ΑΕΛ: Βρυχήθηκε και δήλωσε «παρών»

Θύμισε κάτι από πέρσι και πήρε το τρίποντο

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια του λεμεσιανού ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα, καθώς επικράτησε με 1-2, σε ένα ματς που σίγουρα στο «γαλαζοκίτρινο» στρατόπεδο θα θυμούνται για καιρό, ειδικά για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε...

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή κι αυτό γιατί από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό ο Μαέ έπρεπε να αντικατασταθεί από τον Χουράδο. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ντούσαν Κέρκεζ είδε την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ χάρις το γκολ του Καρ. Για να λέμε του λόγου το αληθές, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι, έδειχνε να ελέγχθει τον ρυθμό του αγώνα, κυρίως στο πρώτο 20λεπτο, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το υπέρ της σκορ.

Κι όμως εκεί που όλα έδειχναν δύσκολο η ομάδα έβγαλε χαρακτήρα... Ο Ιβάν Κάρλος (που στάθηκε άτυχος αργότερα) ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 και επανέφερε την ηρεμία στους «γαλαζοκίτρινους».

Στο δεύτερο 45λεπτο, μπορεί να είδαμε πάθος και ένταση, ωστόσο οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές. Σημειώστε το εξής, πως η ΑΕΛ έχασε άλλους δύο παίκτες με τραυματισμό, τους Κάρλος και Γκοντάλ. Παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλε κάτω και οι ποδοσφαιριστές του Βόσνιου τεχνικού έδωσαν το 100% που είχαν, ίσως και κάτι περισσότερο, δείχνοντας σημάδια από πέρσι όπου ήταν μια δεμένη ομάδα... Είναι αυτό που λέμε πως οι ποδοσφαιριστές παίζουν για την ομάδα και για τον προπονητή τους.

Πάνω που όλα έδειχναν πως το ντέρμπι πήγαινει για «Χ», ο Χουράδο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το λάθος του Μολ να υποπέσει σε παράβαση και έτσι οι «Λέοντες» πανηγύρισαν μια τεράστια επιτυχία, αν αναλογιστεί κανείς τον αντίπαλο που είχαν να αντιμετωπίσουν.

Όπως σημείωσε και ο Ντούσαν Κέρκεζ στις δηλώσεις του η νίκη αυτή θα δώσει τεράστια ψυχολογία ενόψει της δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας. Την επόμενη αγωνιστική οι «γαλαζοκίτρινοι» φιλοξενούν την Πάφο, προτού ταξιδέψουν στην Λευκωσία για το ντέρμπι με την Ομόνοια και για να δούμε εάν θα κτίσουν πάνω στην αποψινή επιτυχία.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση