«Χαστούκι» στην «Κυρία» πριν τον τελικό

Με τρίποντο τελείωσε το πρωτάθλημα η ομάδα της Λάρνακας

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ, η οποία στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος, κέρδισε εκτός έδρας την Ανόρθωση με 2-0. Τα γκολ σημειώθηκαν από τον Τρισκόφσκι (67’ και 78’), ο οποίος ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στα 16 τέρματα και στην δεύτερη θέση των σκόρερ, για το πρώτο γκρουπ, πίσω από τον Ντιγκινί.

Η Ανόρθωση τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 57 βαθμούς και η ΑΕΚ στην πέμπτη με 60 βαθμούς.

Ά Ημίχρονο

Κακό θέαμα και χαμηλός ρυθμός, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έμοιαζε περισσότερο με αγγαρεία από τις δύο ομάδες.

Παράλληλα, η κατοχή της μπάλα ήταν ισορροπημένη, αφού καμιά ομάδα δεν επέβαλε τον ρυθμό της.

Όσον αφορά τις καλές στιγμές που σημειώθηκαν μπροστά από τις εστίες των Λόρια και Χριστοδούλου, αυτές ήταν μόλις δύο, μια από κάθε ομάδα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 25’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Κορρέα έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Χριστοδούλου σε δύσκολη επέμβαση.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις αξιόλογες ευκαιρίες στο 41’, με διπλή προσπάθεια του Σπόλιαριτς. Ο Κύπριος διεθνής, σούταρε αρχικά από διαγώνια θέση εντός περιοχής, με τον Λόρια να πέφτει και να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια της φάσης, σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ρυθμός συνέχισε να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή σημειώθηκε στο 57’, με σουτ του Μανιά εντός περιοχής, αλλά ο Χριστοδούλου μπλόκαρε με ευκολία.

Επίσης, εύκολη ήταν και η επέμβαση του Λόρια στο ανάποδο που επιχείρησε ο Τρισκόφσκι στο 60’.

Στο 67’, η ΑΕΚ κατάφερε να κόψει τον γόρδιο δεσμό με γκολ του Τρισκόφσκι. Ο Ακοράν σούταρε από πλεονεκτική θέση, αναγκάζοντας τον Λόρια σε δύσκολη επέμβαση, όμως στη συνέχεια οι κόντρες ευνοήσαν τον Τρισκόφσκι, ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Έντεκά λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λάρνακας διπλασίασε τα τέρματα της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τρισκόφσκι. Ο Δημήτρης Σολωμού υπέδειξε ανατροπή του Βργκοτς πάνω στον Ακοράν και ο αρχηγός της ΑΕΚ, μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ.

Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» τελείωσαν το πρωτάθλημα με νίκη πάνω στην Ανόρθωση.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (46' Μαργκάσα), Αμπαρτζουμιάν (34' Χουσμπάουερ), Καλτσάς, Βργκοτς, Κβιλιτάια (46' Μανιάς), Ρισβάνης, Κορρέα, Χριστοφή (46' Ελουντού, 76' Πηλέας).

ΑΕΚ: Χριστοδούλου, Αντωνιάδης, Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Σούτερντεν (85' Ορθοδόξου), Φερνάντεζ, Γκονζάλεθ (46' Σπιρόφσκι), Αναστασίου (59' Ακοράν), Ναούμ (67' Σαββίδης), Μπέιτς (46' Ιωάννου).

Σκόρερ: - / 66' και 78' Τρισκόφσκι.

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού.