Ήταν «λέοντες» στην πρόβα τζενεράλε!

ΑΕΚ-ΑΕΛ 1-2

Η ΑΕΛ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στο «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» με γκολ των Ντανίλο και Αβραάμ. Το γκολ για την ΑΕΚ σημείωσε ο Μοισόφ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαρις. Νταβίντ Κανέδα και Ντούσαν Κέρκεζ είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τους ποδοσφαιριστές τους σε ένα δυνατό φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε τη κατοχή της μπάλας και έφτασε αρκετές φορές στο γκολ με τον Τολμές και τον Φλοριάν οι οποίοι βρήκαν μπροστά τους τον Βοζίνια. Η ΑΕΛ άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της και έφτασε κόντρα στη ροή του αγώνα λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά με τον Καζαριάν ο οποίος στο 19’ έπιασε το σουτ στη κίνηση «κρεμάζοντας» τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ όμως είδε τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ ήρθε τελικά για την ΑΕΛ δύο λεπτά αργότερα όταν ο Παπαφώτης πάτησε περιοχή από αριστερά, έστρωσε έξω στον Μαέ ο οποίος πέρασε δύο ποδοσφαιριστές και έδωσε στον Ντανίλο που σε κενή εστία έβαλε την ομάδα της Λεμεσού σε θέση οδηγού.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματα της. Στο 52’ ο ενεργητικός Μαέ μπήκε στη περιοχή και έκανε το σουτ. Ο Τεούνκες απόκρουσε ασταθής και ο Αντρέας Αβραάμ πήρε το «ριμπάουντ» γράφοντας το 0-2.

Στα επόμενα λεπτά έγιναν αρκετές αλλαγές από τους δύο προπονητές. Σπόλιαριτς και Μοισόφ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας την θέση των Πλάνα και Ακοράν. Οι δυο τους συνδυάστηκαν και έφεραν το γκολ για την ΑΕΚ στο 72’. Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Μοισόφ κέρδισε τη κεφαλιά, νίκησε το Βοζίνια και μείωσε για την ΑΕΚ η οποία όμως δεν κατάφερε να βρει στα εναπομείναντα λεπτά το γκολ της ισοφάρισης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τέλος του αγώνα

90': Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

72’: ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, ο Μοισόφ έπιασε τη κεφαλιά και νίκησε τον Βοζίνια μειώνοντας σε 1-2.

59’: Άστοχο σουτ του Σπιρόβσκι εκτός περιοχής μετά από απομάκρυνση των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ.

54’: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να στρώνει στον Θωμά Ιωάννου ο οποίος αφύλακτος από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

52’: ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μαέ έκανε το σουτ, ο Τεουνκες απόκρουσε και ο Αβραάμ σε κενή εστία αφού πήρε το «ριμπάουντ» έκανε το 0-2.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος Α' ημιχρόνου

45’: Παράλληλο γύρισμα το Αβραάμ στη περιοχή, ο Μαέ κάνει το πλασέ όμως στέλνει τη μπάλα άουτ.

33’: Σουτ του Φλοριάν από δύσκολη θέση, ο Βοζίνια του λέει ξανά «όχι».

21’: ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Παπαφώτης πάτησε περιοχή από αριστερά, έστρωσε έξω στον Μάε ο οποιος πέρασε δύο ποδοσφαιριστές και έδωσε στον Ντανίλο ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Λέμεσού.

19’: Μακρινή μπαλιά για τον Καζαριάν ο οποίος «κρεμάζει» στην κίνηση τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ όμως η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

16’: Πανέμορφη μεταβίβαση του Σπιρόφσκι για τον Φλοριάν μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Γάλλος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια.

14’: Σουτ στη κίνηση του Τρισκόφσκι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

12’: Καλή εκτέλεση του κόρνερ, ο Φλοριάν κέρδισε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

11’: Καλή στιγμή για την ΑΕΚ με κοντινή κεφαλιά του Φλοριάν μετά από σέντρα του Φερνάντες. Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.

3’: Σουτ από τον Ντανίλο εκτός περιοχής, η μπάλα καταλήγει άουτ

1': Σέντρα στον αγώνα

-18': Οι δυο ομάδες κάνουν την προθέρμανση τους και σε λίγη ώρα θα έχουμε τη σέντρα.

-20': Δυνατό φιλικό σήμερα για ΑΕΚ και ΑΕΛ που θα λειτουργήσει ως μια πρόβα τζενεράλε για το πρωτάθλημα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Φερνάντες, Τρουγιόλς, Μικέλ, Πλάνας (46΄Μοϊσόφ), Σπιρόφσκι, Άμπραχαμ (80΄ Αναστασίου), Ακοράν (46΄ Σπόλιαριτς), Ιωάννου, Τρισκόφσκι, Φλοριάν (61΄ Μακρής)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Χ. Κυριάκου (68΄ Σάντος), Τεσέιρα, Ράσο, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Α. Αβραάμ (71΄ Τόρες), Παπαφώτης (77΄ Ριέρα), Γκαζαριάν, Ντανίλο (82΄ Ζντραβκόφσκι), Μαέ