Άγχος... τρίποντο... Αρένα

Αγχώθηκε στο τέλος η Ανόρθωση όμως πήρε την νίκη και βλέπει το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στον αγώνα που ολοκληρώνει την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σημείωσαν οι Κβιλιτάια και Καλτσάς, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Σάσι με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Με την νίκη της αυτή η Ανόρθωση πάει στην 3η θέση και τους 43 βαθμούς και βλέπει το ντέρμπι που ακολουθεί κόντρα στην ΑΕΚ, ενώ η Καρμιώτισσα παραμένει προτελευταία.

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς η Ανόρθωση κι αυτό γιατί μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Κβιλιτάια που εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Πέρεζ κι αφού πέρασε τον Τούμπα έκανε το 1-0.

Στο 14’ η Καρμιώτισσα έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Σάσι, ωστόσο η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Λόρια. Στο επόμενο λεπτό από την σέντρα του Μίχα από τα δεξιά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σο 28’ η Ανόρθωση διπλασίασε τα τέρματα της. Από την μακρινή μεταβίβαση του Νταουσβίλι, ο Καλτσάς κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Στο 38’ από κάθετη πάσα του Ρέινολντς ο Χατζηβασίλης κινήθηκε στην πλάτη του Κορέια και με πλασέ νίκησε τον Λόρια, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Β’ Ημίχρονο

Στο 64’ ο Ελουντού μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Τούμπας.

Δέκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα με το χέρι του Νταουσβίλι στον Μπαργκάν, αλλά δεν κρίθηκε ως αντικανονικό από το VAR.

Στο 82’ η Καρμιώτισσα κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Γκαλίτσιου στον Χατζηβασίλη και ο Σάσι μείωσε σε 2-1 από τα έντεκα βήματα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κ.Αρτυματάς (Γκαλίτσιος 46'), Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ (Ελουντού 46'), Μπουσουλάτζιτς, Μίχα (Χριστοφή 68'), Καλτσάς (Μαργκάσα 68'), Κβιλιτάια (Μανιάς 79')

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαργκάν (Παχίπης 78'), Χριστοφή, Πέρεζ, Ι.Σάσι, Σάββα, Χατζηβασίλης, Χρίστου (Ντουάρτε 67'), Ρέινολντς (Σουμπουνού  67'), Νεοφύτου

Σκόρερς: Κβιλιτάια, Καλτσάς / Σάσι

Κίτρινες Κάρτες:  Ρισβάνης, Μαργκάσα  / Σάββα