Στο Αμμόχωστος... σπάνε αήττητα!

Ο τιμωρός Κίνγκσλεϊ ξαναχτύπησε σε ματς κόντρα στην ΑΕΚ…

Η Νέα Σαλαμίνα έσπασε το αήττητο της ομάδας της Λάρνακας. Ο παίκτης που πέρσι σκόραρε πέντε γκολ σε μεταξύ τους ματς (κύπελλο, πρωτάθλημα) σκόραρε και σήμερα. Ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ένα εντυπωσιακό δεύτερο έδωσαν το απόλυτο κοντράστ.

Α’ Ημίχρονο

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο από πλευράς θεάματος αλλά και απόδοσης των δύο ομάδων. Χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε 3 τελικές προσπάθειες και καμία η ΑΕΚ παρόλο που είχε την καθολική υπεροχή με 66% κατοχή.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κλειστό και για τις δύο ομάδες. Η πρώτη τελική ήρθε στο 27’ μετά από σουτ του Νουρ εκτός περιοχής με τον Τόνιο να αποκρούει έυκολα.

Η ΑΕΚ αδυνατούσε να δημιουργήσει παιχνίδι στο τρίτο της Νέας Σαλαμίνας καθώς οι μεσοεπιθετικοί τις μαρκάρονταν στενά. Στο 32’ και το 38’ ο Ρομάν είχε δύο καλές ευκαιρίες να σκοράρει – από ευνοϊκές θέσεις- ωστόσο αστόχησε και στις δύο στέλνοντας την μπάλα πολύ έξω.

Ένα ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα καθώς δεν είδαμε τίποτα το ιδιαίτερο, πολύ φτωχό.

Β' Ημίχρονο

Η πλήρης αντίθεση με το πρώτο μέρος. Το παιχνίδι άνοιξε και είδαμε δυνατά μαρκαρίσματα και πάθος καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη.

Μέχρι το 65 η ΑΕΚ γυρόφερνε την περιοχή της Σαλαμίνας, ήταν αρκετά απειλητική με τον Τέτε ωστόσο έλειπε η μεγάλη φάση.

Στο 79' σε ένα κρίσιμο σημείο ο Κίνγκσλει, ως πιστός τιμωρός της ΑΕΚ σκόραρε κάνοντας το 1-0. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ρώσσικη ρουλέτα. Η ΑΕΚ πότε με τον Τρισκόφσκι και πότε με τον Κιβένι έχανε φάσεις ενώ στο 88' ο Χέφελ σημάδεψε το δοκάρι.

Απογοήτευσαν:
Περιμέναμε περισσότερα από τον Φιόλιτς και γενικότερα από την ΑΕΚ

Διακριθέντες: Αδιαμφησβήτητα ο Κίνγκσλει με το γκολ που πέτυχε ήταν ο κορυφαίος. Πολύ καλή παρουσία είχε όλη η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας.

Διαιτησία: Κώστα Ροβέρτος

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Τσαμπούρης, Ρομάν, Κωστή, Νουρ, Ελουντου, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Φακούντο Γκαρσία, Κάσες, Φιόλιτς, Ραούλ, Τέτε, Γιάννου, Φλοριάν

Σκόρερς: 79' Κίνγκλεϊ

Κίτρινες Κάρτες:  Ελουντού 13', Γκονζάλεθ 25', Τόνιο 36', Φιόλιτς 54', Πλάνας 65', Μαριάνοβιτς 66', Φακούντο Γκαρσία 76'