Διπλάρα με φαουλάρα…ψηλά η σημαία της Κύπρου! (vid)

Απόλλων και Ομόνοια δεν τα κατάφεραν όμως η ΑΕΚ έκλεισε όμορφα τη βραδιά

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την με 1-0 απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου μέσα στο «Cracovia Stadium» στην Πολωνία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ΑΕΚ παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και με γκολάρα του Γκιούρσκο στο 8’ από απευθείας εκτέλεση φάουλ προηγήθηκε με 1-0, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια στο πρώτο μέρος με το υπέρ της σκορ.

Στη συνέχεια του αγώνα αν και πιέστηκε αρκετά από τον αντίπαλο, κατάφερε να τον περιορίσει όσο μπορούσε και να πάρει την πρώτη της νίκη για φέτος στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, γράφοντας για ακόμη μία φορά ιστορία σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Επίσης η ΑΕΚ έβαλε στα ταμία της το ποσό των 630 χιλιάδων ευρώ μετά τη νίκη που πέτυχε επί πολωνικού εδάφους.

Η εικόνα του αγώνα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι με σκοπό να παίξει ποδόσφαιρο και να βάλει το δικό της ρυθμό μέσα στο γήπεδο. Μόλις στο 8’ η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να προηγηθεί με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρσκο, ο οποίος έκανε το 1-0. Ήταν το καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ ένα γρήγορο γκολ στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η ομάδα του Όλτρα μέχρι το 20 φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι και να περιορίζει την Ντιναμό και έχασε μάλιστα και ευκαιρία στο 18’ με τον Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή να μην κάνει καλό πλασέ και να απομακρύνουν οι αμυντικοί. Μετά το 25’ η γηπεδούχος ομάδα αύξησε την πίεση της. Στο 29’ η Ντιναμό κατάφερε να σκοράρει με τον Ντούμπιτσακ, όμως ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Η ΑΕΚ στα τελευταία 15 λεπτά δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα στην κατοχή της με την Ντιναμό να γυροφέρνει εκτός της μεγάλης περιοχής και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, φτιάχνοντας προϋποθέσεις, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο γκολ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε για να κρατήσει το 1-0 με οποιοδήποτε τρόπο. Οι παίκτες του Όλτρα προσπάθησαν να αμυνθούν, να περιορίσουν τον αντίπαλο σε μακρινά σουτ και μακρινές μπαλιές, πράγμα που κατάφερε. Η Ντιναμό μπορεί να είχε την κατοχή και να πίεζε την ΑΕΚ, όμως δεν κατάφερε να βρει τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που θα την οδηγούσαν στο γκολ της ισοφάρισης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουκρανοί αύξησαν ακόμη περισσότερο την πίεση, όμως η ΑΕΚ έλεγξε σωστά το παιχνίδι, έδειξε χαρακτήρα και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία περιόρισε τους επιθετικούς της Ντιναμό. Η ουκρανική ομάδα προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με μακρινές μπαλιές, όμως και αυτές, οι αμυντικοί της ΑΕΚ τις «καθάρισαν». Η Ντιναμό στα τελευταία λεπτά προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ έδειξε την απαραίτητη προσοχή και αυτή τη φορά κατάφερε να μη δεχθεί γκολ στις καθυστερήσεις για να πετύχει την πρώτη της νίκη για φέτος στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Εντεκάδες:

Ντιναμό Κιέβου (M. Lucescu): Boyko, Sydorchuk, Kabaiev, Tsygankov, Andriyevskiy, Garmash, Zabarnyi, Buyalskiy, Syrota, Dubinchak, Kędziora.

-Στον πάγκο: Ihnatenko, Vivcharenko, Burda, Shepeliev, Parris, Vanat, Yatsyk, Karavaev, Kravchenko, Tymchyk, Tsarenko, Besedin.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς, Μάμας, Γκιούρτσο, Άλτμαν, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι.

-Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλες, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Ροσάλες, Εγγλέζου, Ναούμ, Ανδρέου.

Σκόρερ: /8' Γκιούρσκο

Κίτρινες κάρτες: Andriyevskiy, Sydorchuk / Γκαρσία, Μάμας, Πονς, Πίριτς