Δηλητήριο στην «Κυρία»

Αδίστακτος Ιβάν γονάτισε την Ανόρθωση

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι με δύο γκολ, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας της απογοητευτικής Ανόρθωσης με 1-2. Ο Σκοπιανός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ στο 16’ και στο 49’, φθάνοντας τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα. Για την Ανόρθωση, σκόραρε ο Κατσιαράβα με πλασέ στο 90’. Η ΑΕΚ έφθασε στους 35 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση παρέμεινε στους 43, δεχόμενη την δεύτερη συνεχόμενη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» άρχισε με την Ανόρθωση να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4’. Ο Ρούμπεν Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σίλντενφελντ πήρε την κεφαλιά, με τον Τόνιο να αποκρούει σταθερά. Η ομάδα της Λάρνακας ευτύχησε να σκοράρει πρώτη, με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 16’. Η Ανόρθωση λίγο έλειψε να ισοφαρίσει άμεσα, όταν το σουτ του Καλτσά κατέληξε στα χέρια του Τόνιο. Η ΑΕΚ συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες, αφού το σουτ του Γιάννου και το πλασέ του Ναράνχο είχαν ανεπιτυχή κατάληξη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα της Λάρνακας να έχει το προβάδισμα στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ, και πάλι. Στο 49’, ο Ιβάν Τρισκόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έγραψε το 0-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Τιμούρ Κετσπάγια ανακάτεψε την τράπουλα, βάζοντας στον αγώνα τους Μαργκάσα και Ανανίτζε, όμως η ομάδα της Αμμοχώστου δυσκολευόταν να γίνει δημιουργική και να απειλήσει. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με τον Νταουσβίλι να προλαβαίνει τον Γιάννου, ο οποίος ήταν έτοιμος να πλασάρει για το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ του Νίκα Κατσιαράβα. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Φερνάντεζ έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής, σε πλασέ του Σίλντενφελντ σε κενή εστία.

Κοουτσάρισμα: Με την κλασική του διάταξη 4-2-3-1 άρχισε τον αγώνα ο Τιμούρ Κετσπάγια, αλλά πολύ σύντομα προέβη σε αλλαγές. Από την άλλη, ο Κανέδα στο ντεμπούτο του παρουσίασε μια αλλαγμένη προς το καλύτερο ομάδα και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη. Το 3-4-3 λειτούργησε σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Διακριθέντες: Από πλευράς ΑΕΚ, οι Τρισκόφσκι και Ναράνχο ήταν οι διακριθέντες. Από την Ανόρθωση, δεν διακρίθηκε κανείς, καθώς πολλοί παίκτες-κλειδιά υστέρησαν, συνεχίζοντας τις μέτριες εμφανίσεις.

Απογοήτευσαν: Μπορούμε να πούμε πως η συνολική παρουσία της Ανόρθωσης απογοήτευσε τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο. Από πλευράς ΑΕΚ, κανείς δεν απογοήτευσε.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (55' Μαργκάσα), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς (55' Ανανίτζε), Ντούρις (69' Κατσιαράβα)

ΑΕΚ (Κανέδα): Τόνιο, Τρουγιόλς (78' Γκολομπάρτ), Γκονζάλες, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία (75' Σπόλιαριτς), Φερνάντεζ, Μικέλ, Πλάνας, Ναράνχο, Γιάννου (81' Ράσπας)

Σκόρερ: 90' Κατσιαράβα / 16', 49' Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες: Μαργκάσα, Ντούρις, Οκριασβίλι / Γκαρσία, Πλάνας, Τόνιο

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Διαιτησία: Nejc Kajtazovic (Σλοβενία)