Να ναι καλά οι Γεωργιανοί...

Κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-0 χωρίς να πείσει η Ανόρθωση

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Ανόρθωση,κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 2-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστές οι Οκριασβίλι και Κβιλιτάια, οι οποίοι σημείωσαν από ένα γκολ. Ο Κβιλιτάια κέρδισε το πέναλτι για το δεύτερο γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου. Πολύ καλές οι εντυπώσεις που άφησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κυριάρχησε από το ξεκίνημα στο παιχνίδι, παίζοντας στο μισό γήπεδο τον αντίπαλό της. Η υπεροχή της ομάδας του Τιμούρ Κετσπάγια καρποφόρησε στο 23', με το πρώτο γκολ του Κβιλιτάια στο πρωτάθλημα. Ο Μίχα έδωσε στον Χριστοφή, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Χουσμπάουερ έκανε την προβολή, ο Μιχαήλ απέκρουσε ασταθώς και ο Γεωργιανός επιθετικός με προβολή σκόραρε για το 1-0. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να πιέζει και έχασε άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες με Σίλντενφελντ και Οκριασβίλι, πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρισκόταν διαρκώς σε παθητικό ρόλο και δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου την εστία του Λόρια. Ως εκ τούτου, το προβάδισμα της Ανόρθωσης ήταν η φυσιολογική εξέλιξη του παιχνίδιού, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κάπως πιο απαιτητικός, αφού ο Γιάννης Πετράκης άλλαξε τον σχηματισμό του. Από την άλλη, η Ανόρθωση παρουσιάστηκε κάπως νευρική στα πρώτα στάδια της επανάληψης, αλλά είχε την εδαφική υπεροχή. Η πρώτη καλή φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 68', όταν ο Λόρια απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση φάουλ του Σαλί. Λίγο αργότερα, οι Κα και Ζαχαρίου έχασαν κλασικές ευκαιρίες για ισοφάριση, όμως η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε και δεύτερο γκολ στο τέλος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι. Το πέναλτι κέρδισε ο Κβιλιτάια.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (42' Γκαλίτσιος), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Μίχα (71' Κ. Αρτυματάς), Χριστοφή (57' Ελουντού), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Γαρουφαλιάς (57΄ Σαλί), Μάντζης, Γκουστάβο, Μανρίκε, Ανδρέου, Μέντες, Κυριάκου (46' Ζαχαρίου), Φαν Κέσελ (66' Κα)

Σκόρερ: 23' Κβιλιτάια, 91' Οκριασβίλι

Κίτρινες: Κβιλιτάια/ Σαμπίνια, Γαρουφαλιάς