Από Πάφο… δεν πας κορυφή

Η... κανονιά του Ναβαρόνε έκοψε τη φόρα της ΑΕΛ

Η ΑΕΛ είχε τη φόρα, το μομέντουμ και το μεγάλο κίνητρο της πρωτιάς, όμως η Πάφος FC είχε τη χάρη! Χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Ναβαρόνε Φορ, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» και με την τέταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα ανέβηκαν στην έβδομη θέση και μείωσαν στον πόντο την απόσταση από Ομόνοια και Ολυμπιακό.

H ομάδα του Ντμίτρο Μιχαϊλένκο εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στο πρώτο μέρος και έφτασε σε μια ακόμα σερί νίκη στο πρωτάθλημα, παρότι υποχρεώθηκε να παίξει στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του σκόρερ.

Προβληματική στο πρώτο, σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ, που δεν κατάφερε, ωστόσο, να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις μπόλικες ευκαιρίες που έφτιαξε στο δεύτερο 45λεπτο και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα μετά από τρία διαδοχικά τρίποντα που την άφησε στους 18 βαθμούς, δύο λιγότερους από Απόλλωνα και Ανόρθωση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Κανένα θέμα δεν τίθεται ως προς το ποια ήταν η ομάδα που υπερείχε στο πρώτο μέρος του αγώνα. Η ΑΕΛ δεν είχε ούτε κατά διάνοια την ορμή και τον δημιουργικό οίστρο που είχε σε προηγούμενους από τους τελευταίους αγώνες της (κυρίως αυτούς με ΕΝΠ και Ερμή). Κανείς από τους παίκτες της από τη μέση και μπροστά δεν έκανε καλό παιχνίδι, ούτε κατάφεραν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά ως σύνολο βγάζοντας συνδυασμούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η κατοχή της να είναι απολύτως ανούσια κι η ίδια ακίνδυνη, με μοναδική εξαίρεση μία και μόνο στιγμή στο 43’ όταν απείλησε με τον Παπαφώτη.

Η Πάφος, αντιθέτως, έδειξε να ξέρει πολύ καλύτερα από την αντίπαλό της τι να κάνει με την μπάλα, κι ας την είχε στα πόδια της λιγότερη ώρα σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Μιχαϊλένκο εξέθεσαν σε ουκ ολίγες περιπτώσεις την (για ένα ακόμα παιχνίδι) ευάλωτη άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» και πέραν του υπέροχου γκολ του Φορ, που καθόρισε το 1-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, έφτασαν μέχρι την περιοχή (τη μικρή, σημειωτέον) σε ακόμα δυο-τρεις περιπτώσεις χωρίς να βρουν το άγγιγμα που θα (ξανα)έσπρωχνε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια ούτε από τον Μπεριγκό, ούτε από τον Ράκελς σε 11’ και 33’. Ο σκόρερ της, δε, είδε τον αντίπαλο κίπερ να μην του επιτρέπει να διπλασιάσει τα τέρματά του στη βολίδα που εκτόξευσε πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, στην τελευταία μεγάλη φάση των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Η ΑΕΛ ανέβηκε από τα αποδυτήρια πιο ορεξάτη κι απαιτητική και στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους ανανέωνε διαρκώς τις επιθετικές της προσπάθειες, κάνοντας πολύ περισσότερα από όλα όσα είχε να επιδείξει στο πρώτο μέρος στο επιθετικό τρίτο. Με τη συμπλήρωση πέντε μόλις λεπτών πρόλαβε να καταγράψει δύο τελικές προσπάθειες με Παπαφώτη και Μαέ, έστω κι αν καμία από τις δύο δεν προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό τον Ρούντκο. Αυτές ήταν σαν προειδοποιητικές βολές για τις μεγάλες ευκαιρίες που ακολούθησαν στο 52’, με άστοχο για λίγα εκατοστά σουτ του Βελγομαροκινού, και στο 56’, με ένα όμορφο πλασέ του Τόρρες που έδειχνε να πηγαίνει συστημένο στο παραθυράκι, μέχρι να πετάξει την μπάλα μακριά με σπουδαία επέμβαση ο Ρούντκο.

Αν και συνέχισαν να έχουν την εδαφική υπεροχή, η επιθετικότητά των φιλοξενουμένων κόπασε μετά το 60’. Η Πάφος βελτίωσε την ανασταλτική της συμπεριφορά σε σχέση με το πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου όμως δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό τρίτο. Η επόμενη ευκαιρία, κατά συνέπεια, καταγράφηκε κι αυτή στο ενεργητικό της ΑΕΛ με μια κεφαλιά του Τεϊσέιρα. Στο 79’ οι αριθμητικές ισορροπίες ανατράπηκαν μετά την αποβολή του Φορ, που κατάφερε να μαζέψει δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τριών λεπτών. Στο κομμάτι που έμεινε και ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΛ εγκαταστάθηκε στην αντίπαλη περιοχή και άρχισε να σφυροκοπεί την εστία του Ρούντκο, όμως ούτε ο Μάιντεβατς, ούτε ο Τεϊσέιρα, ούτε ο Γκαζαριάν κατάφεραν είτε να βρουν στόχο, είτε να νικήσουν τον Ουκρανό με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει αναλλοίωτο ως το τέλος.