Φλέρταρε τα δίχτυα ο Καζανόβας και χάρισε τη νίκη

Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 1-2

Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει της Νέας Σαλαμίνας με 1-2 στο ουδέτερο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα του Κανέδα είχε προηγηθεί με τέρμα του Τρισκόφσκι, με τον Βάγκνερ όμως να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 62’. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με δέκα παίκτες ένεκα της αποβολής του Κονφές, και στο 68’ με μια γκολάρα ο Καζανόβας έγραψε το τελικό 1-2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσέχουν αρκετά την άμυνα τους και να πέφτει το βάρος τους εκεί. Η Νέα Σαλαμίνα πίεζε ψηλά, ενώ και η ΑΕΚ με τη σειρά της δεν είχε πρόβλημα ώστε να αναχαιτίσει τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων». Ως αποτέλεσμα ενώ είχαμε παιχνίδι με καλό ρυθμό, να μην έχουμε φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική ευκαιρία καταγράφηκε στο 21’, όταν μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Ματίας Σπόλιαριτς, ο Μόισοφ κέρδισε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά μόλις δίπλα απ’ το δοκάρι του Βεσελόφσκι. Η απάντηση της Σαλαμίνας ήρθε στο 27’ όταν ο Βαρέλα έφυγε σε τετ α τετ, έκανε την λόμπα και ενώ η μπάλα πέρασε απ’ τον τερματοφύλακα, ο Μιγκέλ βρέθηκε στη γραμμή για να διώξει.

Στο 38’ της αναμέτρησης η ΑΕΚ βρήκε το τέρμα, με ποιον άλλο; Τον Τρισκόφσκι, ο οποίος μετά από μπαλιά του Ιωάννου, κέρδισε την κεφαλιά, νίκησε τον Βεσελόφσκι και έγραψε το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρεάν βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ, όμως και πάλι ο Μιγκέλ βρέθηκε στη γραμμή για να του πει όχι… Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά γιατί έψαχνε το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 49’ ο Οσέι πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα όμως ο Μιγκέλ έδιωξε προ του Ντανίλο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρεάν εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, έγινε μια πρώτη κεφαλιά όμως ο Τέουνκενς βγήκε και μπλόκαρε πριν φθάσει η μπάλα σε ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας και γίνει επικίνδυνος. Στο 59’ ο Ντανίλο δοκίμασε το πόδι του από δύσκολη θέση (πλάγια δεξιά στην περιοχή), με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να μπλοκάρει σταθερά.

Και αφού η Νέα Σαλαμίνα έστειλε το μήνυμα, στο 63’ έφερε και το παιχνίδι στα ίσα με τέρμα απ’ τον Βάγκνερ που είχε μπει λίγα νωρίτερα. Ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» έφυγε σε τετ α τετ, πέρασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, και πλάσαρε προ κενής εστίας για το 1-1.

Τρία λεπτά μετά το τέρμα τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν μιας και ο Κονφές αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ του στον Ακοράν.

Και με παίκτη περισσότερο η ΑΕΚ βρήκε το τέρμα που έψαχνε πολύ γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 68’ και μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε με πάσα, ο Σπόλιαριτς έδωσε στον Καζανόβα ο οποίος με ένα πανέμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Βεσελόφσκι.

Η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει άμεσα καθώς στο 72’ και μετά από κόρνερ, ο Ντανίλο κέρδισε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δίχτυα. Στα επόμενα λεπτά η κούραση στις δυο ομάδες άρχισε να κάνει την εμφάνιση της. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 82’ όταν ο Άμπραχαμ έψαξε με μπαλιά τον Τρισκόφσκι στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα με μιας, ο Φλοριάν την προβολή, με τον Βεσελόφσκι να του λέει όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Νέα Σαλαμίνα (Πάμπος Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Μπαραβίκας (80′ Παύλου), Τσμοβς, Λοράν, Κονφέ, Ανδρέου, Βαρέλα (58′ Βάγκνερ), Οσέι, Σιρίνο, Κρεάν (67′ Σανκό).

ΑΕΚ (Νταβίδ Κανέδα): Τάνκενς, Ιωάννου, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Θάντι (46′ Ακοράν), Άμπραχαμ, Γκονθάλεθ, Σπιρόφσκι (58′ Χέιτλι), Σπόλιαριτς, Κωνσταντίνου (67′ Τολμές), Τρισκόφσκι.

Σκόρερ: Βάγκνερ (62') / Τρισκόφσκι (38'), Άμπραχαμ (68')

Κίτρινες Κάρτες: Ντανίλο, Οσέι, Χριστοφόρου / Κωνσταντίνου, Τρουγιόλς, Τέουνκενς, Ακοράν

Κόκκινες Κάρτες: Κονφές (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας