Ερμής-ΑΕΛ 2-3: Με ποιότητα Λαφρανς δεύτερη νίκη και ημιτελικά (vid)

Η Λεμεσιανή ομάδα σφράγισε την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-2

Ο Ερμής παρότι δεν τα έβαλε κάτω στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου με την ΑΕΛ και από το 0-2 επέστρεψε και ισοφάρισε σε 2-2, ηττήθηκε και πάλι στο φινάλε. Η ΑΕΛ ήταν η αυτή βέβαια που με δεύτερη νίκη πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά του κυπέλλου με συνολικό σκορ 7-2. Για τους «Λέοντες» το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σχρανζ στο 39’ και ο Λεάντρο από απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 45’. Ο Ερμής κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ταραλίδη στο 74’ με πέναλτι. Στο 82’ ο Μακρίεφ ισοφάρισε, αλλά η ποιότητα του Λαφράνς ήταν αυτή που μίλησε στο τέλος (89’) που έγραψε και το τελικό 2-3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες μπήκαν χωρίς ένταση, καθώς το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν άφηνε κανένα περιθώριο στον Ερμή. Οι δυο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν διάφορα ενόψει συνέχειας. Στο 4’ καταγράφηκε το πρώτο αδύναμο σουτ από τον Μαύρου και τον Κεραυνό να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει. Στο 6’ ο Μυτίδης απάντησε στην ευκαιρία του Ερμή με ένα άστοχο πλασέ. Στο 17’ ο Μυτίδης από εξαιρετική θέση στην περιοχή, μετά την έξοχη μπαλιά του Λεάντρο, θα στείλει με κεφαλιά την μπάλα έξω. Στο 27’ είχαμε δοκάρι για την ΑΕΛ μετά την σέντρα του Μιχαηλίδη στον Κωνσταντινίδη που σημάδεψε τη δοκό. Στο 32’ καλή στιγμή για τον Ερμή με τον Μακρίεφ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Κεραυνός έκανε έγκαιρα έξοδο και έδιωξε. Στο 37’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Σχρανζ ήταν μόνος προ κενής εστίας μετά την εκτέλεση του κόρνερ, αλλά δεν θα καταφέρει να την σπρώξει στα δίχτυα! Στο 39’ η ΑΕΛ θα ανοίξει το σκορ με το πλασέ του Σχρανζ για το 0-1. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας της Λεμεσού. Στο 40’ ο Κωνσταντινίδης θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία να κάνει το 0-2 αλλά το σουτ του θα είναι για λίγα μέτρα άστοχο. Στο 45’ θα γίνει ένα δυνατό σουτ από τον Μυτιδή, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι! Ωστόσο, στην επόμενη φάση των καθυστερήσεων, θα γίνει το 0-2 για την ΑΕΛ με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λεάντρο Σίλβα! Η ομάδα της Λεμεσού θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-2 στον σημερινό αγώνα και 6-0 συνολικά.

Β’ Ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πλήρως υποτονικό και χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες. Ο ρυθμός του αγώνα έμοιαζε με φιλική αναμέτρηση με την ΑΕΛ να ελέγχει και να διαχειρίζεται τον αγώνα και τον Ερμή να έχει παραδώσει τα όπλα από το πρώτο μέρος. Στο 66’ έγινε μια κεφαλιά από τον Κωνσταντινίδη, ο Αβραάμ έπιασε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο. Στο 68’ καταγράφηκε ένα σουτ από τον Μυτίδη και πάλι εκτός στόχου. Γενικότερα το θέαμα που παρακολουθήσαμε στο δεύτερο μέρος ήταν φτωχό με την ΑΕΛ να αφήνει τον Ερμή να κάνει παιχνίδι. Στο 72’ ο Μιχαηλίδης θα ρίξει τον Λύτρα εντός της περιοχής και στο 74΄ο Ταραλίδης θα σκοράρει από την άσπρη βούλα για το 1-2. Ο Κεραυνός έκανε την σπουδαία επέμβαση από το σουτ του Πηλέα στο 76’. Στο 78’ ο Ψάλτης κάνει το σουτ, ο Κεραυνός κάνει νέα σωτήρια επέμβαση και κρατά το προβάδισμα για την ομάδα του. Στο 82’ ο Ερμής θα καταφέρει να φέρει τον αγώνα στα ίσα με τον Μακρίεφ να σκοράρει μετά την έξοχη ασίστ του Χριστοδούλου για το 2-2. Ωστόσο, ο Κέβιν Λαφρανς κατάφερε με την εκτελεστική δεινότητα που τον χαρακτηρίζει να γράψει το 2-3 στο 89’ με δυνατό σουτ. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ο Βόσνιος τεχνικός έκανε αρκετές αλλαγές όπως ήταν λογικό αφού το 4-0 έδινε την δυνατότητα αυτή. Στην ενδεκάδα επέστρεψε ο Γκοντάλ που ήταν τραυματίας, ενώ Μιχαηλίδης και Κωνσταντινίδης πήραν θέση στην ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ο Κεραυνός αντί του Πρόσεκ. Μέσα και ο Λαφράνς αντί του Τζούνιορ στο κέντρο της άμυνας. Η ΑΕΛ παρατάχθηκε σε ένα 4-2-3-1 στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ έπαιξε σε ένα 4-4-2 με τους Γκοντάλ, Αγκάνοβιτς και Σχράνζ. Τη θέση τους πήραν οι Αβραάμ, Χουράδο και Καστανιάγα.

Ερμής (Χρύσης Μιχαήλ): Ο Κύπριος τεχνικός αποφάσισε να ρισκάρει και να δοκιμάσει σε νέες θέσεις παίκτες για να δει πως θα του βγει ενόψει πρωταθλήματος. Ο Ταραλίδης από κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε στο 4-2-3-1 ως δεκάρι στα πρώτα 23’ έως ότου έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Μαύρου από τον Πούννα. Κίνηση που έφερε πολλές εσωτερικές αλλαγές. Στη θέση του Ταραλίδη ως δεκάρι πήγε ο Φυλακτού.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Μεστή και σοβαρή εμφάνιση από όσους κλήθηκαν να αγωνιστούν στο πρώτο ημίχρονο. Στα θετικά το πρώτο γκολ του Σχρανζ, το πανέμορφο γκολ του Σίλβα από την εκτέλεση κόρνερ, ενώ Μυτίδης και Κωνσταντινίδης έχασαν από ένα δοκάρι το πρώτο μέρος. Ο Κεραυνός φώναξε παρών όταν χρειάστηκε παρότι δέχθηκε δυο τέρματα. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ άφησε κενούς χώρους στον Ερμή και δεν διεκδίκησε να κρατήσει όσα πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Εν τέλει με τον Λαφράνς πήρε και δεύτερη νίκη.

Ερμής: Εκπληκτικός για άλλον ένα αγώνα ο Ταραλίδης. Σκόραρε στο 74’ από την άσπρη βούλα για το 1-2. Θετική παρουσία από τους Ψάλτη, Πηλέα, Λύτρα, Πούννα. Ο Μακρίεφ έφερε το ματς στα ίσα στο 82’. Άλλη μια φορά βέβαια δέχθηκε την ήττα στο 89’.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Δεν διεκδίκησε το δεύτερο ημίχρονο για να προκριθεί με δεύτερη νίκη και έτσι ισοφαρίστηκε. Ωστόσο, ο Κέβιν Λαφράνς ήταν εκεί για να της δώσει την νίκη.

Ερμής: Άτυχος ο Μαύρου που αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 23’. Τη θέση του πήρε ο Πούννας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Εύκολο απόγευμα για τον Αναστάση Αναστάση. Δεν υπήρχε κάποια δύσκολη ή μεμπτή φάση. Στο 72’ ο διαιτητής σφύριξε ένα πέναλτι το οποίο περισσότερο κέρδισε ο Λύτρας από τον Μιχαηλίδη, παρά να είχαμε παράβαση.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Kεραυνός, Λεάντρο, Νταβόρ, Μυτίδης, Λαφράνς, Γκοντάλ (Καστανιάγα 46'), Μιχαηλίδης, Κωνσταντινίδης, Σχράνζ (Αβραάμ 46'), Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (Χουράδο 46').

Ερμής (Μιχαήλ): Φιρινίδης, Ταραλίδης, Μαύρου (Πούννας 23'), Πηλέας, Μακρίεφ, Ψάλτης, Φυλακτού (Χριστοδούλου 58'), Κουατσίκα, Λαγός, Ντεβέσα (Λύτρας 46'), Μπανούσης.

Σκόρερ: Ταραλίδης (74' πεν.), Μακρίεφ (82') / Σχρανζ (39'), Λεάντρο (45'), Λαφράνς (89')

Κίτρινες: Χριστοδούλου / -