Αλκή – ΕΝΠ 2-0: «Αθάνατη» όνομα και πράμα! (vid)

Νίκη χρυσάφι πέτυχαν οι γηπεδούχοι που βρίσκεσται πλέον στο +2 από την ομάδα του Παραλιμνίου

Η Αλκή ήταν η νικήτρια ομάδα της σημερινής αναμέτρησης στο «N. Papas Group - Αμμόχωστος Επιστροφή». Η «Αθάνατη» ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφεραν με σκορ 2-0 να πάρουν την νίκη απέναντι στην ΕΝΠ. Το σκορ άνοιξε νωρίς στην αναμέτρηση ο Ιβάν Κάρλος, όταν στο 7ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, μετά από μαρκάρισμα του Αγγελή εντός περιοχής, κάτι που στοίχησε την αποβολή στον Κύπριο αμυντικό. Οι φιλοξενούμενοι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, στάθηκαν καλά στον γήπεδο, όμως ο Ηλία στο 85΄ με συρτό σουτ εντός περιοχής έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν. Με αυτή την νίκη της η Αλκή ανέβηκε στην 10η θέση με 26 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της την ΕΝΠ στους 24 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Φάση με το καλημέρα είχαμε στο παιχνίδι και για την ΕΝΠ. Μόλις στο 2΄ ο Ουντόζι εκτέλεσε από κοντά αλλά ο Πάρντο έσωσε. Η Αλκή απάντησε και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο καθώς στο 7ο λεπτό ο Ιβάν Κάρλος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Αγγελή. Το συγκεκριμένο φάουλ στοίχησε μάλιστα και την κόκκινη κάρτα στον Κύπριο αμυντικό. Δύο λεπτά αργότερα ο Ακόστα έκανε το σουτ στον αέρα και από θέση εκτός περιοχής, αλλά αυτό έφυγε πολύ ψηλά. Στο 18ο λεπτό ο Ζάρατε βρήκε χώρο και έκανε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο ωστόσο πήρε πορεία μακριά από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα ο Πίττας πέρασε παράλληλα την μπάλα εντός περιοχής, αλλά ο Πάρντο μάζεψε την προσπάθεια του Ουντόζι. Στο 25΄, μετά από διώξιμο των φιλοξενουμένων, ο Ακόστα δοκίμασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ που έφυγε εκτός εστίας. Στο 28΄ ο Τριμπό σέντραρε στην περιοχή όπου ο Μπελαμεϊρί πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέτρου. Στο 32΄ είχαμε την ατομική ενέργεια από τον Ουντόνζι που μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας. Στο 33΄ και στο 34΄ η Αλκή απείλησε με τον Μπελαμεϊρί. Αρχικά ο μεσοεπιθετικός της «Αθάνατης» συνδυάστηκε ωραία με τον Ακόστα αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα, το ωραίο γυριστό που επιχείρησε ανάγκασε τον Πέτρου να τεντώθεί και να διώξει δύσκολα. Στο 39΄ ο Ουντόζι, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήδησε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, αλλά αυτή κατέληξε εκτός εστίας. Τεράστια φάση είχαμε στο 44΄ για την Αλκή. Ο Ιβάν Κάρλος έκλεψε και έδωσε στον Μπελαμεϊρί που, μόνος απέναντι στον Πέτρου, έστειλε την μπάλα χαμηλά εκτός εστίας. Στις τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πίττας σούταρε υπό πίεση εντός περιοχής αλλά ο Χριστοφή έκοψε σωτήρια πριν η μπάλα πάρει κατεύθυνση προς την εστία του Πάρντο. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιβάν Κάρλος, μετά από φάση διαρκείας, σούταρε εντός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πέτρου. Στο 62΄ ο Αντωνίου έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η προσπάθειά του κατέληξε εκτός εστίας. Τρία λεπτά αργότερα ο Ενόχ μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω. Στο 78΄ ο Ηλία, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά την είσοδό του στον αγώνα, έκανε την ντρίπλα εκτός περιοχής, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια κατέληξε εκτός εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Η πρώτη φάση στην επανάληψη ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 50΄ ο Ολίβα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, αλλά ο Πάρντο ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο 57΄ ο Ενόχ έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά αυτό έφυγε πολύ ψηλά. Στο 68΄ ο Αντωνίου πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Στο 73΄ ο Κωνσταντίνου σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Πέτρου σε ασταθή απόκρουση. Στο 78΄ ο Ηλία, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε την ντρίπλα εκτός περιοχής, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια κατέληξε εκτός εστίας. Στο 83΄ ο Μπελαμεϊρί μπήκε στην περιοχή από δεξιά, κάνοντας το σουτ αλλά ο Πέτρου με καλή απόκρουσε έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο ίδιος παίχτης υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πέτρου διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Στο 87΄ ένα καλό σουτ του Μπελαμεϊρί εκτός περιοχής, έδιωξε δύσκολα ο Πέτρου.

Κοουτσάρισμα:

Σακκάς (Αλκή): Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον αγώνα η «Αθάνατη» που βρήκε νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Οπισθοχώρησε μετά το γκολ του Ιβάν Κάρλος, όμως στην συνέχεια ανέβηκε και έφτιαξε μερικές καλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην επανάληψη, βρήκαν αρκετούς κενούς χώρους στην κόντρα και κατάφεραν να πετύχουν και 2ο γκολ.

Φελκ (ΕΝΠ): Ο τεχνικός της ομάδας του Παραλιμνίου παράταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 3-4-3 ωστόσο η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Αγγελή στη φάση του πέναλτι τον ανάγκασε να το μετατρέψει σε 4-4-1. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Ένωση κράτησε μπάλα και βρήκε φάσεις στο πρώτο μέρος για να σκοράρει, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνει. Στην επανάληψη ανέβηκε περισσότερο με συνέπεια να αφήσει αρκετά κενά στην άμυνα και δεχτεί κι άλλο γκολ.

Διακριθέντες:

Αλκή: Μεγάλα προβλήματα προκάλεσε στην άμυνα της ΕΝΠ ο Ιβάν Κάρλος που εκτός από το πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ, πάλεψε αρκετές φάσεις και βρήκε τελικές. Επίσης βοήθησε αρκετά και ο Μπελαμεϊρί με τις εμπνεύσεις του, όπως και οι Σερφά και Χριστοφή στα αμυντικά τους καθήκοντα.

ΕΝΠ: Αρκετά κινητικός ήταν στο 1ο μέρος ο Ουντόνζι που έδειξε θέληση και άσκησε πίεση στους αντίπαλους αμυντικούς.

Απογοητεύσαντες:

Αλκή: Δεν υστέρησε κάποιος συγκεκριμένα από τους γηπεδούχους.

ΕΝΠ: Η κούραση και το αριθμητικό μειονέκτημα έκανε την εμφάνιση του σε αρκετές φάσεις όπου η Ένωση χρειάστηκε να αμυνθεί. Γενικά όλη η αμυντική γραμμή της ΕΝΠ είχε λάθος τοποθετήσεις και αντιδράσεις.

Διαιτησία: Σωστός στην υπόδειξη πέναλτι του 7ου λεπτού και στην κόκκινη κάρτα στον Αγγελή ήταν ο Βασίλης Δημητρίου, καθώς ο αμυντικός της Ένωσης ανέκοψε καθαρή προσπάθεια επίτευξης γκολ, χωρίς πιθανότητα να κερδίσει μπάλα. Μία λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ είχε στο Α΄ μέρος ο βοηθός.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Κάρλος (Ηλία 78΄), Μπελαμεϊρί, Χαρή, Σπόλιαριτς (Γκαντάτσια 90΄), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Τριμπό (Κωνσταντίνου 66΄).

ΕΝΠ (Φελκ): Πέτρου, Φυτανίδης, Ριέρα, Ένοχ, Ζάρατε (Γκοζλάν 58΄), Αγγελή, Ουντόζι, Αντωνίου, Κυριάκου (Γκλάβινα 82΄), Μαϊσουράτζε (Ολίβα 46΄), Πίττας.

Σκόρερ: Ιβάν Κάρλος (7΄), Ηλία (85΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ηλία / Κυριάκου, Ουντόνζι

Αποβολές: - / Αγγελή (7΄)

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου