Με φόρα απ’ την Ευρώπη! (vid)

Η ΑΕΚ πέρασε το εμπόδιο του Ακρίτα και ανέβηκε βαθμολογικά

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο 15’ με τον Λόπες ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Μιλίτσεβιτς στο 55’. Ο Γκιούρσκο ήταν ο δημιουργός και των δύο τερμάτων. Το μοναδικό γκολ του Ακρίτα πέτυχε ο Ραμίρες στο 90+3’.

Α’ Ημίχρονο

Ο Ακρίτας στα πρώτα λεπτά έδειξε να έχει αρκετή διάθεση ωστόσο αυτό κράτησε για περίπου ένα τρίλεπτο με την ΑΕΚ να παίρνει τον έλεγχο.

Μόλις στο 4’ ο Ασάντε έκανε την κοντινή κεφαλιά αλλά ο Περντρέου παραχώρησε κόρνερ. Στην επόμενη φάση ο Πονς πήρε το κεφάλι χωρίς όμως να δυσκολεύει τον κίπερ του Ακρίτα ο οποίος μάζεψε σταθερά.

Οι Λαρνακείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρίσκονταν μονίμως έξω από την περιοχή του Ακρίτα. Η υπεροχή τους εξαργυρώθηκε στο 15’ όταν μετά από σέντρα του Γκιούρτσο ο Λόπες με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα του Όλτρα συνέχισε αν πιέζει και να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ. Στο 22’ ο Γκιούρτσο έπιασε ένα σουτ στην κίνηση από πλάγια μέσα στην περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο. Επτά λεπτά αργότερα ο Ούγγρος επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Περντρέου από πολύ πλάγια εκτός περιοχής αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Το σκηνικό στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο και δεν κινδύνευσε σε καμιά στιγμή.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη όπως ήταν αναμενόμενο ο Ακρίτας μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Παρ’ όλα αυτά η ΑΕΚ κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ στο 55’ με κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο.

Η ομάδα του Όλτρα απλοποίησε τα δεδομένα από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και στη συνέχεια έπαιξε συντηρητικά για να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά η ΑΕΚ ήταν αρκετά οργανωμένη στα μετόπισθεν και καθάρισε όλες τις προϋποθέσεις που πήγαν να δημιουργηθούν.

Στο 83’ ο Μάμας επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Περντρέου.

Ο Ακρίτας κατάφερε να σκοράρει στο 90+3' με τον Ραμίρες σε ένα σημείο όμως που τα πάντα είχαν ήδη κριθεί.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 19 βαθμούς και διατηρήθηκε στη 4η θέση και στο -7 από την πρωτοπόρο Πάφο.

Ακρίτας (Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς (67' Ντραμέ), Άμπραχαμ (67' Κονέ), Εράσο, Γαβριήλ, Αλεξέεφ (23' Ελ Τζεμιλί), Σέχιτς, Βαράντα (67' Ραμίρες), Σαραβάνια, Καραγιάννης (77' Φουριέλ), Αραούχο

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ (46' Μιλίτσεβιτς), Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Λόπες (75' Ρόμο), Πονς, Ανδρέου (69' Ροσάλες), Γκιούρτσο (75' Μάμας), Άλτμαν (88' Χριστοφόρου), Ασάντε

Σκόρερ: 90+3' Ραμίρες / 15' Λόπες, 55' Μιλίτσεβιτς

Κίτρινες κάρτες: 42' Κόρατς, 54' Ελ Τζεμιλί / 40' Κάσας, 69' Πονς

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ανδρέας Μ. Αργυρού

VAR: Ροβέρτος Κώστα