ΑΕΛ – Σαλαμίνα 5-2: Αφηνιασμένος «Λέοντας» (vid)

Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους στο Β΄ μέρος με μπροστάρη τον Χουράδο που πέτυχε χατ τρικ

Η ΑΕΛ, με μεγάλη εμφάνιση στην επανάληψη, ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και με τη νίκη με 5-2 πήρε τους τρεις βαθμούς από την σημερινή εντός έδρας αναμέτρησής της κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο σκορ με τα γκολ των Κίνγκσλεϊ (13΄) και Ελουντού (32΄), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του Α΄ μέρους με την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα. Στην συνέχεια η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και πετυχαίνοντας ακόμη τέσσερα γκολ με μπροστάρη τον Χουράδο που πέτυχε χατ τρικ (70΄, 74΄, 83΄) και το αυτογκόλ του Νουρ, κατάφερε να φαίρει τα κάτω πάνω στο ματς και να φτάσει σε μια σημαντική από πλευράς ψυχολογίας νίκη.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: 1 Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ η οποία ήταν η ομάδα που βρήκε τις πρώτες φάσεις . Μόλις στο 1ο λεπτό ο Σχραν έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Μιντίκκης έσωσε με τα πόδια πριν η μπάλα καταλήξει στην εστία. Τρία λεπτά αργότερα ο Σχαρνζ σέντραρε στην περιοχή όπου ο Χουράδο πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε πάνω από την εστία. Η ΑΕΛ συνέχισε να κρατάει μπάλα και να προσπαθεί με σέντρες από το πλάι να απειλήσει. Στο 15΄ η αδύναμη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Χουράδο κατέληξε στα χέρια του Λύτρα. Φτάσαμε στο 19ο λεπτό για να δούμε την πρώτη φάση για τους ερθυθρόλευκους. Ο Κωστή έπιασε πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής το οποίο έσκασε μπροστά από τον Βοζίνια αναγκάζοντάς τον να τεντωθεί και να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα η Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ όταν ο Κορέια, αμαρκάριστος, έστειλε ωραία σέντρα εντός περιοχής στο κεφάλι του Κίνγκσλεϊ ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απάντησε με στημένη φάση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζούνιορ βρήκε την μπάλα με το στήθος πριν αυτή περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Λύτρα. Στο 31΄ η ΑΕΛ «έβγαλε» γρήγορη αντεπίθεση, ο Ντα Σίλβα σύγκλινε και έκανε το συρτό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Λύτρας ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Ένα λεπτό αργότερα όμως ήταν η Σαλαμίνα αυτή που βρήκε το γκολ. Ο Κωστή έδωσε ωραία κάθετη στον Σιαθά ο οποίος μπήκε από πλάγια θέση εντός περιοχής και γύρισε πίσω στο πέναλτι όπου ο Ελουντού ερχόμενος πλάσαρε χαμηλά στη γωνία για το 0-2. Στο 39΄, σε μια από τις λιγοστές φορές όπου η Σαλαμίνα αμύνθηκε ψηλά στο γήπεδο, ο Ντα Σίλβα πήρε πάσα μεταξύ των γραμμών της Σαλαμίνας και έδωσε εντός περιοχής στον Χουράδο που σούταρε χαμηλά για να στείλει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ένα λεπτό αργότερα ο Αντάμοβιτς πήγε σε ατομική ενέργεια και εκτέλεσε εκτός περιοχής, όμως ο Λύτρας έπεσε και μάζεψε. Στο 41΄ ο Αβραάμ δοκίμασε και αυτός το πόδι εκτός περιοχής όμως η προσπάθειά του πέρασε εκτός περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα ακόμη ένα συρτό σουτ του Αντάμοβιτς εκτός περιοχής, πέρασε εκτός στόχου χωρίς να ανησυχήσει τον Λύτρα. Η ΑΕΛ κατάφερε τελικά να μειώσει στις καθυστερήσεις του Α΄ μέρους με πανέμορφή απευθείας εκτέλεση φάουλ (το οποίο έπρεπε να δοθεί εντός περιοχής, ως πέναλτι) του Ντα Σίλβα που έστειλε την μπάλα ψηλά στην γωνία της εστίας μειώνοντας σε 1-2.

Β΄ Ημίχρονο: Στον τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το Β΄ μέρος με την ΑΕΛ να παίρνει την κατοχή της μπάλας βρίσκοντας τις πρώτες φάσεις και την Σαλαμίνα να αμύνεται σε χαμηλά μέτρα πίσω από αυτήν. Στο 48΄ ο Ντα Σίλβα προσπάθησε με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής να απειλήσει αλλά μάζεψε εύκολα ο Λύτρας. Ένα πεντάλεπτό αργότερα η ΑΕΛ έχασε πολύ καλή φάση όταν ο Αβραάμ σέντραρε πανέμορφα με το εξωτερικό στην καρδιά της περιοχής, και τον Χουράδο να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 60΄ ένα σουτ από τον Ντα Σίλβα εκτός περιοχής έφυγε πολύ πάνω από την εστία της Σαλαμίνας. Στο 69΄ η ΑΕΛ σκόραρε αλλά το γκολ, λανθασμένα, δεν μέτρησε, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Χουράδο. Δυο λεπτά αργότερα ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα (με την επαναληπτική προβολή να μην ξεκαθαρίζει αν υπήρχε οφσάιντ). Μετά από ωραία κάθετη ανάπτυξη, ο Τεϊσέιρα δώσει παράλληλα στον Χουράδο που πλάσαρε από κοντά για το 2-2. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έφτασε στην ανατροπή και πάλι με τον Χουράδο, ο οποίος με κεφαλιά εντός περιοχής ήταν εύστοχος για το 3-2. Στην επόμενη φάση η ΑΕΛ πέτυχε το 4-2. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα εκτός περιοχής πριν δώσουν την παράλληλη πάσα αναγκάζοντας τον Νουρ να σκοράρει στα δίκτυα της ομάδας του. Στο 83ο λεπτό ο Ρούμπεν Χουράδο έφτασε σε ακόμη ένα γκολ, το 3ο προσωπικό του στο παιχνίδι. Ο επιθετικός της ΑΕΛ πήρε με πλάτη εντός περιοχής, γύρισε και εκτέλεσε εύστοχα διαμορφώνοντας το 5-2. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πική έκανε ωραία ατομική ενέργεια, ντρίπλαρε τον Τεξέιρα εντός περιοχής και σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 92΄, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χουράδο λίγο έλειψε να προσθέσει και 4ο γκολ στο ενεργητικό του αλλά δεν πρόλαβε να κάνει από κοντά την προβολή στο 2ο δοκάρι, έπειτα από σέντρα.

Κοουτσάρισμα:

Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην Ομόνοια ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, καθώς οι Γκαστανάγια, Ν. Τεϊξέιρα και Σχάρνζ πήραν θέση στο αρχικό σχήμα αντί των Νταβόρ, Αντόνια και Μακρή. Στο Α΄ μέρος είχε την κατοχή όμως ο τρόπος που επιχειρούσε να απειλήσει (σέντρες από πλάγια) δεν ήταν αποτελεσματικός. Στην επανάληψη κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, να μπει στην περιοχή αρκετές φορές και σκοράρει πέντε γκολ.

Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): Πολλά προβλήματα τραυματισμού είχε να διαχειριστεί πριν την έναρξη της αναμέτρηση ο Ελλαδίτης τεχνικός, αφού έμειναν εκτός οι Βεσελόφσκι Χριστοφόρου, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Ρέινολντς και Τίσντελ. Λύτρας Μιντίκκης, Γκαρσία και Νουρ ήταν τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα των ερυθρολεύκων αντί των Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ και Μαρκάσα. Δυο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα είχε στο παιχνίδι η Σαλαμίνα, καθώς την εξαιρετική εικόνα του Α΄ ημιχρόνου δεν διαδέχτηκε κάτι παρόμοιο στην επανάληψη. Κατάρρευσαν οι ερυθρόλευκοι αμυντικά, ενώ και επιθετικά δεν είχαν το καθαρό μυαλό να φτάσουν σε καλή τελική πάσα. Δεν είναι τυχαίο ότι πέρα από τα δυο γκολ, είχε μόνο ακόμη ένα σουτ εντός εστίας.

Διακριθέντες: Ο Χουράδο από πλευράς γηπεδούχων, με τα τρία γκολ που πέτυχε, ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Πολύ καλή παρουσία, είχαν στο Α΄ μέρος οι νεαροί της Σαλαμίνας: Σιαθάς, Κωστή και Χατζηκωνσταντή.

Απογοητεύσαντες: Κακή η αμυντική λειτουργία της Σαλαμίνας στο Β’ μέρος, κάτι που δείχνει και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Αρκετή δουλειά είχαν ο Τιμόθεος Χριστοφή όπως και οι βοηθοί του, Χαράλαμπος Γεωργίου και Χαράλαμπος Ξενοφώντος. Λανθασμένα δεν δόθηκε πέναλτι στο φάουλ με το οποίο μείωσε στο σκορ η ΑΕΛ, όπως λανθασμένη ήταν και η υπόδειξη οφσάιντ στο Χουράδο στη φάση του 69΄ με το οποίο η ΑΕΛ σκόραρε. Στο γκολ του Χουράδο στο 71΄ δεν ξεκαθαρίζεται αν ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν πιο μπροστά.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Α. Τεϊξέιρα, Λαφράνς, Αβραάμ, Γκαστανάγια (Φιντέλης 13΄), Αντάμοβιτς, Ν. Τεϊξέιρα, Ντα Σίλβα, Σχρανζ (Αγκάνοβιτς 58΄), Χουράδο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Λύτρας, Νουρ, Χατζηκωνσταντή, Μιντίκκης, Σιαθάς (Πική 54΄), Κωστή, Τιάγκο, Τζαΐλσον, Κορέια, Ελουντού (Νικολάου 89΄), Κίνγκσλεϊ (Σικόρσκι 82΄).

Σκόρερ: Ντα Σίλβα (45΄), Χουράδο (70, 74΄, 83΄), Νουρ (αυτογκόλ 76΄) / Κίνγκλσεϊ (13΄), Ελουντού (32΄)

Κίτρινες κάρτες: Σχαρνζ / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή