Ο Άρης πέταξε εκτός κυπέλλου την Αλκή με τεσσάρα! (pics)

H «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε τη νίκη με 4-1

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, ο Άρης επικράτησε με 4-1 της Αλκής στο Τσίρειο και προκρίθηκε πανηγυρικά στη 2η φάση του κυπέλλου.

Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η Αλκή έβαλε πολλή πίεση στο τελευταίο μισάωρο όμως δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Ο Άρης προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κυριαζή. Η Αλκή ισοφάρισε στο 43’ με τον Ακόστα όμως ο Άρης πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 52’ με τον Ορτέγκα. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 στο 69’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 94’ ο Κύπρου έκανε το 4-1 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη και την πρόκριση της ομάδας του.

Το φιλμ του αγώνα:

Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον Άρη.

94' ΓΚΟΛ για τον Άρη, 4-1. Ο Σάκης Κύπρου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

69' ΓΚΟΛ για τον Άρη, 3-1. Ο Ορτέγκα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

68' Πέναλτι για τον Άρη.

67' Μεγάλη φάση για τον Άρη με τον Μαραγκουδάκη, ο οποίος  δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση.

58' Μεγάλη φάση για τον Άρη με τον Ορτέγκα. Αστόχησε από πολύ καλή θέση ο Ισπανός.

55' Άστοχο σουτ του Βασιλείου από πλεονεκτική θέση. Μεγάλη φάση για την Αλκή.

52' ΓΚΟΛ για τον Άρη, 2-1. Σκόρερ ο Ορτέγκα.

46' Σέντρα στο 2ο μέρος

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ για την Αλκή, 1-1. Ο Ακόστα νίκησε τον Σπόλιαριτς με ένα ωραίο σουτ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

33' Καλό σουτ από το Βασιλείου, μπλοκάρει με 2η προσπάθεια ο Σπόλιαριτς. Νέα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους.

26' Άστοχη κεφαλιά από το Μάριο Ηλία. Απείλησε μετά από ώρα η Αλκή.

21' Άστοχη εκτέλεση φάουλ από τον Μπρίτο. Καλή στιγμή για τον Άρη.

17΄Μεγάλη φάση για τον Άρη. Ο Κυριαζή σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο.

13' Ανεβάζει στροφές η «Αθάνατη» και η προσπαθεί να αναλάβει τα ηνία του αγώνα.

8' Πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την «ελαφρά ταξιαρχία».

4' ΓΚΟΛ για τον Άρη, 1-0. Ο Κυριαζής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντα έπειτα από γύρισμα Μαλεκκίδη.

3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

1'  Σέντρα στο παιχνίδι.