Για τα αστέρια… μέχρι τέλους

Η ΑΕΚ άφησε οριστικά εκτός Ευρώπης την Πάφο και έμεινε στο παιχνίδι για τη δεύτερη θέση

Δίκαια επικράτησε η ΑΕΚ της Πάφου με 2-0, για τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής των πλει-οφς του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο όπου και σημείωσε δύο τέρματα (15’ και 25’), με την ομάδα της Πάφου να μη μπορεί να αντιδράσει. Ο Σεμέδο είδε την κόκκινη κάρτα στο 73΄ που άφησε την Πάφο με 10 παίχτες μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ περνάει στη δεύτερη θέση, όπου και οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, περιμένοντας τα αποτελέσματα των αυριανών αγώνων. Η Πάφος βλέπει το σενάριο Ευρώπης να τελειώνει αφού δεν υπάρχουν ελπίδες πλέον μετά και από τη σημερινή ήττα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ΜΕΡΟΣ

Γερό προβάδισμα πήρε από το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, βάζοντας γερές βάσεις για μια σημαντική νίκη.

Πολλές διακοπές και πολλά φάουλ έγιναν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κυκλοφορία της μπάλας και ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 6’, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στο πρώτο δοκάρι που ήταν ο Τρισκόφσκι, έκανε το πλασέ, αλλά ο Ρούτκο έκλεισε την γωνία και έσωσε την εστία του.

Στο 14’ η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με τον Γκιούρτσο. Έγινε η σέντρα στην περιοχή από τον Φαράζ που βρήκε τον αφύλακτο Γκιούρτσο και με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα νικώντας τον Ρούτκο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φαράζ με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ρούτκο χάνοντας την ευκαιρία για το 2-0.

Αυτό έγινε λίγο αργότερα, αφού στο 22’ του αγώνα ο ρεφ είχε επικοινωνία με το VAR για πιθανό χέρι του Παλάσιος σε σέντρα του Γκαρσία σε προηγούμενη φάση. Μετά από το on field review ο Ιταλός διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα για την ομάδα της Λάρνακας, με τον Τρισκόφσκι να αναλαμβάνει την εκτέλεση όπου και έκανε το 2-0 στο 25’ του αγώνα.

Ακόμη μια καλή στιγμή για την ομάδα της ΑΕΚ στο 33’ όπου ο Τρισκόφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Ρούτκο, αλλά ο Ουκρανός κίπερ τον πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

Η Πάφος προσπάθησε να συνέλθει από το γρήγορο 2-0 αλλά δεν είχε κάποια απάντηση, έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Πεσμένος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο, όπου συνεχίστηκαν και σε αυτό οι διακοπές και τα πολλά φάουλ.

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 48’ ο Άλτμαν έκανε την κάθετη στον Γκιούρτσο που βρέθηκε απέναντι από τον Ρούτκο, με τον Ουκρανό να κλείνει σωστά την εστία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Με δέκα παίκτες συνέχισε το παιχνίδι η Πάφος, αφού στο 73’ ο Σεμέδο είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Άλτμαν.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε μια δίκαιη νίκη απέναντι στη Πάφο, που μένει οριστικά εκτός Ευρώπης.