ΑΕΛ: Αυτή η ομάδα έχει «καρύδια»

Κοίταξε τον ΑΠΟΕΛ στα μάτια και κέρδισε δίκαια

Στο 51’ ο Πάβλοβιτς έκανε το 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ. Εκεί πολλοί πίστεψαν πως το ματς τέλειωσε... Όχι όμως ο Ντούσαν Κέρκεζ και οι ποδοσφαιριστές του. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΛ έπαιξε με πάθος και αυταπάρνηση με αποτέλεσμα να πάρει μια σπουδαία νίκη και να κλείσει μια δύσκολη χρονιά με τον ιδανικότερο τρόπο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες, καθώς ήταν οι ελάχιστες οι φορές που έφτασαν κοντά στο γκολ. Μπορεί οι «γαλαζοκίτρινοι» να είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δημιούργησαν λίγες τελικές ευκαιρίες, καθώς η καλή ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν σχεδόν αλάνθαστη.

Μέχρι φυσικά να γίνει το 0-1 και εκεί να έχουμε ξανά παιχνίδι. Δεν είχε συμπληρωθεί καν ένα δεκάλεπτο από το γκολ του Πάβλοβιτς και η ομάδα του Κέρκεζ ανέκτησε την ψυχολογία της και βρήκε την ισοφάριση με τον Τεξέιρα, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς.

Το γκολ αυτό έδωσε ακόμη περισσότερη ώθηση στην λεμεσιανή ομάδα και όσοι έβλεπαν τον αγώνα, μπορούσαν να διαπιστώσουν πως εάν υπήρχε μια ομάδα που ήταν πιο πιθανό να φτάσει πρώτη σε ένα 2ο γκολ, αυτή ήταν η ΑΕΛ. Και έτσι και έγινε μιας και ο Μαέ εμφανίστηκε «σαν από μηχανής Θεός» και σκόραρε το πρώτο του γκολ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ κατάφερε και κράτησε σχετικά εύκολα το υπέρ της προβάδισμα και εν τέλει πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, την πρώτη της εντός έδρας επί του ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα μετά από μια τριετία.

Όπως δήλωσε και ο Βόσνιος τεχνικός στις δηλώσεις του με το τέλος του αγώνα «Αυτή η νίκη είναι για τον πρόεδρο. Περάσαμε δύσκολες στιγμές. Ήρθαμε να κερδίσουμε για τον πρόεδρο». Τα λόγια είναι περιττά...