Η 5η σερί ήρθε με γκολάρες (vid)

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το «Τάσος Μάρκου» και ανέβηκε στη 2η θέση

Με ένα γκολ-ζωγραφιά του Ράφα Λόπες και μια φωτοβολίδα του Σανχούρχο, η ΑΕΚ έφυγε με το τρίποντο από το «Τάσος Μάρκου» επικρατώντας με 2-0 της μαχητικής ΕΝΠ. Η ομάδα του Όλτρα έφτασε αισίως τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε (με ένα ματς περισσότερο) στη 2η θέση με 28 βαθμούς, στο -2 από τον πρωτοπόρο Πάφο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη φάση, με τη μπάλα να «ταλαιπωρείται» στο χώρο της μεσαίας γραμμής από τους παίκτες των δυο ομάδων. Έπρεπε να περάσουν 23 λεπτά για να καταγράψουμε κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Στο 24’ ο Ροσάλες βρήκε τον Τρισκόφσκι με ωραία μπαλιά μέσα στον περιοχή, με τον Σκοπιανό επιθετικό να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 27’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο γκολ. Ο Μέιρα βρήκε τον Βούκσεβιτς με όμορφη κάθετη μέσα στην περιοχή όμως το πλασέ του τελευταίου έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πίριτς. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ράφα Λόπες. Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ο Κόστις απόκρουσε ασταθώς. Ο Λόπες πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με ένα φανταστικό ανάποδο ψαλίδι.

Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της μετά το γκολ και κυριάρχησε στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, δημιουργώντας άλλες δυο καλές ευκαιρίες χωρίς να καταφέρει ωστόσο να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Στο 40’ ο Τρισκόφσκι έπιασε ένα πλασέ από πλεονεκτική θέση το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Κόστιτς καθώς δεν είχε δύναμη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σανχούρχο πήγε να σκοράρει με κεφαλιά όμως ο Κόστιτς ήταν σε ετοιμότητα, αποκρούοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη καταγράφηκε στο 51ο λεπτό με ένα σουτ του Ροσάλες το οποίο έφυγε ψηλά. Στο 54’ η ΕΝΠ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Βούκσεβιτς το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς. Στο 56’ ο Λόπες έπιασε τη δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Εγγλέζου όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κόστιτς. Στο 62’ ο Τρισκόφσκι πήγε να μιμηθεί τον Λόπες όμως το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόστιτς. Στο 65’ η ΕΝΠ απείλησε με ένα σουτ του Ντιαβαρά μέσα από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Πίριτς. Στο 68’ η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σανχούρχο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Κόστιτς με σουτ από το ύψος της περιοχής. Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι και το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την 5η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Γκολ: 29' Λόπες, 68' Σανχούρχο.

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Εχμάν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (77' Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (77' Γαβριήλ), Βουτσένοβιτς (60' Λαμί), Κοτσώνης (77' Γκόρσια), Ντρέκσα (35' Κολωνιάς), Βούκεβιτς.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες, Σανχούρχο (88' Χριστοφόρου), Τρισκόφσκι (72' Μάμας), Φαράζ (72' Κάσας), Λόπες (84' Ρόμο), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Εγγλέζου (84' Γκαρσία), Γκιούρτσο.

Κίτρινες κάρτες: Βούκσεβιτς

Διαιτητής: Ανδρέας Αργυρού

Γήπεδο: Τάσος Μάρκου

*Ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα match center του 24sports.