Έπεσε μαχόμενη

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση στο καμίνι του «Σουκρού Σαράτζογλου»

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Φενέρ στη Κωνσταντινούπολη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπατσουαγί στο 26’ ενώ το δεύτερο τέρμα προήλθε από αυτογκόλ του Μάμα στο 80’. Αυτή είναι και η πρώτη ευρωπαϊκή εκτός έδρας ήττα στη φετινή χρονιά για την ομάδα του Λουίς Όλτρα.

Α’ Ημίχρονο

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και επιδίωξε να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ ωστόσο έμεινε συγκεντρωμένη έχοντας κοντά τις γραμμές της.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 10’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίνκολν με τον Πίριτς να αποκρούει. Στην επαναφορά ο Αλιόσκι δοκίμασε να σκοράρει αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε ξανά.

Στο 17’ ο Ρόσι βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ ο οποίος και πάλι αποσόβησε τον κίνδυνο να παραβιαστεί η εστία του.

Δυστυχώς δεν μπόρεσε να το κάνει και εννιά λεπτά αργότερα όταν ο Μπατσουαγί έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με υποδειγματικό σουτ άνοιξε το σκορ στο 26’. Μέχρι εκείνη την ώρα αυτή ήταν και η μοναδική φάση στην οποία η άμυνα της ΑΕΚ βρέθηκε σε ανισορροπία.

Στη συνέχεια η Φενέρ κατέβασε ταχύτητα καθώς η ομάδα του Λουίς Όλτρα ασκούσε ψηλό πρέσινγκ και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν ορθόδοξα την μπάλα.

Στο 35’ μετά από παρακράτημα της μπάλας στη μεσαία γραμμή από τον Τόμοβιτς, οι παίκτες της Φενέρ έκλεψαν και έφυγαν στην κόντρα με τον Πίριτς να λέει «όχι» σχεδόν εξ’ επαφής σε πλασέ του Μορ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πολύ δυνατά και πίεσαν την ΑΕΚ με στόχο να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα έκανε τη δουλειά τους πιο εύκολη.

Στο 52’ ο Κρέσπο επιχείρησε να απειλήσει με μακρινό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μορ μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ αλλά ο Πίριτς απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 65’ ο Φαράζ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Σε φάση αντεπίθεσης, ο εξτρέμ της ΑΕΚ βρέθηκε απέναντι από τον Μπαγιντίρ και με λόμπα έστειλε την μπάλα άουτ. Κλασικότητα ευκαιρία για τους Λαρνακείς η οποία έπρεπε να καταλήξει στα δίκτυα.

Η Φενέρ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 80’. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Μάμα και κατέληξε στα δίκτυα του Πίριτς.

Το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να δέχεται την πρώτη της ευρωπαϊκή εκτός έδρας ήττα στη φετινή χρονιά.

Φενέρμπαχτσε (Χεσούς): Μπαγιντίρ, Ίσμαϊλ, Γκουστάβο, Σάλαϊ, Σάμουελ (72' Καχβετσί), Κρέσπο, Λίνκολν (72' Καντιόγλου), Αλιόσκι, Μορ (72' Βαλένσια), Μπατσουαγί (88' Γκιουλέρ), Ρόσι (88' Αζίς)

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Μάμας, Σανχούρχο (69' Ναούμ), Λέδες (80' Πονς), Φαράζ, Άλτμαν (69' Ολατούντζι), Λόπες (80' Τρισκόφσκι)

Σκόρερ: 26' Μπατσουαγί, 79' Μάμας (αυτογκόλ) / -

Κίτρινες κάρτες: 38' Σάμουελ, 44' Λίνκολν / 9' Σανχούρχο, 12' Φαράζ, 38' Άλτμαν

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Κρις Καβανάγκ

VAR: Πίτερ Μπανκς