Πετροκούπ-ΑΕΚ 0-1: Σφράγισε πρόκριση στο φινάλε και βλέπει Λέφσκι Σόφιας (vid)

Με ατομική ενέργεια ο Ασούμπρε έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων στο 92ο λεπτό

Με πίστη στο πλάνο της και επιχειρώντας να κλέψει τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Πετροκούπ έβαλε δύσκολα στον Ιμανόλ Ιδιακέθ και τους ποδοσφαιριστές του με την αγωνία να παραμένει μέχρι και το χρόνο της καθυστέρησης. Στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Ασούμπρε με ατομική ενέργεια από δεξιά ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ασταθή απόκρουση με τον επερχόμενο Μούντρατς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι με δύο νίκες με το ίδιο σκορ, οι Λαρνακείς πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, επιβεβαιώνοντας την ετικέτα του φαβορί, με τον πήχη όμως να ανεβαίνει κατακόρυφα καθώς σε μιαν εβομάδα θα υποδεχθεί τη Λέφσκι Σόφιας στην «Αρένα». Η αγωνιστική βελτίωση θα πρέπει να είναι αυτοσκοπός καθώς για δεύτερο σερί επίσημο παιχνίδι μονάδες-κλειδιά υστέρησαν, γεγονός το οποίο μπορεί να αποβεί μοιραίο στο άμεσο μέλλον.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκε στην ΑΕΚ όταν στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Τρισκόφσκι έκανε το κεφάλι από το ύψος της μικρής περιοχής, βρίσκοντας όμως τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε ετοιμότητα. Πέντε λεπτά αργότερα ο τελευταίος δέχθηκε κάθετη μεταβίβαση από τον Γιάννου ευρισκόμενος φάτσα με τον Άβρααμ ωστόσο προδόθηκε από το κοντρόλ της μπάλας.

Στο 14ο λεπτό οι γηπεδούχοι έψαξαν την απειλή με μακρινή μεταβίβαση του Ποτιρνίτσε προς τον Τάρας ωστόσο ο Τόνιο με δυναμισμό και άλμα μπλόκαρε σταθερά. Οι Μολδαβοί δεν εγκατέλειψαν την αμυντικογενή τους προσέγγιση με τον Τέτε να δημιουργεί ρήγμα από αριστερά στο 25ο λεπτό ωστόσο η συρτή μπαλιά του κατέληξε στον Άβρααμ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κοτζακάρι βρήκε χώρο και δοκίμαστε το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει μπελάδες για τον Τόνιο. Στο 29ο λεπτό ο Σέρβος διαιτητής έκανε για πρώτη φορά χρήση της κίτριης άρτας τιμωρώντας το χτύπημα του Γκέρα στο πρόσωπο του Τρισκόφσκι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μούντρας φλέρταρε με αυτογκόλ στην προσπάθειά του να ανακόψει μεταβίβαση προς τον Τρισκόφσκι, με τον Τέτε δευτερόλεπτα αργότερα να σημαδεύει τη συμβολή των δοκαριών με σουτ στην κίνηση. Στο 42ο λεπτό οι Μολδαβοί ξεθάρρεψαν μεταφέροντας το σκηνικό στην περιοχή της ΑΕΚ με φάουλ από αριστερά με τον Γκονζάλες να απομακρύνει μπάλα και κίνδυνο με το κεφάλι.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Διπλή απειλή από τον αρχηγό της Πετροκούπ, Άμπρος, περιλάμβανε το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με τον Μολδαβό επιθετικό να απειλεί με σουτ από πλάγια θέση στο 48ο λεπτό και με τετ-α-τετ στο αμέσως επόμενο. Οι Λαρνακείς επιχείρησαν να βγάλουν αντίδραση με εκτέλεση φάουλ του Σάστρε από δεξιά στο 54ο λεπτό με τον Άβρααμ να απομακρύνει με γροθιές, όπως και το κόρνερ του Χέφελ, πέντε λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν τον Γκουλσέας, πρώτο σκόρερ τους εντός συνορων, με δύο στημένα δια ποδός του τελευταίου και του Κοτζακάρι να μην δημιουργούν σοβαρή απειλή. Στο 72ο λεπτό ο Γιάννου έψαξε τον Τρισκόφσκι με κάθετη μεταβίβαση ωστόσο ο αντίπαλος τερματοφύλακας διάβασε την πρόθεσή του και μάζεψε στα όρια της περιοχής του.

Η πρώτη αλλαγή από πλευράς ΑΕΚ ήρθε στο 77ο λεπτό με τον Ρουίθ να παίρνει τη θέση του Ακοράν, με τον Μόισοφ να απειλεί με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάστρε, χωρίς όμως να σκοράρει. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι υποδέχθηκε κάθετη πάσα του Χέφελ ωστόσο το πλασέ του εκτός ισορροπίας σταμάτησε στον Άβρααμ.

Στο 92ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Ασούμπρε πλάσαρε από πλάγια θέση με τον Μούντρατς να στέλνει τη μπαάλ στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Όσο είχε δυνάμεις, ο Τέτε ήταν ιδιαίτερα κινητικός από το αριστερό άκρο και ιδιαίτερα το πρώτο ημίχρονο, προκάλεσε πονοκέφαλο στους γηπεδούχους. Παρόλ' αυτά από τον Ισπανό επιθετικό απουσίασε η συνέπεια και η διάρκεια, γεγονός το οποίο καταγράφηκε για τη συντριπτική πλειοψηφία των συμποδοσφαιριστών του.

ΥΣΤΕΡΗΣΕ

Άσφαιρος για δεύτερο σερί αγώνα έμεινε ο Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και φυσικά τα γκολ. Ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ κατά την περσινή περίοδο εντός και εκτός συνόρων δεν είχε μεγάλη συμμετοχή στις προσπάθειες ανάπτυξης της ομάδας του, όντας καλά κλεισμένος από την αντίπαλη άμυνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Απαρατήρητος πέρασε ο Νόβακ Σίμοβιτς ο οποίος έκανε τρεις φορές την κίτρινη κάρτα, με μια εξ αυτών να καταλήγει στον Νάτσο Κάσες. Ο Σέρβος διαιτητής μοίρασε το καρπούζι στη μέση όντας ιδιαίτερα προσεκτικός σε περιπτώσεις οι οποίες συνοδεύτηκαν με πτώσεις Μολδαβών στην περιοχή του Τόνιο.

Πετροκούπ (Λ. Ποπέσκου): Άβρααμ, Ντζόμο, Μούντρατς, Τάρας (70' Μπογκτάνοβιτς), Άμπρος, Μπετζάν, Σλίβκα,  Κοτζοκάρι, Γκέρα, Τζάρνταν (61' Κουλσέας)

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσοφ, Ακοράν (77' Ρουίθ), Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (89' Ασούμπρε), Γκονζάλες, Σάστρε, Κάσες, Γιάννου (82' Τολεμές)

Σκόρερς: 92' Μούντρατς (αυτογκόλ)

Στάδιο: Ζίμπρου

Διαιτητής: Νόβακ Σίμοβιτς (Σερβία)

Κίτρινες κάρτες: Γκέρα, Μούντρατς/Κάσες