Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 0-2: Ρούμπεν Χουράδο και επιστροφή στις νίκες(vid)

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς

Στις νίκες, έπειτα από αρκετές αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, επέστρεψε σήμερα η ΑΕΛ. Οι «Λέοντες» επιβλήθηκαν εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 0-2 με δράστη τον Ρούμπεν Χουράδο. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή του αγώνα και ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της και δίκαια πήρε τη νίκη. Στο 68΄ ο Χουράδο, με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από δύσκολο διώξιμο του Βεσελόφσκι σε μακρινό του του Γκαστανάγια, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 0-1, ενώ 7 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σχαρντζ κάνοντας το 0-2.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Μετρημένες ήταν οι καλές στιγμές που είχαμε στο πρώτο μέρος. Πιο επιθετικά μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΛ η οποία βρήκε και το πρώτο σουτ στον αγώνα. Στο 5΄ ο Γκαστανάγια έπιασε εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Βελεσόφσκι σε μια εξίσου πολύ καλή απόκρουση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίντίκκης μπήκε στην περιοχή από πλάγια θεσή και έκ ανε το σουτ αλλά αυτό κατέληξε ψηλά. Στο 13΄ ο Κίγκσλεϊ βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε σουτ το οποίο όμως μάζεψε εύκολα ο Βοζίνια. Στο 21΄ ο Α. Τεσέιρα σέντραρε ωραία στο 2ο δοκάρι όπου ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε εκτός εστίας. Τρία λεπτά αργότερα ο Κορέιρα δέχτηκε την κάθετη πάσα εντός περιοχής και πλάσαρε από κοντά τον Βοζίνια όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έσωσε. Στο 26΄ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως ο Βεσελόφκσι μάζεψε σταθερά στο κέντρο της εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Η ομάδα που απείλησε πρώτη ήταν και πάλι η ΑΕΛ. Στο 48΄ ο Ν. Τεσέιρα σύγκλινε από τα αριστερά και έκανε το πλασέ, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στα χέρια του Βεσελόφσκι. Στο 56΄ η ΑΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία όταν ο Τζούνιορ σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Βεσελόφκσι αρχικά και ο Γκολομπάρτ στην συνέχεια έκοψαν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Στο 68ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να εξαργυρώσει την καλή της εικόνα και να πάρει προβάδισμα. Ο Χουράδο, δυο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από δύσκολο διώξιμο του Βεσελόφσκι σε μακρινό του του Γκαστανάγια, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 75΄ ο Χουράδο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κέρδισε ο Σχαντζ μετά από μαρκάρισμα του Γκολομπάρτ εντός περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Στο 93΄ ο Τζούνιορ εκτέλεσε με την μία εντός περιοχής, πριν ο Κωστή απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Κοουτσάρισμα:

Πουρσαϊτίδης (Σαλαμίνα): Με σχηματισμό 3-4-3 ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κύπριος τεχνικός. Οι ερυθρόλευκοι επέλεξαν να δώσουν την μπάλα στην ΑΕΛ και επιδίωξαν να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς ωστόσο να το καταφέρνουν με επιτυχία με αποτέλεσμα, μοιραία, να δεχτούν την ήττα.

Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με σύστημα 3-5-2 κατέβασε την ομάδα του ο τεχνικός των γαλαζοκιτρίνων. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την υπεροχή στην κατοχή της μπάλας στο 1ο μέρος παρουσιάζοντας όμως αδυναμία στην δημιουργία στο επιθετικό 1/3 του γηπέδου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, ενώ η αλλαγή του Χουράδο αποδείχτηκε καθοριστική και χρυσή καθώς ήταν ο σκόρερ και των γκολ της ΑΕΛ.

Διακριθέντες: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς, Ρούμπεν Χουράδο. Καλή παρουσία είχαν επίσης και οι Γκαστανάγια και Αντάμοβιτς.

Απογοητεύσαντες: Ο Σχραντζ δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του, ενώ στα ίδια επίπεδα κινήθηκε και ο Μακρής.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος και ιδιαίτερα προβλήματα έβγαλε την αναμέτρηση ο Βασίλης Δημητρίου και οι βοηθοί του.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μιντίκκης, Μαργκάσα, Νουρ (Κωστή 80΄), Τιάγκο, Ελουντού (Σικόρσκι 66΄), Κίνγκσλεϊ

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Ντα Σίλβα (Μυτίδης 81΄), Λαφράνς, Μακρής (Χουράδο 66΄), Ν. Τεξέιρα, Σχράνζ (Φιντέλις 77΄), Αντάμοβιτς

Σκόρερ: - / Χουράδο (68΄, 75΄)

Κίτρινες κάρτες: Χριστοφόρου, Γκολομπάρτ, Μαργκάσα / Ντα Σίλβα, Σχραντζ, Ν. Τεξέιρα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου