Κατωκοπίτικη… τρικλοποδιά (vid)

ΑΕΚ και Δόξα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

ΑΕΚ και Δόξα έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη εικόνα στο πρώτο μέρος και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Στην επανάληψη η ομάδα του Όλτρα ήταν αρκετά ορμητική, πίεζε συνεχώς αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις που βρήκε.

Α’ Ημίχρονο

Στα αρχικά στάδια του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε να θέλει να επιβάλει τον ρυθμό της και να ψάξει ένα γρήγορο γκολ. Μάλιστα στο 5’ μετά από σέντρα του Γκάμα από τα δεξιά ο Τρισκόφσκι πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Κατωκοπιάς ανέβασε στροφές και πήρε την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά συμπαγείς αμυντικά.

Από το 15’ η ΑΕΚ ανέκτησε τον έλεγχο και κατάφερε να καταγράψει κάποιες ευκαιρίες. Στο 17’ και 18’ Εγγλέζου και Μάμας επιχείρησαν να σκοράρουν με μακρινά σουτ τα οποία δεν ανησύχησαν καθόλου τον Σισκόφσκι.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Ρόμο. Στο 27’ ο υψηλόσωμος επιθετικός έφυγε με ταχύτητα από το κέντρο, βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ της Δόξας ο οποίος του είπε «όχι» από πολύ κοντά.

Ο Μάμας επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής στο 45+2’ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε με απαιτήσεις στην επανάληψη και προσπάθησε να πιέσει πολύ ψηλά τη Δόξα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 52’ με τον Μάμα το σουτ του οποίου ήταν άστοχο.

Στη συνέχεια, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, η ομάδα της Κατωκοπιάς έχασε κλασική ευκαιρία στο 57’ με τον Ασάντε μετά από αντεπίθεση. Ο 33χρονος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίριτς και έπειτα η μπάλα βρήκε στον Εγγλέζου και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μάμας από τα όρια της περιοχής ανάγκασε τον Σισκόφσκι να παραχωρήσει κόρνερ.

Η Δόξα δεν το έβαλε κάτω και παρά τη μεγάλη πίεση που δεχόταν κατάφερε να δημιουργήσει και πάλι μια κλασική ευκαιρία. Ο Ασάντε βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς και ο τελευταίος του είπε και πάλι «όχι» στο 64’.

Στο 73’ ο Γκιούρτσο επιχείρησε να σκοράρει με μακρινό σουτ αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτά αργότερα ο Λόπες πήρε την κεφαλιά, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίκτυα αλλά ο Κέρλα έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ο Σανχούρχο δεν κατάφερε να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά στο 90+2’ μετά από σέντρα του Γκιούρτσο.

Πέρα από τις δύο φάσεις του Ασάντε, η Δόξα δεν είχε να επιδείξει κάτι άλλο στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ορμητικοί αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό να τελειώσουν τις φάσεις που βρήκαν σωστά.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ με την ΑΕΚ να μην κάνει το ιδανικό ξεκίνημα στον φετινό μαραθώνιο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Γκάμα (63' Άλτμαν), Ρόμο (63' Φαράζ), Τρισκόφσκι (79' Ολατούντζι), Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (63' Λόπες), Γκιούρτσο, Μάμας (89' Σανχούρχο)

Δόξα (Τσέους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Ίλιτς (62' Ασαμόα), Μπένι, Τιντζανί (75' Μέσκα), Σαντίκ, Φασουλιώτης (46' Ασάντε)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 22' Τόμοβιτς, 42' Μάμας, 88' Μιλίτσεβιτς / 80' Κοβάσεβιτς, 86' Σισκόφσκι

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Ιωάννης Χριστοδούλου

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή