Ανόρθωση-ΕΝΠ 1-1: Δίκαιη μοιρασιά (vid)

Τα «μοίρασαν» στην Λάρνακα Ανόρθωση και ΕΝΠ

Ανόρθωση και ΕΝΠ εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική. Βίκτορ και Ζάρατε οι σκόρερ. Στους 29 η Ανόρθωση, στους 21 η ομάδα του Παραλιμνίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» άρχισε με αναγνωριστικούς ρυθμούς, με τις δύο ομάδες να έχουν πρόθεση να πιέσουν πολύ ψηλά η μια την άλλη. Η ΕΝΠ είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 8’ και στο 12’ με σουτ του Ζάρατε που πέρασαν μόλις άουτ από την εστία του Δημητρίου. Στη συνέχεια, είδαμε παιχνίδι κέντρου, με μοιρασμένη κατοχή της μπάλας από τις δύο ομάδες. Ο Γκόρντον Σίλντενφελντ στο 31’ είχε ένα γυριστό σουτ με το αριστερό που πέρασε μόλις άουτ. Στο 36’, η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με προβολή του Βίκτορ από γύρισμα του Κατσιαράβα. Στο μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κοντινό πλασέ του Ζάρατε μετά από αδράνεια της άμυνας της Ανόρθωσης. Το 1-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα την επανάληψη, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στα αρχικά της στάδια. Στο 50’, ο Κοφί έκανε το γύρισμα που χτύπησε στον Πέτρου, στη συνέχεια στο δοκάρι και πήγε σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Στρούνα έκανε το σουτ προς την εστία, αλλά η μπάλα χτύπησε στον Νίκα Κατσιαράβα και πέρασε άουτ! Η ΕΝΠ είχε και αυτή με την σειρά της μια πολύ καλή ευκαιρία λίγο αργότερα, όταν ο Ουντόντζι έκανε το πλασέ που πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Δημητρίου. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν μέτριο, με την ομάδα της Αμμοχώστου να χάνει καλή ευκαιρία στο 73’, όταν το σουτ του Μπουφ κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Η ομάδα του Παραλιμνίου είχε καλή ευκαιρία στο 83’, όταν ο Πίττας σούταρε άουτ, ενώ στο 86’ ο Μηνάς Αντωνίου βγήκε μόνος απέναντι στον Δημητρίου, όμως ο Κύπριος κίπερ της ομάδας της Αμμοχώστου απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια. Η Ανόρθωση είχε την τελευταία καλή ευκαιρία του παιχνιδιού στις καθυστερήσεις, με τον Μίχαλ Ντούρις να «σημαδεύει» το δοκάρι από πολύ κοντά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σίλντενφελντ και Δημητρίου οι καλύτεροι από την Ανόρθωση. Από πλευράς ΕΝΠ πολύ καλοί οι Αγγελή και Κυριάκου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Κατσιαράβα και Ράγιο δεν είχαν καλή απόδοση από πλευράς Ανόρθωσης. Από πλευράς ΕΝΠ πολύ κακός ήταν ο Γκοζλάν.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνόδι ξεκίνησε τον αγώνα ο Γιούρχεν Στρέπελ. Οι Ντούρις, Εγγλέζου, Κοφί και Στρούνα μπήκαν στις θέσεις των Μπουφ, Λαβόρδε, Στεφανέλι και Ιωάννου. Οι αλλαγές του ήταν τακτικής, καθώς στο ημίχρονο άλλαξε διάταξη και η Ανόρθωση παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη στην επανάληψη.

Ο Κέριτ Φελκ ξεκίνησε τον αγώνα με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τη νίκη επί της Δόξας. Οι Πέτρου, Μαϊσουράντζε, Ζάρατε και Πίττας μπήκαν στις θέσεις των Κλέιμαν, Ριέρα, Ρασμούσεν και Κολοκούδια. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.