Πάφος – Αλκή 0-3: Μια Αλκή να την πιεις στο ποτήρι (vid)

H αθάνατη είναι εδώ!

Μεγάλη νίκη για την Αλκή που ισοπέδωσε με 0-3 την Πάφο και έστειλε ηχηρό μήνυμα παραμονής στην κατηγορία. Άκρος αποτελεσματική η ομάδα του Κώστα Σακκά στις λιγοστές ευκαιρίες που βρήκε κατάφερε να τις μετουσιώσει σε τέρμα. Η Πάφος με την σειρά την απογοήτευσε πλήρως αφού σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στο παιχνίδι. Μεγάλη νικήτρια η Αλκή αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το πλεονέκτημα.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που η Πάφος έκανε καλύτερο ξεκίνημα κρατώντας την μπάλα και ελέγχοντας τον αγώνα. Η φλυαρία των ποδοσφαιριστών του Κόπιτς έδωσε την ευκαιρία στην Αλκή να ανέβει και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Στην πρώτη ουσιαστική φάση που βρήκε η Αλκή κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Κάρλος έκανε μια απίστευτη κούρσα από το κέντρο μέχρι και την περιοχή της Πάφου. Έκανε το πλασέ με τον Μολ να αποκρούει και την μπάλα να χτυπά στο σώμα του Ζίβουλιτς και έτσι να γίνεται το 0-1 για την Αλκή. Στο 33ο λεπτό ο Φλόρες απείλησε για δεύτερη φορά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία της Πάφου. Στο 42ο λεπτό η άμυνα της Πάφου δεν γλίτωσε από τον κεντρικό αμυντικό της Αλκής. Έγινε το κόρνερ με την άμυνα της Πάφου να μην απομακρύνει σωστά. Ο Μπελαμειρί έκανε το γέμισμα ξανά στην περιοχή με τον Φλόρες να κάνει το 0-2. Η Αλκή δεν σταμάτησε ούτε εκεί. Στην ακριβώς επόμενη φάση συνεννοήθηκαν άψογα μέσα στην περιοχή του Μολ ωστόσο το σουτ του Κάρλος πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μολ. Η Πάφος κατάφερε να αντιδράσει με τον Ιμπραίμ να αιφνιδιάζετε και να χάνει την μπάλα μπροστά από τον Πάρντο. Άκρως αποτελεσματική η Αλκή στο πρώτο μέρος.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κόπιτς να κάνει απευθείας δυο αλλαγές για να σώσει την παρτίδα αφού το 0-2 ήταν βουνό για την ομάδα του. Έφτασε πάρα πολύ κοντά στο γκολ στο 53ο λεπτό. Ο Ζαχαρίου έκανε το σουτ με τον Κυπριανού να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Η Αλκή κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα στο 65ο λεπτό και να σκοτώσει την Πάφο. Ο Φόλπρεχτ έριξε στο έδαφος τον Σπόλιαρις με τον ρεφ της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Ο Αντρέας Σταύρου δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 0-3 για την ομάδα του. Το σκηνικό δεν άλλαξε, η Πάφος δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει και δέχτηκε μια μεγάλη ήττα με 0-3.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πάφος: -

Αλκή: Απίστευτη όλη η ομάδα της Αλκής. Ξεχώρισαν για ακόμη μια φορά οι Κάρλος και Σπόλιαριτς

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Πάφος: Τα μαύρα τους τα χάλια είχαν στο στρατόπεδο της Πάφου. Τραγική εμφάνιση από όλους όσους αγωνίστηκαν.

Αλκή: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της Πάφου. Ο Ζέλικο Κόπιτς πλήρωσε τις πολλές απουσίες που είχε.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Μαεστρική εμφάνιση από την ομάδα του Σακκά. Κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και με μια πολύ καλή διαχείριση στο δεύτερο κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα.