Το ανακάτεμα της τράπουλας στην επανάληψη διαμόρφωσε το τελικό 3-3 με την «Μεγάλη Κυρία» να παραμένει στην κορυφή του δεύτερου γκρουπ, παραμένοντας αν μη τι άλλο αήττητη για τέταρτο σερί παιχνίδι, με απολογισμό δύο νίκες και δύο ισοπαλίες

Οι επιλογές του Γιούργκεν Στρέπελ στο αριστερό άκρο εξέπληξαν, δίνοντας φανέλα βασικού σε δύο ποδοσφαιριστές με τους οποίους δεν υπάρχει πρόθεση για ανανέωση. Από τη μια, αριστερός μπακ ήταν ο Βίνσεντ Μπεσάτ ο οποίος προλαβαίνει να συμπληρώσει 80 τοις εκατόν συμμετοχών αν αγωνιστεί σε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια και από την άλλη, αριστερός ακραίος επιθετικός ο καταπονημένος Ντάνιελ Πράνιτς ο οποίος πριν μια εβδομάδα έπαιξε στον άξονα.

Από εκεί και πέρα, στον πάγκο έμεινε για άλλη μια αγωνιστική ο ακριβοπληρωμένος Ρούμπεν Ράγιο, ο οποίος αγνοεί τα αγωνιστικά λεπτά από τις 10 Μαρτίου, ενώ ως αλλαγή μπήκε ο Νίκα Κατσαράβα έχοντας απωλέσει στη θέση του στο αρχικό σχήμα εδώ και ένα μήνα. Οι δύο επιλογές του Ολλανδού τεχνικού κατά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο δεν μπόρεσαν, ο μεν Νικόλα Στεφανέλι να αγωνιστεί βασικός για δεύτερο σερί αγώνα και ο δε Όλιβερ Μπουφ να αγωνιστεί για τρίτη φορά στην πρώτη εντεκάδα.

Ταυτόχρονα, το σίριαλ «Ρικάρντο Λαβόρδε» καλά κρατεί με τον Κολομβιανό να αγωνίζεται και αυτός για τελευταία φορά στις 10 Μαρτίου, ενώ σε αντίθεση με τον Ρούμπεν Ράγιο, έμεινε εκτός αποστολής για δεύτερη φορά στους τελευταίους τρεις αγώνες. Εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι η διαχείριση ποδοσφαιριστών με μισθό εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και οι οποίοι διατηρούν συμβόλαιο και τη νέα σεζόν, είναι ζημιογόνα για όποιον βλέπει πιο μακριά από τη φετινή χρονιά.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση