Η μισή δουλειά έγινε

Η ΑΕΚ πήρε μεγάλο διπλό στη Σλοβακία και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Ντνίπρο και προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ενόψει του επαναληπτικού την ερχόμενη Πέμπτη στην «Αρένα». Σκόρερ για τους Λαρνακείς ο Άλτμαν (16’) ενώ το δεύτερο τέρμα ήταν αυτογκόλ από τον Σβότοκ (29’). Ο αρχηγός της ουκρανικής ομάδας εξιλεώθηκε στο 90’ καθώς μείωσε σε 2-1.

Α’ Ημίχρονο

Στα πρώτα στάδια του αγώνα καμιά από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διάθεση να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει την εστία των Ουκρανών.

Στην πρώτη τους ευκαιρία οι Λαρνακείς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Άλτμαν. Ο Εγγλέζου μπήκε στην από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και από κοντά ο Άλτμαν άνοιξε το σκορ στο 16’.

Στη συνέχεια η Ντνίπρο προσπάθησε να ανέβει για να ισοφαρίσει αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της ομάδας του Όλτρα.

Στο 29’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Σβότοκ και κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του.

Ουσιαστικά οι Λαρνακείς χωρίς να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων πριν το ημίωρο.

Στο 36’ ο Γκιούρτσο με κοντινή κεφαλιά ανάγκασε τον κίπερ της Ντινίπρο σε πολύ δύσκολη απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φαράζ προσπάθησε να απειλήσει με ένα πλασέ από τα όρια της περιοχής αλλά δεν δυσκολεύτηκε να μαζέψει ο Αραούχο.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 0-2.

Β’ Ημίχρονο

Η Ντνίπρο μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ. Ο Τούμπας στο 49’ έκανε σπουδαία απόκρουση σε κοντινό σουτ και κράτησε το μηδέν.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα με αποτέλεσμα η ουκρανική ομάδα να πιέζει συνεχώς και να δημιουργεί ευκαιρίες.

Στο 54’ οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι. Αυτή η φάση φαίνεται να «ξύπνησε» την ΑΕΚ η οποία από εκείνο το σημείο ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 61’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ρόμο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Αραούχο.

Η ΑΕΚ κατέγραψε τρεις πολύ καλές τελικές προσπάθειες μέσα σε ένα τετράλεπτο. Στο 79’ ο Γκιούρτσο με μακρινό σουτ είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκάμα έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο κίπερ της Ντνίπρο έδιωξε σε κόρνερ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γκιούρτσο στο 83’.

Οι Λαρνακείς δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα των δύο τερμάτων καθώς η Ντνίπρο σκόραρε στο 90’ με τον Σβότοκ ο οποίος εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ του στο 29’.

Το 2-1 για την ΑΕΚ ήταν και το τελικό σκορ και πλέον η ομάδα του Όλτρα καλείται να σφραγίσει την πρόκριση στους ομίλους την ερχόμενη Πέμπτη στην «Αρένα».

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ντνίπρο (Κούτσερ): Αραούχο, Τάντσικ, Αντάμιουκ, Σβότοκ, Γκάμπριελ, Κόχουτ (47' Γκρόμοφ), Σαράπι, Πουρίτα (61' Ναζαρένκο), Μπλάνκο, Πικαλόνοκ, Ντόβπικ

ΑΕΚ (Όλτρα): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Μικέλ, Εγγλέζου (59' Κάσας), Λέδες (86' Μάμας), Σανχούρχο, Γκιούρτσο (86' Τρισκόφσκι), Φαράζ (66' Γκάμα), Άλτμαν, Λόπες (59' Ρόμο)

Σκόρερ: 90' Σβότοκ / 16' Άλτμαν, 29' Σβότοκ (αυτογκόλ)

Κίτρινες κάρτες: 63' Σαράπι / 62' Λέδες, 90+3' Κάσας

Αποβολές: 90+4' Σαράπι / -

Διαιτητής: Tobias Stieler