ΑΕΛ - Ζάμαλεκ 4-3: Νικηφόρο το πρώτο

22 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Ντούσαν Κέρκεζ

Τη νίκη με 4-3 πέτυχε σήμερα το απόγευμα (18:00) η ΑΕΛ στο πρώτο καλοκαιρινό φιλικό της παιχνίδι προετοιμασίας κόντρα στην Ζάμαλεκ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Μπαντουλί, για να ισοφαρίσει η ΑΕΛ σε 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Γερολέμου. Μέχρι το 55΄ η ομάδα της Λεμεσού ήταν πίσω στο σκορ με 1-3 (37΄ Ιμπραχίμ, 41΄ Ελσαίτ), ωστόσο κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα και να πάρει τη νίκη. Τα τέρματα σημείωσαν ο Αβραάμ στο 55΄, ο Αντάμοβιτς στο 87΄ και στο 90΄.

Δυο διαφορετικές ενδεκάδες επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο Ντούσαν Κέρκεζ, μια σε κάθε ημίχρονο. Τον αγώνα άρχισαν οι Πρόσεκ, Κυριάκου, Γκόνταλ, Τεξέιρα, Γουίλερ, Νταβόρ, Μουστάκης, Γερολέμου, Παντελή, Κωσταντινίδης, Χουράδο, ενώ στην με την έναρξη της επανάληψης αγωνίστηκαν οι Βοζίνια, Ντόσσα, Ράσο, Ν.Τεξέιρα, Αβραάμ, Γκαστάνιαγα, Αντάμοβιτς, Καψός, Μαρκόσκι, Αγκάνοβιτς, Τόρες.

Το παιχνίδι διεξήχθει στο Κοινοτικό γήπεδο Παρεκκλησιάς και ήταν κεκλεισμένων των θυρών για το κοινό.