ΑΕΛ-Ανόρθωση 0-0: Μοιρασιά στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν (vid)

Καλύτερη η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο, βελτιωμένη η ΑΕΛ στο δεύτερο

Από ένα ημίχρονο και από ενα βαθμό μοιράστηκαν ΑΕΛ και Ανόρθωση στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται στο δεύτερο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν καλύτερο ξεκίνημα

Τόσο ο Βοζίνια, όσο και ο Λόρια έκαναν σημαντικές επεμβάσεις διατηρώντας το μηδέν παθητικό, με τους δύο προπονητές να ξεκινούν τον αγώνα με τριάδα στην άμυνα και να τον ολοκληρώνουν με τετράδα.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου δεν άφησε κάποιαν ομάδα ικανοποιημένη με τους Αβραάμ και Ράγιο να ήταν οι δράστες στις σημαντικότερες ευκαιρίες των δύο μονομάχων.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Αγκάνοβιτς για φάουλ στον Γκαλίτσιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ράγιο θέλησε να μεταφέρει με εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Αβραάμ να απομακρύνει.

Στο 12ο λεπτό ο Γκαζαριάν απείλησε δύο φορές με σουτ έξω από τη μεγάλη περοχή με τους Βργκοτς και Νταουσβίλι να τον σταματούν, με τρεις ποδοσφαιριστές να καταγράφονται στο ποινολόγιο πριν το 20ο λεπτό και συγκεκριμένα οι Ντούρις, Αντάμοβιτς και Γκοντάλ.

Αμέσως μετά ο Σλοβάκος της Ανόρθωσης ανάγκασε τον Βοζίνια να παραχωρήσει κόρνερ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 28ο λεπτό ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει μεταβίβαση του Εγγλέζου από αριστερά.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αρτυματάς έψαξε με συρτή μπαλιά τον Ράγιο ωστόσο ο Τζούνιορ απομάκρυνε, ενώ στο 37ο λεπτό ο Ντούρις με κεφαλιά δεν μπόρεσε να κατευθύνει τη μπάλα στο πλεκτό μετά από μεταβίβαση του Γκαλίτσιου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καζαριάν πάτησε περιοχή αποφεύγοντας τον Σίλντεφελντ, όχι όμως και τον Εγγλέζου, με την ΑΕΛ να βελτιώνεται λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 43ο λεπτό ο Γκοντάλ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού παραχωρώντας τη θέση του στον Γουίλερ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Γουίλερ και Κάρλος επιστρατεύτηκαν αντί των Γκοντάλ και Αγκάνοβιτς από τον προπονητή της ΑΕΛ, με τον Γκαζντανάγια στο 49ο λεπτό να επιχειρεί μπαλιά η οποία απομακρύνθηκε από τον Βργκοτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντούρις κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση, με τον Ράγιο να αναγκάζει τον Βοζίνια να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό ο Εγγλέζου πάτησε περιοχή και απείλησε με τον Τζούνιορ να βάζει την προβολή παραχωρώντας κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο πρώτος με συρτή μπαλιά δεν ανησύχησε τον Βοζίνια.

Στο 62ο λεπτό ο Κάρλος συνδυάστηκε με τον Καζαριάν έχοντας την ευκαιρία να απειλήσει τον Λόρια με καλές προϋποθέσεις ωστόσο αστόχησε, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Αρμένιος διεθνής με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Μετά από 74 λεπτά παιχνιδιού ο Καλτσάς πάτησε περιοχή ψάχνοντας με συρτή μπαλιά τον Σαντίκ ωστόσο ο Τζούνιορ δεν επέτρεψε την απειλή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ελλαδίτης βρήκε τον Ράγιο το σουτ του οποίου σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 84ο λεπτό ο Αβράαμ κέρδισε τον Γκαλίτσιο στον αέρα αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, με τον τραυματισμό του τελευταίου αλλά και του Τζούνιορ στο τελευταίο δεκάλεπτο να μην επιτρέπει την ύπαρξη ρυθμού στην αναμέτρηση.

Στο σκορ έμεινε στο 0-0 παρά τις προσπάθειες των Αβραάμ και Ράγιο στην πεντάλεπτη καθυστέρηση με συνθηκολόγηση να καταγράφεται στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Δύο ρόλους κλήθηκε να υπηρετήσει στο ντέρμπι ο Κωστάκης Αρτυματάς ο οποίος αρχικά αγωνίστηκε στο πλευρό των Μπράνκο Βργκοτς και Γκόρντον Σίλντεφελντ, ενώ στη συνέχεια μετακινήθηκε στον άξονα. Και στις δύο περιπτώσεις ο Κύπριςο διεθνής μέσος αποτέλεσε συνδετικό κρίκο των τριών γραμμών, αποδεικνύοντας γιατί ο Τιμούρ Κετσπάγια επέμεινε για την απόκτησή του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Ο τραυματισμός του Ρενάτο Μαργκάσα έφερε τον Θεόδωρο Βασιλακάκη να παίρνει φανέλα βασικού στη μεσαία γραμμή της Ανόρθωσης. Ο Ελλαδίτης μέσος είχε περισσότερα ελευθερία κινήσεων από τον Μουρτάζ Νταουσβίλι ωστόσο δεν κατάφερε να διακριθεί στο δημιουργικό κομμάτι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Τέσσερις κίτρινες κάρτες βγήκαν από το τσεπάκι του Γιώργου Νικολάου πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, με τρεις εξ αυτών για ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ. Ο διαιτητής του πρώτου φετινού ντέρμπι ελέγχεται για τη φάση στον επιπλέον χρόνο του πρώτου ημιχρόνου με τον Καζαριάν να πέφτει άτσαλα πάνω στον Οκριασβίλι και να τον ανατρέπει μέσα στη μεγάλη περιοχή.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τζούνιορ, Τεξέιρα, Γκαζντανάγια, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Τόρες (60' Ζντραφκόφσκι), Αγκάνοβιτς (46' Κάρλος), Γκοντάλ (46' Γουίλερ), Κυριάκου

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Εγγλέζου, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντεφελντ, Αρτυματάς Κ., Νταουσβίλι, Βασιλακάκης (73' Μανθάτης), Ράγιο, Οκριασβίλι (63' Καλτσάς), Ντούρις (65' Σαντίκ)

Γήπεδο: Τσίρειο

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου

Κίτρινες κάρτες: Αγκάνοβιτς, Αντάμοβιτς, Γκοντάλ, Γουίλερ/Ντούρις