Ανόρθωση: Αυτή μάλιστα… ήταν «Κυρία»!

Το έκανε να μοιάζει εύκολο και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση

Τις τελευταίες μέρες λόγω του ανεπιτυχούς αποτελέσματος στο ΓΣΠ και της κακής εμφάνισης, υπήρχε ένα κλίμα υποτίμησης προς την Ανόρθωση.

Όπως φάνηκε ωστόσο σήμερα στο γήπεδο, όλοι αυτοί οι ψίθυροι έμειναν έξω από το Αντώνης Καράς, με τους παίχτες στον σημερινό αγώνα κάνουν αυτό που ξέρουν να κάνουν καλύτερα στο «Παπ».

Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ, μπήκαν το αγωνιστικό χώρο και από το πρώτο κιόλας λεπτό ασκούσαν ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο δείχνοντας πόσο πολύ το ήθελαν. Το πολυπόθητο γκολ που έψαχναν δεν άργησε και πολύ να έρθει, καθώς, η σέντρα ακρίβειας του Καλτσά, στρώθηκε στον Βασιλακάκη που δύσκολα μπορούσε να αστοχήσει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το γρήγορο προβάδισμα για την «Κυρία» λειτούργησε προς όφελος της, αλλά και ίδια το χειρίστηκε με απολυτή επιτυχία, χωρίς να δώσει την ευκαιρία στον αντίπαλο να ελπίζει για κάτι θετικό. Αντιθέτως, οι ποδοσφαιριστές του Γεωργιανού τεχνικού μετά και το πρώτο γκολ συνέχισαν την πίεση και ήθελαν και δεύτερο γκολ, το οποίο δεν άργησε να έρθει αφού ο Σίλντενφελντ στο 20΄, με μια καταπληκτική κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά διαμόρφωσε το 2-0.

Στην επανάληψη η Βαρωσιώτική ομάδα, συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος και πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά, ο Νίκος Καλτσάς εξαργυρώνει την πολύ καλή του παρουσία με ένα γκολ, καθώς προηγήθηκαν και δυο ασιστ στα προηγούμενα γκολ.

Μπορεί η «Κυρία» στον πρώτο αγώνα να δυσκολεύτηκε και να τα βρήκε σκούρα, αλλά απόψε έκανε την πρόκριση να μοιάζει εύκολη και δίκαια είναι στην επόμενη φάση.