Ε.Ν.Π – ΑΕΛ 1-2: Επαγγελματική νίκη με υπογραφή Κέρκεζ (vid)

Σε τροχιά τίτλου φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι μέσα σε δυο λεπτά

Τεράστια νίκη για την ΑΕΛ με 1-2 απέναντι στην ΕΝΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έπιασαν τον Απόλλωνα στους 40 βαθμούς και διατήρησαν το +9 από την ΑΕΚ. Η ΕΝΠ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος με την ΑΕΛ να κάνει μια άκρος επαγγελματική εμφάνιση και με δυο τέρματα μέσα σε δυο λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που η ομάδα της ΕΝΠ ήταν καλύτερη και πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε και με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Κυρίως είδαμε ένα παιχνίδι κέντρου με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς με αρκετά λάθη και από τις δυο ομάδες. Στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού η ΕΝΠ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ συστημένο στο κεφάλι του Φυτανίδη με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Η ΕΝΠ βρήκε ακόμη δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά ο Πρότσεκ σταμάτησε τους Ουτόντζι και Ζαράτε. Αρχικά ο Ουτόντχζι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Πρότσεκ να εκτιναχθεί στην συμβολή των δοκαριών του και αν στείλει την μπάλα σε κόρνερ. Στην συνέχεια και δυο λεπτά αργότερα ο Βαλλιάνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή βρίσκοντας τον Ζαράτε. Η άμυνα της ΑΕΛ ολιγώρησε και έδωσε αλλά ο Ζαράτε δεν κατάφερε να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πρότσεκ. Η ΑΕΛ βρήκε την μοναδική της ευκαιρία με τον Αντάμοβιτς λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου χωρίς όμως να απειλήσει τον Κλέιμαν.

Β’ ημίχρονο

Η ΑΕΛ προσπάθησε να γίνει καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησε με αλλαγή αφού ο Γουήλερ πήρε την θέση του Λαφράνς. Στο 49ο λεπτό ο Λεάντρο Σίλβα από πολύ ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα έξω, σε φάση που θα μπορούσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Κλέιμαν. Η ΑΕΛ που έβαλε αρκετή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να γυρίζει τα εις βάρος της δεδομένα μέσα σε δυο λεπτά. Αρχικά ο Αντάμοβιτς με εκπληκτικό κατέβασμα στην περιοχή νίκησε τον Κλέιμαν με δυνατό πλασέ στο 58ο λεπτό. Δυο λεπτά αργότερα ο Λεάντρο Σίλβα με συστημένη σέντρα έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Ντόσα Τζούνιορ. Ο αρχηγός της ΑΕΛ με μια έξυπνη κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Κλέιμαν και έφερε τούμπα το παιχνίδι. Η ΑΕΛ με μια επαγγελματική εμφάνιση στην συνέχεια έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και κρατώντας μπάλα προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία της την ΕΝΠ. Όχι μόνο κράτησε μακριά από την εστία της τους ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ αλλά λίγο έλειψε να σκοράρει και στις καθυστερήσεις. Ο Φυτανίδης έκανε το λάθος γύρισμα στον Κλέιμαν με το δοκάρι να είναι σύμμαχος των δυο και να σώζει την ΕΝΠ από σίγουρο τέρμα.

Μια νίκη που πρέπει να πιστωθεί σίγουρα στον Ντούσαν Κέρκεζ αφού με τις κινήσεις του στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει τα εις βάρος του δεδομένα και να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Μια πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΛ που την κρατά σε τροχιά τίτλου κοντά σε Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΕΝΠ: Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Ουτόντζι και φυσικά ο σκόρερ Φυτανίδης. Ο Κλειμαν προσπάθησε σε και κράτησε ζωντανή την ομάδα του αρκετές φορές.

AΕΛ: Αν μπορούσε να μπει σε αυτή την λίστα ο Κέρκεζ σίγουρα θα ήταν μόνος του. αλλά επειδή οι ποδοσφαιριστές παίζουν μπάλα οι Αντάμοβιτς και Σίλβα έκαναν μεγάλο παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΕΝΠ: Κακό παιχνίδι έκανε ο Μαισουράντζε που δεν βοήθησε την ομάδα του καθόλου στο χώρο του κέντρου

AΕΛ: Κακός ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ρουμπέν Χουράδο. Ο Ισπανός ήταν ξανά πίσω από τον καλό του εαυτό.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΕΝΠ (Κάριτ Φαλκ): Με μια αλλαγή ξεκίνησε την ομάδα του σε σχέση με το τελευταίο αγώνα απέναντι στην Ανόρθωση ο Κάριτ Φαλκ. O Δανός τεχνικός άφησε τον Ολίβα εκτός αποστολής αφού ήταν αμφίβολος. Έκανε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος αλλά η ομάδα του υπέκυψε στην ανωτερότητα της ΑΕΛ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ο Κέρκεζ παράταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Τέσσερις στο σύνολο αφού έμειναν εκτός οι Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Ντα Σίλβα και Γουήλερ και την θέση τους πήραν οι Ντόσα Τζούνιορ, Νιλς Τεϊξέιρα, Χουράδο και Λεάντρο Σίλβα. Αρκετές αδυναμίες και λάθη στο χώρο της άμυνας από την ομάδα του Κέρκεζ τον ανάγκασαν να προβεί σε εσωτερικές αλλαγές πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Οι αλλαγές του τεχνικού της ΑΕΛ έφεραν την νίκη στην ομάδα του