«Φτερωτοί»… της κόψαν τα φτερά

Δίκαιο αποτέλεσμα στο Αμμόχωστος που αφήνει την ΑΕΛ μάλλον απογοητευμένη

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, Ερμής και ΑΕΛ έμειναν στο 2-2 στο Στάδιο «Αμμόχωστος» για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ με τον Μαέ, ωστόσο τα δύο γκολ του Ρουσιά μέσα σε ένα τετράλεπτο έφεραν τούμπα το ματς. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν με τον Αντωνίου και έτσι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας που τους παίρνει στους 42 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά πάει στους 21.

Α’ Ημίχρονο

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, στο 11’ ο Ερμής έφτασε κοντά στο γκολ με την προβολή του Χολτ μετά το φάουλ του Μέιρα, ωστόσο ο Βοζίνια πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

Στην συνέχεια η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τις δυο απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Γεωργίου, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στις δυο περιπτώσεις.

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ του Μέιρα, η μπάλα όμως κόντραρε πάνω στον Αντωνίου. Ένα λεπτό μετά η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Από το γύρισμα του Τόρες από τα δεξιά, ο Μαέ μπήκε στην πορεία της μπάλας και έβαλε την προβολή από κοντά κάνοντας το 0-1.

Β’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο ο Ερμής καθώς ισοφάρισε στο 54’. Συγκεκριμένα, από την σέντρα του Βάλπορτ, ο Ρουσιάς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έκανε το 1-1. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ρουσιάς κτύπησε ξανά. Από την σέντρα του Μέιρα, ο Κύπριος επιθετικός εκτέλεσε με το αριστερό και έφερε τούμπα το ματς κάνοντας το 2-1.

Ωστόσο, στο 69ο λεπτό η ΑΕΛ έφερε το ματς ξανά στην ισορροπία. Μετά από απόκρουση του Φιρινίδη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Αντωνίου έκανε από κοντά με κεφαλιά το 2-2.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταία σφύριγμα και έτσι οι δυο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ερμής: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Μέιρα (Κάταριτς 74'), Ρουσιάς, Φόλμπρεχτ, Κοβάσεβιτς (Ντίας 65'), Βάλπορτ (Κύπρου 74'), Χολτ, Κυριακίδης, Σιντιμπέ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Αντωνίου, Νταβόρ, Ντανίλο, Αντάμοβιτς (Μπάμπιτς 67'), Γεωργίου (Αβραάμ 89'), Τόρες, Μαέ

Σκόρερς: Ρουσιάς / Μαέ, Αντωνίου

Κίτρινες Κάρτες:  Σιντιμπέ, Κυριακίδης, Βάλπορτ, Κάταριτς / Σάντος